117 milionów złotych, by "przygotować się na każdą ewentualność"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Wyzwań, które przed nami, jest mnóstwo"
"Wyzwań, które przed nami, jest mnóstwo"
TVN24
"Wyzwań, które przed nami, jest mnóstwo" TVN24

- Podjąłem decyzję, żeby opracować program "Warszawa chroni". Na najbliższej sesji budżetowej przeznaczymy na niego 117 milionów złotych, żeby w ciągu najbliższych lat móc dokonać najbardziej istotnych inwestycji, które pozwolą nam się przygotować na każdą ewentualność - zapowiedział w środę Rafała Trzaskowski, prezydent stolicy.

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wzięli w środę udział we wspólnej konferencji ws. miejskich schronów. 

- Dzisiaj nie mamy nawet podstawowych definicji, nie mamy podstawy prawnej, żeby działać, żeby wyznaczać schrony - powiedział podczas konferencji Rafał Trzaskowski. Zapewnił przy tym, że mimo wszystko ratusz podjął pewne kroki. Urzędnicy przeprowadzili audyt miejsc, które mogłyby być miejscami schronienia.

- Tych miejsc w Warszawie jest całkiem dużo: siedem milionów metrów kwadratowych. To są przede wszystkim parkingi podziemne, to jest metro, to są przeróżnego rodzaju struktury podziemne, które mogłyby być wykorzystywane jako miejsca schronienia - poinformował prezydent stolicy.

Zwrócił uwagę, że teraz urzędnicy czekają na informację, jak je odpowiednio oznakować i przystosować.

ZOBACZ: W 2022 ratusz policzył, ile potencjalnych schronów znajduje się w stolicy.

"Żeby być gotowym na każdy scenariusz"

Przypomniał, że Warszawa jest jedynym miastem w Polce, które ma własne centrum bezpieczeństwa. - Może reagować na sytuacje kryzysowe. Ważne jest, żeby to miejsce zabezpieczyć, żeby to miejsce rozwijać, żeby być gotowym na każdy scenariusz, bo tego wymaga dzisiejsza sytuacja - powiedział.

- Przy okazji przygotowujemy się na inne wyzwania. Podjąłem decyzję, żeby opracować program "Warszawa chroni". Na najbliższej sesji budżetowej przeznaczymy na niego 117 milionów złotych, żeby w ciągu najbliższych lat móc dokonać najbardziej istotnych inwestycji, które pozwolą nam się przygotować na każdą ewentualność - zapowiedział.

ZOBACZ: Kontrola NIK w schronach. "Obrona cywila nie istnieje, a obywatele nie wiedzą, gdzie szukać bezpiecznego miejsca schronienia"

Sprecyzował, że program obejmuje kwestię schronów, sprawy związane z dodatkowymi przyłączami elektrycznymi czy dodatkowymi źródłami wody, stworzenie bazy magazynowej oraz magazynu przeciwpowodziowego. Uregulowane zostaną także przygotowanie szpitali i zakup beczkowozów. - My współpracowaliśmy z miastami w Ukrainie, pomagaliśmy im. Mnóstwo doświadczeń. Oczywiście nie zakładamy żadnego bardzo złego scenariusza, ale musimy być przygotowani na wszystko - zauważył.

- Chcemy każdego roku mieć tydzień edukacji dla bezpieczeństwa mieszkańców, gdzie będziemy przeprowadzali ćwiczenia, będziemy mówić, w jaki sposób będziemy ostrzegać, zasady udzielania pierwszej pomocy, promocja numerów alarmowych, to są wszystkie rzeczy, o których trzeba myśleć - dodał.

"Przezorny zawsze ubezpieczony"

- Sytuacja jest wyjątkowa. Oczywiście Polska jest bezpieczna i to jest najważniejsze. Potwierdza to wczorajszy dzień, potwierdzają to absolutnie wszyscy eksperci - mówił Trzaskowski, odnosząc się do wtorkowej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Białym Domu, podczas której prezydent USA Joe Biden zapewnił, że "zaangażowanie Ameryki w Polsce jest żelazne".

- Jednak przy zaniedbaniach poprzedniego rządu w kontekście obrony cywilnej, który nie zrobił tu niczego, trzeba być gotowym, bo tego wymaga odpowiedzialność. Jak powiedziałem, nie musimy się niczego obawiać, bo sytuacja jest pewna. Ale przezorny zawsze ubezpieczony - dodał prezydent stolicy.

"Ważna jest nie tylko silna armia i bycie w Sojuszu, ale także dobra obrona cywilna"

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że - z punktu widzenia obrony ojczyzny - ważna jest nie tylko silna armia i bycie w Sojuszu, ale także dobra obrona cywilna.

- Niezwykle ważnym elementem obrony cywilnej, budowania wspólnoty, jest wspólnota samorządowa. Ta podstawowa, z której wszyscy wyrastamy - mówił. Dodał, że to w samorządzie tak naprawdę wszystko się zaczyna.

- Potrzebne jest zaangażowanie samorządów, liderów, którzy będą w stanie wesprzeć budowanie wspólnoty i zbudowanie dobrej obrony cywilnej. Ustawa o obronie cywilnej jest jednym z priorytetów dla naszego rządu. Nie została ona wykonana. W momencie przyjęcia ustawy o obronie ojczyzny ustawa o obronie cywilnej została wygaszona - przypomniał. Dodał, że obecnie prowadzone są konsultacje projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

W ocenie szefa MON potrzebne jest budowanie miejsc schronienia, zmiany w prawie budowlanym i jasne wskazanie kto i za co odpowiada. - Potrzebne są ćwiczenia, które będziemy wspólnie przeprowadzać m.in w szkołach - zapowiedział.

Poinformował, że program szkoleń m.in. w zakresie udzielania pierwszej pomocy przygotowywany jest we współpracy z ministrą edukacji Barbarą Nowacką.

Ważna rola studni oligoceńskich, właściwe projektowanie szkół

O szczegółach programu Rafał Trzaskowski mówił podczas późniejszego spotkania z dziennikarzami. - Zrobiliśmy dokładny audyt związany z miejscami schronienia. Wyszło nam, że w Warszawie jest siedem milionów metrów kwadratowych, co oznacza, że według założeń dwóch metrów na osobę wszyscy warszawiacy mają możliwość schronienia. To głównie metro i parkingi podziemne - mówił Trzaskowski. Zastrzegł, że potrzebna jest nowa ustawa, która zdefiniuje dokładne parametry takich miejsc.

- Podczas projektowania inwestycji miejskich (przede wszystkim szkół i przedszkoli - red.) będziemy zalecać budowanie pomieszczeń ochronnych, dodatkowych źródeł wody i energii - dodał. Przyznał, że spowoduje to zwiększenie kosztów inwestycji o 5-7 procent.

Prezydent stolicy zauważył, że w starych szkołach, na przykład budowanych w latach 50. tysiąclatkach, takie pomieszczenia istnieją, choć dziś pełnią inną rolę, zazwyczaj magazynów. Zwrócił uwagę, że poza siecią wodociągową Warszawa dysponuje 69 ujęciami oligoceńskimi o wydajności tysiąc metrów sześciennych na godzinę. - To ponad 6,5 procenta tego, co Warszawa potrzebuje w normalnym trybie: z kąpaniem, myciem, praniem, czyli nieograniczonym korzystaniem. To cenny element, który tworzy zapasowe ujęcia rozlokowane niemal na terenie całej Warszawy - dodał Michał Domaradzki, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.

Przedstawiono też na co zostanie przeznaczone wspomniane 117 milionów złotych: edukacja mieszkańców - 3 mln; zabezpieczenie wody (inwestycje MPWiK) - 36,5 mln; zakup sprzętu dla ZRiKD (ciągnik, spychacz, koparka, ładowarka, ciężarówka) - 11 mln; rozbudowa systemu alarmowania (syreny) - 0,5 mln; modernizacja monitoringu - 20 mln; doposażenie wybranych urzędów dzielnic szkół, przedszkoli w ramach przystosowania do funkcji ochronnych, w tym przyłącza i agregaty prądotwórcze - 43 mln.

Autorka/Autor:kz/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nie żyje wieloletni pracownik domu kultury w warszawskim Rembertowie. Został brutalnie pobity przed centrum handlowym w centrum stolicy. Mężczyzna był reanimowany i trafił do szpitala, gdzie zmarł. Podejrzany został aresztowany.

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Pracownik domu kultury i muzyk zmarł po brutalnym pobiciu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Rokitno pociąg śmiertelnie potrącił mężczyznę. Są utrudnienia w ruchu kolejowym na szlaku pomiędzy Warszawą a Sochaczewem.

Śmiertelny wypadek na torach. "Wstrzymany ruch pociągów"

Śmiertelny wypadek na torach. "Wstrzymany ruch pociągów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w miejscowości Kamion Duży koło Sochaczewa. W wyniku zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu dostawczego zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Droga krajowa numer 50 jest zablokowana w obu kierunkach.

Szoferka tira nadziała się na przewróconą naczepę z węglem. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały ranne

Szoferka tira nadziała się na przewróconą naczepę z węglem. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Głuszyna koło Nowego Miasta nad Pilicą zderzyły się toyota i skoda. Jak podała policja, dwie osoby podróżujące drugim z pojazdów oddaliły się z miejsca zdarzenia. W trakcie ucieczki mężczyźni ukradli dwa rowery. Kierująca toyotą trafiła do szpitala.

Mieli wypadek. Z miejsca zdarzenia uciekli na kradzionych rowerach

Mieli wypadek. Z miejsca zdarzenia uciekli na kradzionych rowerach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak podali policjanci, 28-latek przez rok uporczywie nękał swoją byłą partnerkę - nachodził, dzwonił, wysyłał wulgarne esemesy i groził. Został zatrzymany i objęty dozorem. Nie zmienił swojego zachowania, dlatego został aresztowany.

Wulgarne SMS-y i groźby śmierci. Trafił do aresztu za stalkowanie byłej partnerki

Wulgarne SMS-y i groźby śmierci. Trafił do aresztu za stalkowanie byłej partnerki

Źródło:
PAP

Guru nowojorskiej sceny jazzowej, twórca nowej tradycji żydowskiej John Zorn będzie największą gwiazdą rozpoczynającego się w czwartek festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W Stodole zagrają także współpracownik Milesa Davisa, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych basistów Marcus Miller oraz ekscytujący saksofonista Isaiah Collier. A to tylko część z długiej listy wykonawców.

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Odnowiciel muzyki żydowskiej i nadworny basista Milesa gwiazdami festiwalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do aresztu trafił mężczyzna, który znieważał i kierował groźby karalne wobec pracownicy marketu w Ostrołęce. Podczas zatrzymania agresor miał powiedzieć policjantom, że zabiłby ekspedientkę, klientów oraz siebie. Mężczyzna miał przy sobie 20-centymetrowy nóż.

Groził, że zabije pracownicę sklepu i klientów. Wrócił z 20-centymetrowym nożem

Groził, że zabije pracownicę sklepu i klientów. Wrócił z 20-centymetrowym nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatnią niedzielę strażnicy miejscy dwukrotnie wyciągali z Wisły tego samego mężczyznę. Mimo zakazu kąpał się w wodzie, dodatkowo był nietrzeźwy. Służby przestrzegają: prąd w rzece jest zdradliwy i nieprzewidywalny.

Tego samego dnia dwukrotnie wyławiali go z Wisły. Miał trzy promile

Tego samego dnia dwukrotnie wyławiali go z Wisły. Miał trzy promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Józefowie pod Warszawą policja zatrzymała kobietę podejrzaną o znęcanie się nad psem. Śledczy ustalili, że 43-latka przywiązała zwierzę do drzewa, założyła dwa kagańce i pozostawiła bez jedzenia i wody w odludnym miejscu. Grozi jej do pięciu lat więzienia.

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Przez cztery dni był przywiązany do drzewa, bez dostępu do wody i jedzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska z Żyrardowa otrzymała zgłoszenie o kocie, który miał leżeć nieruchomo na chodniku. Gdy strażnicy przyjechali na miejsce, okazało się, że kocur zwyczajnie odpoczywał w słońcu.

Myśleli, że ktoś go potrącił, wezwali straż miejską

Myśleli, że ktoś go potrącił, wezwali straż miejską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed godziną 10 na Białołęce zderzyły się samochód osobowy i motocykl. Dwie osoby podróżujące jednośladem zostały zabrane do szpitala.

Roztrzaskany motocykl leżał na jezdni, kierujący i pasażer zabrani do szpitala

Roztrzaskany motocykl leżał na jezdni, kierujący i pasażer zabrani do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do napadu na 80-letnią ekspedientkę doszło w Ostrowi Mazowieckiej. Policja podała, że jeden z napastnik ranił kobietę nożem. Policja ustaliła, że podejrzany w tej sprawie miał dwóch wspólników. Wszyscy trzej mężczyźni zostali zatrzymani i trafili już do aresztu.

Napad na sklep, 80-letnia ekspedientka raniona nożem

Napad na sklep, 80-letnia ekspedientka raniona nożem

Źródło:
PAP

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Policjanci z zatrzymali 40-letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa oraz 40-letnią kobietę podejrzaną o zacieranie śladów. W sprawie zostało wszczęte śledztwo. W wyniku ataku poszkodowany został 44-latek, którego znaleziono w niedzielę na warszawskich Bielanach. Pierwszy sygnał o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

On jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa, ona miała zacierać ślady

On jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa, ona miała zacierać ślady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali 20-latka podejrzanego o atak z użyciem noża. Mężczyzna miał dźgnąć znajomego byłej partnerki w udo. W trakcie przeszukania mieszkania, w którym ukrywał się 20-latek, policja znalazła narkotyki. Podejrzanemu grozi do 20 lat więzienia.

"Podbiegł do znajomego byłej partnerki i zadał mu cios nożem"

"Podbiegł do znajomego byłej partnerki i zadał mu cios nożem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kamera nieoznakowanego policyjnego radiowozu grupy Speed nagrała niebezpieczny manewr kierowcy toyoty. 57-latek ominął nieoznakowany radiowóz, który zatrzymał się przed przejazdem kolejowym, gdy sygnalizator nadawał pulsujące czerwone światło.

Wjechał na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła. Nie wiedział, że ominął nieoznakowany radiowóz

Wjechał na przejazd kolejowy mimo czerwonego światła. Nie wiedział, że ominął nieoznakowany radiowóz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz i Unia Metropolii Polskich apelują o zmianę prawa lotniczego w Polsce. Jego obecny kształt powoduje, że na sporym obszarze stolicy nie można stawiać nowych budynków. Poprawka do nowelizacji tego prawa wypadła ostatnio z porządku sejmowych obrad.

Spora część Warszawy wyjęta spod inwestycji przez prawo lotnicze

Spora część Warszawy wyjęta spod inwestycji przez prawo lotnicze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żoliborza zatrzymali kobietę, która pod koniec maja uszkodziła 70 ozdób szydełkowych zamontowanych na słupkach oddzielających jezdnię od chodnika. Jak tłumaczyła policji, odcinała je nożyczkami i wyrzucała, bo jej się nie podobały. Straty oszacowano na blisko pięć tysięcy złotych. Kobieta odpowie za uszkodzenie mienia.

Zniszczyła 70 szydełkowych czapeczek na przydrożnych słupkach. 53-latkę nagrały kamery

Zniszczyła 70 szydełkowych czapeczek na przydrożnych słupkach. 53-latkę nagrały kamery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa znajdującego się w ewidencji zabytków gmachu głównego Narodowego Banku Polskiego na placu Powstańców Warszawy. W marcu biuro prasowe instytucji zapowiadało, że "prace zaprojektowano z poszanowaniem istniejącego gabarytu i formy architektonicznej". Tymczasem gołym okiem widać poważną ingerencję w bryłę. Stołeczny konserwator zabytków ocenił z kolei, że "budynek praktycznie przestał istnieć" i prawdopodobnie przestanie być obiektem zabytkowym.

Modernizacja zabytkowego gmachu NBP. "Budynek praktycznie przestał istnieć"

Modernizacja zabytkowego gmachu NBP. "Budynek praktycznie przestał istnieć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieznany sprawca zniszczył młodej parze najpiękniejszy dzień w ich życiu. Z domku, sąsiadującego z miejscem przyjęcia, zniknęło pudełko z kopertami, otrzymanymi od gości weselnych. Państwo młodzi stracili pokaźną sumę pieniędzy oraz kartki, będące pamiątką ślubu. - Zabrali nam najfajniejsze wspomnienia z tego dnia - mówi panna młoda.

Pudełko z kopertami i kartkami z wesela zostawili w domku. Gdy wrócili z zabawy, już go nie było

Pudełko z kopertami i kartkami z wesela zostawili w domku. Gdy wrócili z zabawy, już go nie było

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24