Budżet Obywatelski Mazowsza. Najwięcej pomysłów drogowych i edukacyjnych

Autor:
dg/ran
Źródło:
PAP
ShutterstockBudżet Obywatelski Mazowsza

Zakończył się proces zgłaszania projektów do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Zarejestrowano w sumie 252 inicjatywy. Najwięcej projektów napłynęło od mieszkańców podregionu warszawskiego zachodniego.

Mieszkańcy Mazowsza mogli zgłaszać swoje projekty do 30 kwietnia. Większość przedsięwzięć trafiła do urzędu marszałkowskiego drogą elektroniczną. Tylko nieliczni zdecydowali się na wersję papierową. To jeden z efektów pandemii.

- Ze wstępnej analizy projektów wiemy, że i w tym roku zgłoszono wiele ciekawych i godnych uwagi inicjatyw – mówił podczas wtorkowej konferencji marszałek Adam Struzik. Podkreślał, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej w kraju i w regionie mieszkańcy nie zrezygnowali z możliwości zawalczenia o swoje pomysły. - Znaleźli bezpieczny sposób, aby wspólnie dopracować swoje pomysły i przekazać je nam w ten bezpieczniejszy, a zarazem wygodny sposób – zaznaczył marszałek, gratulując wszystkim, którzy odważyli się pokazać Mazowszu swój pomysł i zgłosili go do BOM-u.

Najpopularniejsze: transport zbiorowy i edukacja

Mazowszanie zgłosili w sumie aż 252 pomysły, w tym aż 182 w puli podregionalnej, a 70 w ogólnowojewódzkiej. Najwięcej projektów napłynęło od mieszkańców podregionu warszawskiego zachodniego – łącznie aż 35 pomysły. Mieszkańcy radomskiego zgłosili 30 projektów, siedleckiego - 14 , a żyrardowskiego – 13. Z podregionów ciechanowskiego i płockiego napłynęło po 17 pomysłów. Warszawiacy natomiast zaproponowali 21 przedsięwzięć, a mieszkańcy podregionu warszawskiego wschodniego - 24. Z podregionu ostrołęckiego wpłynęło 11 inicjatyw.

Projekty były zgłaszane w kilkunastu kategoriach. Najpopularniejszy w tym roku okazał się obszar "transport zbiorowy i drogi publiczne". W tej kategorii zgłoszono aż 54 pomysłów. Są to głównie projekty związane z bezpieczeństwem pieszych, jak np. doświetlenie przejść dla pieszych, chodniki czy ścieżki rowerowe.

Drugimi najczęściej zgłaszanymi przedsięwzięciami były te związane z edukacją publiczną – napłynęło ich w sumie aż 48. Wśród nich znalazły się m.in. pomysły zajęć edukacji pozaformalnej dla dzieci i młodzieży związane z budowaniem i odbudowywaniem więzi społecznych zaburzonych pandemią COVID-19 lub projekty dotyczące wychowania dwujęzycznego przedszkolaków.

25 milionów złotych do wykorzystania

W związku z trwającą pandemią w tym roku wpłynęła także duża liczba zgłoszeń projektów prozdrowotnych. W sumie zgłoszono aż 44 inicjatywy związane z promocją i ochroną zdrowia. Ponadto mieszkańcy regionu zgłosili także przedsięwzięcia związane z kulturą i ochroną zabytków (29 projektów), bezpieczeństwem publicznym (27), a także kulturą fizyczną i turystyką.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, władze Mazowsza przeznaczyły aż 25 mln zł na realizację pomysłów w ramach BOM-u. Aktualnie trwa ocena formalna i merytoryczna wszystkich zaproponowanych przez mieszkańców przedsięwzięć. Komisja będzie pracować do 18 czerwca. Zgodnie z harmonogramem informacja o wynikach naboru powinna pojawić się do końca czerwca. Głosowanie w tym roku zaplanowano na przełom sierpnia i września.

Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza odbyła się w 2020 roku:

Ruszył pierwszy Budżet Obywatelski Mazowsza
Ruszył pierwszy Budżet Obywatelski MazowszaBudżet Obywatelski Mazowsza / Facebook

Autor:dg/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości