Rośnie liczba chorych na grypę, na Mazowszu to już blisko 300 tysięcy osób

Grypa w natarciu
Adam Niedzielski o zachorowaniach na grypę
Źródło: TVN24
Rośnie liczba zachorowań na grypę. Przychodnie są pełne pacjentów. Tylko od 1 do 15 grudnia zanotowano w Polsce ponad 450 tysięcy przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono z tego powodu blisko trzy tysiące skierowań do szpitala – wynika z najnowszych meldunków epidemiologicznych.

- Sztab kryzysowy działa w Ministerstwie Zdrowia od początku epidemii i spotyka się systematycznie, co tydzień. Nadal mamy stan zagrożenia epidemicznego w Polsce, dotyczący COVD-19. Mamy dziś także grypę oraz wirus RSV – powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Przepełnione przychodnie i oddziały pediatryczne. Eksperci o tym, jak uniknąć zakażenia.

Na Mazowszu liczba chorych też szybko rośnie.

- Od 1 września do 15 grudnia do organów inspekcji sanitarnej województwa mazowieckiego zgłoszono 289 653 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. W tym samym okresie roku ubiegłego było to 263 177. W samej Warszawie zgłoszono do 15 grudnia 38 603 zachorowania i podejrzenia zachorowań - przekazała Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego

Z tygodnia na tydzień więcej chorych

W tygodniu 8-15 grudnia na Mazowszu zachorowało 38 556 osób, a tydzień wcześniej - 31 187. W ostatnim tygodniu listopada było to 27 087, a wcześniej ta liczba nawet nie zbliżała się do 20 tysięcy.

PRZECZYTAJ: Wszędzie brakuje leków, w aptekach urywają się telefony. Problem jest złożony.

Z danych wynika, że najczęściej na Mazowszu chorują teraz osoby w wieku 15-64 lata – ponad 106 tysięcy, a następnie dzieci do 4 lat – ponad 67 tysięcy oraz od 5 do 14 – ponad 57 tysięcy. Najmniej zgłoszeń dotyczy osób w wieku ponad 65 lat – ponad 20 tysięcy.

Przebieg grypy i objawy

Rozwój grypy jest szybki. Średnio po 48 godzinach pojawiają się objawy, które trwają w przypadku grypy ok. 1-2 tygodni. Przebieg choroby w grypie może być od łagodnego po ciężki i na pierwszy plan wysuwają się objawy ogólnoustrojowe o dużym nasileniu. Objawy grypy: ·      gorączka – wysoka (powyżej 38 stopni Celsjusza), trwająca średnio 3-4 dni; ·      ból głowy – intensywny, silny; ·      ból gardła – rzadko; ·      uogólniony ból mięśni i stawów – o dużym nasileniu. ·      nieżyt nosa (katar) – występuje sporadycznie i nigdy nie jest tak intensywny jak w przeziębieniu; ·      kichanie – czasami; ·      kaszel – ma charakter suchy i napadowy; ·      osłabienie, wyczerpanie – wczesne i bardzo nasilone trwające nawet do 2-3 tygodni. W przypadku wystąpienia ww. objawów należy zgłosić się do lekarza, a także ograniczyć kontakt z innymi ludźmi oraz przestrzegać podstawowych zasad higieny: zasłaniać usta i nos podczas kaszlu i kichania metodą "w zgięcie łokcia", stosować chusteczki jednorazowe i niezwłocznie je wyrzucać, często myć ręce.
Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

ZOBACZ TAKŻE: Minister zdrowia: w nowym roku wprowadzamy testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19

Zalecane szczepienia

"W okresie zwiększonego występowania przeziębień i zachorowań na grypę warto się zabezpieczyć, przyjmując szczepienie ochronne. Szczepienia przeciw grypie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny czas szczepienia przeciw grypie powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, tzw. szczytu sezonu, który w Polsce przypada na pierwszy kwartał roku - od stycznia do marca. Kluczowy jest nie tyle moment zaszczepienia, ale proces wykształcania odporności, który może trwać od 2-3 tygodni" - zaleca sanepid

Czytaj także: