W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.
W piątek 19 kwietnia przypadaał 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Odbyły się liczne uroczystości. ZOBACZ: Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia.
Marsz ruszył o 16
W ramach obchodów 21 kwietnia w stolicy odbył się Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Rozpoczął się o godz. 16. żydowską i chrześcijańską modlitwą za zmarłych przy pomniku Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa. Jego uczestnicy odmówili wspólnie "Psalm 44".
Następna stacja była przy pomniku Żegoty i Drzewie Wspólnej Pamięci Polaków i Żydów, gdzie zostały odmówione "Ojcze nasz" i "Psalm 140". Przy kamieniu pamięci Szmula Zygielbojma uczestnicy marszu odmówili "Psalm 74", a przy bunkrze przy Miłej 18 – żydowską modlitwę za zmarłych i "Psalm 94". Marsz zakończył się przy pomniku Umschlagplatz, odmówieniem "Psalmu 88" i "Psalmu 70" oraz modlitwą papieża Jana Pawła II za naród żydowski.
Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu
Powstanie w getcie było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie. Wzięło w nim udział około tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tysiące członków Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyli pojazdów opancerzonych i artylerii. Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Tylko nielicznym powstańcom udało się wydostać z getta kanałami. Resztę ocalałych Niemcy wywieźli do obozów koncentracyjnych.
Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl