Strefa płatnego parkowania na Kamionku i Saskiej Kępie od listopada. Co się zmieni?

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o strefie płatnego parkowania na Pradze Południe
Rafał Trzaskowski o strefie płatnego parkowania na Pradze PołudnieTVN24
wideo 2/2
Rafał Trzaskowski o strefie płatnego parkowania na Pradze PołudnieTVN24

Drogowcy przygotowują się do rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Prace na Kamionku i Saskiej Kępie rozpoczną się niebawem. Wyznaczone zostaną nowe miejsca postojowe, będą też zmiany w ruchu. Część ulic stanie się jednokierunkowa. Wprowadzenie rozszerzonej SPPN planowane jest na 4 listopada.

Strefa płatnego parkowania będzie obowiązywać od początku listopada 2024 r. Trwają intensywne przygotowania do jej wdrożenia. Na ulicach Kamionka pojawi się 60 parkomatów, Zarząd Dróg Miejskich ustawi też nowe znaki pionowe oraz poziome, aby precyzyjnie wyznaczyć miejsca postojowe.

Na Kamionku strefa płatnego parkowania obejmie 30 ulic, alej i placów mających status drogi publicznej. To zdecydowana większość ulic, lecz nie wszystkie. Zgodnie z przepisami strefa nie jest wprowadzana na drogach wewnętrznych, terenach osiedlowych i terenach prywatnych. Za organizację ruchu i parkowania na takich obszarach odpowiadają ich zarządcy, czyli np. urząd dzielnicy, deweloper, administracja osiedla lub wspólnota mieszkaniowa.

SPPN na KamionkuZDM

17 kilometrów płatnej strefy parkowania

Łączna długość ulic we wprowadzanej strefie płatnego parkowania w to blisko 17 kilometrów. Drogowcy wyznaczą na nich około dwóch tysięcy ogólnodostępnych miejsc postojowych. Na obszarze Kamionka zostaną też wyznaczone miejsca dla osób z niepełnosprawnościami ("niebieskie koperty").

Dodatkowo, bilans parkingowy poprawią strefy przeznaczone do parkowania tylko dla mieszkańców. To miejsca (za znakiem B-35) oraz strefy (za znakiem B-39) z zakazem postoju, który nie będzie dotyczył tylko posiadaczy odpowiedniego identyfikatora, przysługującego mieszkańcom najbliższej okolicy. Są one wprowadzane tam, gdzie niemożliwe jest wyznaczenie pełnowymiarowych – w rozumieniu odpowiednich przepisów – stanowisk postojowych, co jest warunkiem koniecznym do poboru opłat. "Ponadto, dodatkowe miejsca dla mieszkańców zostały oznaczone znakiem B-35 oraz tabliczką z cyfrą 6 (nie dotyczy posiadaczy abonamentu mieszkańca SPPN), gdzie każdy mieszkaniec w ramach obszaru abonamentowego będzie miał możliwość postoju na drodze niepublicznej zarządzanej przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe (np. na podwórkach)" - tłumaczy w komunikacie na ten temat ZDM.

130 dodatkowych miejsc

Łącznie w rejonie Kamionka będzie około 130 dodatkowych miejsc dla samochodów mieszkańców. Nie są to wszystkie parkingi w dzielnicy. Miejsca parkingowe znajdują się również m.in. w garażach czy na podwórkach. Nie wchodzą one jednak w poczet SPPN i nie są wliczane do podanej statystyki.

Obecnie na Kamionku są dwa odcinki ulic jednokierunkowych na dwóch ulicach. "W ramach wprowadzania strefy pojawi się kolejnych 9 takich odcinków na 8 ulicach (jedna ulica może mieć więcej niż jeden odcinek). Celem zmian w organizacji ruchu jest zwiększenie liczby legalnych miejsc postojowych oraz ograniczenie ruchu tranzytowego na ulicach lokalnych" - wyjaśniają drogowcy.

Rozszerzenie SPPN na Kamionku w liczbach ZDM

Wprowadzanie strefy płatnego parkowania niesie ze sobą obowiązek wykonania nowych projektów organizacji ruchu dla praktycznie wszystkich ulic, które mają być nią objęte. Na części z nich są to kosmetyczne poprawki. Na niektórych wprowadzone zostaną szerzej zakrojone zmiany w organizacji ruchu.

Zupełnie nowe miejsca postojowe w dużej liczbie zostaną wyznaczone m.in. na odcinkach ulic Mińskiej, Żupniczej i Międzynarowowej (przy parku Skaryszewskim, wraz z przekształceniem tego odcinka w strefę zamieszkania). Oprócz tego na wielu lokalnych uliczkach parkowanie zostanie w części lub całości przeniesione na jezdnię, uwalniając przestrzeń na chodnikach dla pieszych.

Na wszystkich ulicach włączanych do SPPN musi zostać wprowadzona nowa organizacja ruchu. Wiąże się to z przygotowaniem projektów czasowej (na okres robót) oraz stałej organizacji ruchu. Po zatwierdzeniu projekty te są sukcesywnie wdrażane w terenie. Może się to wiązać z przejściowymi utrudnieniami, takimi jak czasowe wyłączenie z użytku miejsc postojowych w celu zmiany lub odświeżenia oznakowania.

Harmonogram prac

Harmonogram prac znany jest zazwyczaj z tygodniowym wyprzedzeniem, ponieważ z takim zapasem wykonawca musi zgłosić zamiar wejścia w teren w konkretnym terminie. Znaki informujące o czasowej organizacji ruchu, obejmującej często zakaz parkowania na przestrzeni kilku dni, wystawiane są zaś z co najmniej pięciodniowym wyprzedzeniem. Roboty są dzielone na etapy. To konieczne, bo wiążą się z czasowym wyłączeniem miejsc postojowych z użytku. Aby zminimalizować utrudnienia, prace nie są prowadzone jednocześnie na zbyt dużym obszarze. Pod uwagę trzeba też wziąć pogodę. Technologia wykonywania oznakowania poziomego wymaga suchego podłoża. Ważne jest więc, aby w trakcie malowania nie padał deszcz.

Na terenach przygotowanych do włączenia do strefy znaki informujące o obowiązku płatności za parkowanie będą zakryte lub przekreślone do początku listopada, kiedy SPPN zacznie obowiązywać.

Prace planowane w najbliższym czasie

ul. Joselewicza i ul. Frycza-Modrzewskiego 22.08-26.08 – etap I 26.08-28.08 – etap II 26.08-28.08 – etap III 22.08-26.08 – etap IV

ul. Lubelska 22.08-26.08 – etap I 26.08-28.08 – etap II 22.08-26.08 – etap III 22.08-26.08 – etap IV

ul. Skaryszewska 22.08-26.08 – etap I 26.08-28.08 – etap II 22.08-26.08 – etap III

ul. Targowa 22.08-26.08 – etap I 26.08-28.08 – etap II

ul. Zamoyskiego 22.08-26.08 – etap I 26.08-28.08 – etap II

ul. Żupnicza 22.08-26.08 – etap I 26.08-28.08 – etap II 22.08-26.08 – etap III 26.08-28.08 – etap IV 26.08-28.08 – etap V

SPPN na Saskiej Kępie

Na ulicach Saskiej Kępy pojawi się 95 parkomatów, będą też nowe znaki pionowe oraz poziome, które wyznaczą miejsca postojowe.

Na Saskiej Kępie strefa płatnego parkowania obejmie 64 ulice, aleje i place mające status drogi publicznej. To zdecydowana większość ulic, lecz nie wszystkie.

Łączna długość ulic we wprowadzanej strefie płatnego parkowania to ponad 27 kilometrów. Drogowcy wyznaczą na nich około 2,2 tysiąca ogólnodostępnych miejsc postojowych. Na obszarze Saskiej Kępy zostaną też wyznaczone miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

SPPN na Saskiej KępieZDM

Dodatkowo, bilans parkingowy poprawią strefy przeznaczone do parkowania tylko dla mieszkańców. To miejsca (za znakiem B-35) oraz strefy (za znakiem B-39) z zakazem postoju, który nie będzie dotyczył tylko posiadaczy odpowiedniego identyfikatora, przysługującego mieszkańcom najbliższej okolicy. Są one wprowadzane tam, gdzie niemożliwe jest wyznaczenie pełnowymiarowych – w rozumieniu odpowiednich przepisów – stanowisk postojowych, co jest warunkiem koniecznym do poboru opłat. Ponadto, dodatkowe miejsca dla mieszkańców zostały oznaczone znakiem B-35 oraz tabliczką z cyfrą 3 lub liczbą 10 (nie dotyczy posiadaczy abonamentu mieszkańca ZDM), gdzie każdy mieszkaniec w ramach obszaru abonamentowego będzie miał możliwość postoju na drodze niepublicznej zarządzanej przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe.

Łącznie w rejonie Saskiej Kępy będzie też około 620 dodatkowych miejsc dla samochodów mieszkańców. Nie są to wszystkie parkingi w dzielnicy. Miejsca parkingowe znajdują się również m.in. w garażach czy na podwórkach.

Nowe jednokierunkowe ulice

Obecnie na Saskiej Kępie jest 55 odcinków ulic jednokierunkowych na 33 ulicach (jedna ulica może mieć kilka odcinków). W ramach wprowadzania strefy pojawi się kolejnych 12 takich odcinków na siedmiu ulicach. Celem zmian w organizacji ruchu jest zwiększenie liczby legalnych miejsc postojowych oraz ograniczenie ruchu tranzytowego na ulicach lokalnych.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie w liczbachZDM

Wprowadzanie strefy płatnego parkowania niesie ze sobą obowiązek wykonania nowych projektów organizacji ruchu dla praktycznie wszystkich ulic, które mają być nią objęte.

Parkowanie na jezdni w SPPN na Saskiej KępieZDM

Zupełnie nowe miejsca postojowe w dużej liczbie zostaną wyznaczone m.in. na odcinkach ulic Nobla, Irlandzkiej i Berezyńskiej. Oprócz tego na wielu lokalnych uliczkach parkowanie zostanie w części lub całości przeniesione na jezdnię, uwalniając przestrzeń na chodnikach dla pieszych.

Jednokierunkowe odcinki ulic na Saskiej Kępie w SPPNZDM

Na wszystkich ulicach włączanych do SPPN musi zostać wprowadzona nowa organizacja ruchu. Wiąże się to z przygotowaniem projektów czasowej (na okres robót) oraz stałej organizacji ruchu. Po zatwierdzeniu projekty te są sukcesywnie wdrażane w terenie. Może się to wiązać z przejściowymi utrudnieniami, takimi jak czasowe wyłączenie z użytku miejsc postojowych w celu zmiany lub odświeżenia oznakowania.

Najważniejsze zmiany dla mieszkańców Saskiej KępyZDM

Harmonogram prac znany jest zazwyczaj z tygodniowym wyprzedzeniem. Znaki informujące o czasowej organizacji ruchu, obejmującej często zakaz parkowania na przestrzeni kilku dni, wystawiane są zaś z co najmniej pięciodniowym wyprzedzeniem. Roboty są dzielone na etapy. Na terenach przygotowanych do włączenia do strefy znaki informujące o obowiązku płatności za parkowanie będą zakryte lub przekreślone do początku listopada 2024 r., kiedy SPPN zacznie obowiązywać.

Na ten moment prace na Saskiej Kępie jeszcze się nie rozpoczęły.

Wnioski o abonament od października

Rozszerzona strefa na prawym brzegu Wisły będzie obowiązywać od 4 listopada 2024 roku. Osoby mieszkające na jej terenie będą mogły z miesięcznym wyprzedzeniem, czyli od początku października, występować do Zarządu Dróg Miejskich o wydanie abonamentu parkingowego. Do wyboru są dwa rodzaje abonamentów różniące się kosztem oraz zasięgiem uprawnień oraz dwa sposoby ich wyrobienia – stacjonarnie lub przez internet na stronie AbonamentZdomu.zdm.waw.pl. 

Data startu strefy jest nieprzypadkowa. W listopadzie ma się bowiem zakończyć w Warszawie montaż nowoczesnych parkomatów. Wieloletnia umowa na ich zakup, instalację oraz utrzymanie obejmuje całą strefę, czyli jej obecny obszar (wymiana wszystkich istniejących maszyn) oraz najbliższe rozszerzenie. Oznacza to, że nowe obszary na Kamionku i Saskiej Kępie będą od razu wyposażone w najnowsze dostępne na rynku urządzenia. Łącznie parkomatów będzie tam 155. 

Wszystkie będą obsługiwały szereg nowoczesnych metod płatności (karta, NFC, BLIK itd.). Dzięki wbudowanemu czytnikowi kodów QR pozwolą też na przedłużenie czasu parkowania. Obecnie ta możliwość jest dostępna tylko w aplikacjach mobilnych, które oczywiście też będą działać w nowej strefie.

Oprócz tego w blisko połowie tych urządzeń nadal będzie można zapłacić gotówką, popularność tego rodzaju płatności sukcesywnie spada, jednocześnie koszt utrzymania takich parkomatów jest najwyższy.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W warszawskim zoo na świat przyszło 11 góralków. Te urocze, niewielkie stworzenia są często nazywane krewnymi potężnych słoni.

"Urwisy radośnie harcują już na swoim wybiegu"

"Urwisy radośnie harcują już na swoim wybiegu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawalne deszcze, które przeszły przez Warszawę, zalały jedną z najważniejszych arterii - trasę S8. "To zdarza się niemal przy każdej większej ulewie" - zauważają aktywiści z Miasto Jest Nasze. I przypominają, że kiedyś płynęła tam rzeka Rudawka.

