- Dziecko odebrane rodzicom to zawsze tragedia dla każdej ze stron. Dlatego w Warszawie robimy, co możemy, żeby dzieci trafiały do rodzin zastępczych, gdzie będą miały zapewnioną najlepszą opiekę. Jednak wciąż nam brakuje zawodowych opiekunów. Zachęcam państwa do zapoznania się z miejską ofertą dla rodzin zastępczych – podkreśla w komunikacie ratusza Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.
Od 2021 roku w Warszawie nie ma już dużych domów dziecka
Jak wylicza ratusz, w warszawskim systemie pieczy zastępczej opieką objętych jest około 2100 dzieci. "1400 z nich mieszka w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka, a pozostałe 700 w placówkach opiekuńczo-wychowawczych – w Warszawie działają 54. Każdy z ośrodków przeznaczony jest dla nie więcej niż czternaściorga dzieci, nad którymi opiekę sprawują wychowawcy. Co ważne, od 2021 r. w Warszawie nie ma dużych domów dziecka" - czytamy.
Urzędnicy podają też kolejne dane. "Średnio co roku, do stołecznej pieczy zastępczej trafia średnio 500 dzieci. W 2022 roku liczba ta wzrosła do 623. Jednocześnie spadła też liczba spokrewnionych rodzin zastępczych, dlatego miasto cały czas stara się pozyskać nowych kandydatów na rodziny zastępcze, szczególnie tych niespokrewnionych z dzieckiem" - wskazują.
ZOBACZ TAKŻE: Pomoc dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Gdzie jej szukać?
Rodziny zastępcze
Obecnie w Warszawie działa około 750 rodzin zastępczych spokrewnionych, niecałe 300 rodzin zastępczych niezawodowych, 19 rodzin zastępczych zawodowych i 17 rodzinnych domów dziecka. To wciąż za mało żeby objąć opieką wszystkie dzieci poniżej 10. roku życia.
Do 11 kwietnia tego roku trwają konsultacje programu rozwoju pieczy zastępczej w Warszawie na lata 2023-2025.
W lutym Rada m.st. Warszawy zwiększyła wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka. W wyniku tej zmiany zarobki opiekunów zastępczych wzrosły o średnio ponad 20 procent.
Ponadto, zawodowi opiekunowie zastępczy w Warszawie otrzymują: zwrot kosztów utrzymania lokalu, program szkoleń i superwizję, wsparcie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, osoby do pomocy przy codziennych obowiązkach, dostęp do specjalistów dziecięcych. Otrzymują również świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej.
Szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze prowadzi Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.
PRZECZYTAJ: Dofinansują wizyty uczniów i przedszkolaków w muzeach, teatrach czy kinach.
Warszawa ma również rozwiniętą ofertę wsparcia dla pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej. Poza wsparciem finansowym, usamodzielniający się wychowankowie mogą skorzystać z zamieszkania w jednym z 27 lokali, do czasu otrzymania prawa do mieszkania z zasobów miejskich. Mają zapewniony także dostęp do pomocy prawnej, psychologicznej, psychiatrycznej i terapeutycznej. "Rocznie warszawską piecze zastępczą opuszcza około 250 młodych dorosłych, aktualnie dzięki otrzymywanemu wsparciu prawie 80 procent z nich zakłada własne gospodarstwa domowe" - podsumowuje ratusz.
Autorka/Autor: katke/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock