Norwegowie tworzą kolejny punkt pomocy przy Dworcu Wschodnim

Źródło:
PAP
Na tyłach Dworca Wschodniego powstała hala dla uchodźców (wideo z marca 2022 roku)
Na tyłach Dworca Wschodniego powstała hala dla uchodźców (wideo z marca 2022 roku)TVN24
wideo 2/4
Na tyłach Dworca Wschodniego powstała hala dla uchodźcówTVN24

Przy skrzyżowaniu Lubelskiej i Bliskiej powstał kolejny pomocy uchodźcom z Ukrainy. W dwóch namiotach postawionych przy współpracy Warszawy, Norwegian Refugee Council i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zorganizowano punkt recepcyjny.

Na piątkowej konferencji zorganizowanej przed centrum pomocowym obecny był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, sekretarz generalny Norwegian Refugee Council Jan Egeland, ambasador Norwegii w Polsce Anders Eide, ambasador Norwegii na Ukrainie Erik Svedahl oraz Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

- Do Polski przyjechało już ponad 2 miliony uchodźców. Sama Warszawa przyjęła w ciągu miesiąca blisko 300 tysięcy osób. Jesteśmy dzisiaj drugim najważniejszym narodem świata, który przyjmuje uchodźców - powiedział prezydent Warszawy. - Skala tej solidarności, którą pokazali Polacy, jest absolutnie bez precedensu. Solidarność warszawiaków i Polaków jest absolutnie niebywała. Rządzący wykonują swoją pracę na granicy, bo tam zorganizowali centra recepcyjne. Natomiast trzeba jasno powiedzieć, że w miastach większość pracy jest na barkach samych wolontariuszy, organizacji pozarządowych i oczywiście samorządów - dodał.

Trzaskowski: potrzebny jest system europejski

Trzaskowski podkreślił, że w ostatnim czasie postanowił zabiegać o utworzenie platformy koordynacyjnej, usystematyzowanego sposobu reagowania na tą nadzwyczajną sytuację. - Zwróciliśmy się zarówno do ONZ, jak i do Unii Europejskiej oraz do światowych organizacji pozarządowych, które mogłyby w stworzeniu czegoś takiego pomóc. Ale oczywiście jest to zadanie dla władz państwowych, by zwróciły się w imieniu Polski do tych organizacji czy instytucji o stworzenie czy udostępnienie takiej platformy - zaznaczył.

- Bardzo ważne jest, aby został stworzony cały system europejski albo nawet światowy system wspomagania tych, którzy zostali przemieszczeni przez wojnę i system, który tym ludziom pozwoli przemieścić się dalej w bezpieczne miejsce. Bez takiego systemu możemy sobie samotnie nie poradzić - przekazał.

Podziękował też Norwegian Refugee Council za pomoc na miejscu. Obiecał, że z ramienia miasta będzie się starał koordynować te działania organizacji pozarządowych.

Trzaskowski poinformował, jak teraz będzie wyglądał system pomocy uchodźcom. - Będziemy przyjmować uchodźców ze stacji kolejowej Warszawa Wschodnia. Będziemy im przekazywać informacje i kierować do namiotu zbudowanego przez Norwegian Refugee Council. Tutaj będzie przygotowana przestrzeń dla krótkiego wypoczynku. Jeśli ktoś będzie musiał zostać na noc lub kilka nocy, to będziemy go kierować do wielkiego zaplecza tuż obok stworzonego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jeśli komuś trzeba będzie pomóc znaleźć miejsce na dłużej, to będziemy takie osoby kierować do ośrodków noclegowych, które zostały stworzone przez miasto. Będziemy też kierować takie osoby do organów administracji państwowej i razem będziemy im pomagać przemieścić się do innych miejsc w Polsce i w Europie - zaznaczył.

"Wolontariusze zasługują na pokojową Nagrodę Nobla"

Głos zabrał też Jan Egeland, sekretarz generalny Norwegian Refugee Council. - Wszyscy, tu w Warszawie, wykonali absolutnie niesamowitą robotę, która według mnie jest niedoścignionych przykładem dla świata. Polska doświadczyła czegoś, czego w mojej 40-letniej kariery w tym sektorze pomocy uchodźcom nie zdążyło się zobaczyć. Polska doświadczyła najbardziej skoncentrowanego w czasie napływu uchodźców. Pokazaliście światu rzecz niesamowitą - powiedział. - Jeśli mógłbym przyczynić się do tego, że ktoś miałby dostać pokojową Nagrodę Nobla, to byliby to wolontariusze w Polsce i na Ukrainie - podkreślił.

Przekazał, że centrum pomocy będzie czynne od soboty. - To osiem i pół tysiąca metrów kwadratowych gotowych na przyjęcie każdego dnia dwa i pół tysiąca uchodźców. Uzyskają nie tylko doraźną pomoc, ale też, co bardzo ważne, ciepłe przyjęcie - wskazał.

Jan Egeland zgodził się prezydentem Warszawy, że aby poradzić sobie z kryzysem uchodźczym w Europie, konieczne jest wsparcie europejskie i międzynarodowe – zwłaszcza Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Oba podmioty mogą stworzyć system, który pomoże przemieścić ludność do innych lokalizacji. Sekretarz generalny NCR wskazał też, że potrzebne jest finansowanie dla długoterminowych mechanizmów koordynacji pomocy uchodźcom oraz finansowanie działań prowadzonych w Ukrainie – na rzecz osób, które chcą tam zostać lub nie mogą uciec. Niezbędne jest też polityczne i dyplomatyczne zobowiązanie, aby zakończyć wojnę.

Centrum Pomocy Warszawa WschodniaUM Warszawa

Centrum przesiadkowe przy Dworcu Wschodnim

- W centrum przesiadkowym przy Dworcu Wschodnim w Warszawie uchodźcy będą mogli się zatrzymać i odetchnąć. Będą mogli skontaktować się z organizacjami, które pomogą im znaleźć zakwaterowanie w Warszawie lub poza nią. Skorzystają z pomocy psychologicznej, otrzymają ciepłe jedzenie. To miejsce dla osób, które dotknęły największa wojna i kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej - powiedział Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Podkreślił, że wsparcie organizacji pozarządowych pomoże odciążyć samorządy w niesieniu pomocy humanitarnej dla uchodźców.

Punkt recepcyjny to kolejne miejsce utworzone w ramach Centrum Pomocy Uchodźcom Warszawa Wschodnia. We wtorek niedaleko dworca uruchomiony został też punkt humanitarny, za który odpowiadają Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i miasto Warszawa. Schronienie znajdują tam osoby, które w ciągu najbliższej doby mają opuścić stolicę w ramach relokacji lub potrzebują czasu na podjęcie decyzji dotyczącej dalszych losów. Po upływie maksymalnie 24 godzin uchodźcy relokowani są do punktów pobytowych wskazanych przez miasto.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24