Zalanie S8 przypomniało o nieistniejącej już rzece

Zalanie S8 przypomniało o nieistniejącej już rzece

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18-latka zgłosiła, że zgubiła portfel z dokumentami, kartą bankomatową i gotówką. Policjanci szybko dotarli do znalazcy, który kartą nastolatki zapłacił za alkohol i papierosy. Jak się okazało, był poszukiwany.

Znalezioną kartą nastolatki zapłacił za zakupy. Grozi mu 10 lat więzienia

Znalezioną kartą nastolatki zapłacił za zakupy. Grozi mu 10 lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dobę od ulewy zajęło udrożnienie przejazdu w zalanym tunelu drogowym w Ursusie. To był już ostatni fragment układu drogowego stolicy, który po poniedziałkowych ulewach pozostawał nieprzejezdny. Większość dróg, w tym trasę S8, łącznicą S2 z S79, a także łącznice S79 na węźle Marynarska - udało się otworzyć we wtorek po południu.

"Ruch pojazdów na ulicach Warszawy został udrożniony". Najdłużej służby pracowały w Ursusie

"Ruch pojazdów na ulicach Warszawy został udrożniony". Najdłużej służby pracowały w Ursusie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

30-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo o 10 lat starszego partnera. Do zbrodni doszło pod Gostyninem (Mazowieckie). 40-latek został ugodzony nożem w klatkę piersiową. Sąd zadecydował o tymczasowym areszcie dla kobiety.

Sprzeczka i śmiertelny cios nożem w klatkę piersiową. Areszt dla 30-latki

Sprzeczka i śmiertelny cios nożem w klatkę piersiową. Areszt dla 30-latki

Źródło:
PAP

26-latek przejeżdżał przez miejscowość Rzęgnowo z prędkością 119 kilometrów na godzinę. Został za to ukarany mandatem w wysokości dwóch tysięcy złotych oraz 14 punktami. Najdotkliwszą karą jest jednak zapewne utrata prawa jazdy i to aż w siedmiu kategoriach.

Jechał szybko i stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Jechał szybko i stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas rejsu znalazł motykę rogową pochodzącą prawdopodobnie z epoki kamienia. Poznanie dokładnego wieku przedmiotu będzie możliwe po zastosowaniu metody datowania radiowęglowego.

Rogowe narzędzie z okolic wyspy u styku Wisły i Narwi. Może mieć tysiące lat

Rogowe narzędzie z okolic wyspy u styku Wisły i Narwi. Może mieć tysiące lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

35-latek został zatrzymany na gorącym uczynku, gdy jechał skradzionym autem. Usłyszał 11 zarzutów. Do Warszawy z Płocka podwoziła go partnerka, jej też grozi surowa kara.

Specjalizował się w jednym modelu. Wpadł, gdy wracał kradzionym autem

Specjalizował się w jednym modelu. Wpadł, gdy wracał kradzionym autem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Element walącego się drewnianego domku ogrodowego zabił 11-latka na podwórku. Za winnego tragedii sąd uznał właściciela posesji i wymierzył mu karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat próby. Skazany ma również zapłacić rodzicom pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości 15 tysięcy złotych.

Element drewnianego domku zabił 11-latka. Właściciel posesji skazany

Element drewnianego domku zabił 11-latka. Właściciel posesji skazany

Źródło:
PAP

Wykorzystał roztargnienie wypłacającej gotówkę kobiety i zabrał pozostawione przez nią w bankomacie pieniądze. Teraz grożą mu trzy lata więzienia.

Skorzystał z "okazji" i zabrał gotówkę pozostawioną w bankomacie

Skorzystał z "okazji" i zabrał gotówkę pozostawioną w bankomacie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad dwie godziny trwała akcja usuwania roju os, które zamieszkały na placu Grzybowskim. Owady założyły gniazdo w betonowej donicy, obok ciastkarni i kawiarni.

Osy zamieszkały w centrum miasta, w donicy obok cukierni

Osy zamieszkały w centrum miasta, w donicy obok cukierni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Przasnysza zatrzymali mężczyznę, który posługiwał się radiostacją przystosowaną do odbioru policyjnej korespondencji radiowej. U 46-latka policjanci znaleźli też narkotyki. Mężczyzna został już zatrzymany i przedstawiono mu zarzuty.

Podsłuchiwał policjantów, ma duże problemy

Podsłuchiwał policjantów, ma duże problemy

Źródło:
PAP

Deklarowali wizytę w celu turystycznym, ale żaden nie potrafił wskazać szczegółów swojego pobytu, a wszystkie rezerwacje, jakie posiadali, nie były opłacone ani nawet potwierdzone przez hotele. Czterej Egipcjanie musieli wrócić do Kairu.

Polski i Paryża nie zobaczą. Egipcjanie musieli wrócić do domu

Polski i Paryża nie zobaczą. Egipcjanie musieli wrócić do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Problemy po nocnej ulewie miał zarządca centrum handlowego Sadyba Best Mall. Przeciekał uszkodzony dach, a woda pojawiła się też na podziemnym parkingu. Teraz galeria jest już otwarta. Dostępny jest jednak tylko parking zewnętrzny.

Centrum handlowe otwarte po ulewie. Niedostępny pozostaje podziemny parking

Centrum handlowe otwarte po ulewie. Niedostępny pozostaje podziemny parking

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Park Wilanowski ponownie otwarty dla zwiedzających, ale tylko w wyznaczonych miejscach. Nawałnica, która w poniedziałek po południu przeszła nad Warszawą, spowodowała tam poważne straty. Pałacowy park i historyczny ogród były z tego powodu chwilowo zamknięte.

"Na dziedzińcu Pałacu Wilanowskiego nie ma już wody, można zwiedzać muzeum"

"Na dziedzińcu Pałacu Wilanowskiego nie ma już wody, można zwiedzać muzeum"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pijany mężczyzna miał pod opieką pięcioletniego syna. Gdy zobaczył, że przyglądają mu się postronne osoby, zaczął uciekać. 45-latek próbował przebiec jezdnię w niedozwolonym miejscu, ale został zatrzymany przez przechodniów.

Wbiegał przed jadące auto i wołał do pięcioletniego syna, by robił to samo

Wbiegał przed jadące auto i wołał do pięcioletniego syna, by robił to samo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Trasa S8 nie jest drogą miejską, miasto jest jednak gotowe do współpracy - oświadczył we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do sytuacji związanej z podtopieniami w wielu miejscach stolicy, w tym m.in. właśnie na trasie S8.

Trzaskowski: S8 nie jest drogą miejską, ale będziemy współpracować

Trzaskowski: S8 nie jest drogą miejską, ale będziemy współpracować

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Tramwaje Warszawskie zakończyły ocenę ofert w przetargu na zaprojektowanie trasy na Zieloną Białołękę. Projektem i pozyskanie wszystkich niezbędnych dokumentów zajmie się firma z Krakowa, która na prace dostanie aż trzy i pół roku. Budowa ma ruszyć dopiero w 2028 roku.

Projektant trasy tramwajowej na Białołękę wybrany. Ale budowa prędko się nie zacznie

Projektant trasy tramwajowej na Białołękę wybrany. Ale budowa prędko się nie zacznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nina wracała nad ranem z pracy. Gdy czekała na taksówkę, zaczepił ją natarczywy mężczyzna bez koszulki. Chciał, żeby z nim poszła. Stanowczo odmówiła, wtedy agresor podniósł ją i ciągnął za nogi. Odpuścił, bo zaczęła krzyczeć, zareagowali też ochroniarze pobliskiego budynku. Policja podała, że mężczyznę zatrzymano.

"Podniósł mnie do góry i ciągnął za nogi". Był bez koszulki, zaatakował kobietę

"Podniósł mnie do góry i ciągnął za nogi". Był bez koszulki, zaatakował kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet tysiąc przedszkolaków w wieku od trzech do sześciu lat będzie uczyło się dwóch języków. W Ciechanowie (Mazowieckie) od września placówki samorządowe dla najmłodszych będą realizować Program Powszechnej Dwujęzyczności z wykorzystaniem nauki języka angielskiego.

W tym mieście wszystkie przedszkola będą dwujęzyczne

W tym mieście wszystkie przedszkola będą dwujęzyczne

Źródło:
PAP

Jan Pietrzak miał kolizję przy przychodni w Wilanowie. Jak tłumaczył policjantom, wjechał w przychodnię, ponieważ zasłabł. Znany satyryk w rozmowie z nami przyznał się do udziału w zdarzeniu.

Jan Pietrzak wjechał w przychodnię. "Na chwilę straciłem rezon"

Jan Pietrzak wjechał w przychodnię. "Na chwilę straciłem rezon"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Z zaparkowanego auta wyrzucili torbę po posiłku. Obserwowali to policjant i strażnik miejski ze wspólnego patrolu. Jeden z pasażerów został zatrzymany i trafi do aresztu. Szukało go bowiem aż siedem prokuratur z całego kraju.

Szukało go siedem prokuratur, wpadł przez śmieci

Szukało go siedem prokuratur, wpadł przez śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl