Dyspozytor na nagraniu: na Mazowszu nie ma już miejsc. Wojewoda odpowiada: to nieprawda

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Wszędzie jest kicha"
"Wszędzie jest kicha"Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
"Wszędzie jest kicha"Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

- Ja już autentycznie nie mam cię gdzie przekierować. Na całym Mazowszu nie ma już ani jednego szpitala, wykazującego dodatnie miejsca. To nie jest żart – usłyszała załoga pogotowia, która chciała przekazać pacjenta z objawami zakażenia koronawirusem do jednego z warszawskich szpitali. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dotarł do dramatycznego nagrania.

Nagrania, którymi dysponuje redakcja tvnwarszawa.pl, pochodzą z wtorku, 2 marca. Zarejestrowano na nich rozmowy pomiędzy dyspozytorem a załogą karetki Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, pełniącej tego dnia dyżur w Warszawie. 

Brakuje miejsc dla pacjentów z COVID-19. "Wszędzie jest już kicha"

Karetka podjechała przed szpital imienia im. prof. W. Orłowskiego późnym popołudniem. - Pacjent z objawami zakażenia covid i z dusznością został skierowany na izbę przyjęć szpitala Orłowskiego. Dla takich pacjentów konieczne jest miejsce odizolowane – opisuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.

Tymczasem w szpitalu ratownicy medyczni usłyszeli taki komunikat: - Orłowski mówi, że nie ma miejsc covidowych. Co dalej? - słyszymy w zarejestrowanej rozmowie pomiędzy ratownikiem medycznym a dyspozytorem.

Dyspozytor zapytał, czy pacjent potrzebuje tlenu. Ratownik odparł: - Przydałoby się. - Mają choć kawałek jakiejś izolatki? – pytał dalej dyspozytor. - Nie, nic nie mają. Mówią, że mają covida i izolatki nie mają wolnej. - Ja już autentycznie nie mam cię gdzie przekierować. Na całym Mazowszu nie ma już ani jednego szpitala, wykazującego dodatnie miejsca. To nie jest żart. Nie ma Łosic, nie ma Sokołowa, nie ma Wyszkowa, nie ma Pułtuska, Płocka ani Żyrardowa. Wszędzie jest już kicha – więc, niestety, powiedz panu lekarzowi, że pacjent musi zostać, bo najzwyczajniej na świecie nie mam go gdzie przekierować – odpowiedział dyspozytor. - Dobra, idę walczyć – odpowiedział ratownik medyczny.

Dyspozytor powiedział mu jeszcze: - Możesz odmówić przyjęcia odmowy, po prostu nie ma miejsc na całym Mazowszu. Nigdzie.

Nagranie kończy informacja, którą ratownik medyczny przekazuje dyspozytorowi. Izolatka miała być wolna za około dwie godziny. - Mówią, że więcej izolatek już nie będzie. - No to trudno, czekamy – powiedział już drugi dyspozytor.

Trzecia fala koronawirusa w Warszawie. "Więcej pracy niż w styczniu"

- Jesienią przed szpitalami w Warszawie ustawiał się sznur karetek. Obecnie załogi rozjeżdżają się do szpitali po całym Mazowszu. W poniedziałek jeden z zespołów z pacjentem covidowym jechał do szpitala w Sierpcu. Kilka dni wcześniej karetki jeździły do szpitali w Siedlcach, Płocku czy w Pułtusku – relacjonuje Artur Węgrzynowicz.

Potwierdza to dyrektor Meditransu Karol Bielski. - Sytuacja jest trudna. Mamy dużo wyjazdów, znacznie więcej pracy niż chociażby w styczniu. Zdarzają się przejazdy ze szpitala, który był wskazany jako właściwy – przyznał Bielski. - Warszawiacy trafiają do szpitala w Sierpcu? – pytamy. - Tak – odpowiedział. A za chwilę dodał, że obecnie "trudna sytuacja jest wszędzie".

Z informacji, które przekazał nam w środę rano Bielski, wynika, że zarówno w Warszawie, jak i na Mazowszu miejsc dla zakażonych pacjentów brakuje. Przed godziną 10 w szpitalu na Żwirki i Wigury dostępne było jedno miejsce dla zakażonego pacjenta. Identycznie sytuacja wyglądała w Ostrowi i Ostrołęce.

Brakuje też respiratorów. - Praktycznie w Warszawie jest brak miejsc covidowych. Zero, wszędzie zero – rozkłada ręce Bielski.

Koronawirus w Polsce. Coraz więcej zakażeń

Tymczasem w środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 698 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że zmarło 309 osób z COVID-19. - Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala nie tylko jest faktem, ale także widzimy, że nabiera impetu – powiedział wiceszef resortu.

Dzisiejszy dzienny bilans zakażeń przekazany w Programie Pierwszym Polskiego Radia przez wiceministra zdrowia jest najwyższy od 27 listopada, kiedy odnotowano 17 060 przypadków.

Już we wtorek informowaliśmy, że w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19. Nawet jeśli miejsca się zwalniają, to na SOR-ze codziennie jest kolejka. - Bywa tak, że nieraz stoją trzy, cztery karetki i jest kłótnia o pacjenta, gdzie go umieścić. W sobotę część pacjentów kładliśmy na korytarzach – mówi dr Wojciech Dworzański ze Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Co na to wojewoda? Jeszcze we wtorek rzeczniczka Ewa Filipowicz w komunikacie prasowym zapewniała, że sytuacja na Mazowszu jest stabilna. "Wojewoda Mazowiecki na bieżąco monitoruje sytuację we wszystkich szpitalach na terenie województwa mazowieckiego, również w Warszawie. Obecnie na Mazowszu przygotowanych jest 3 460 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, w tym 367 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 2 425 łóżek, w tym 254 łóżka respiratorowe. Na terenie Warszawy aktualnie przygotowanych jest 1 579 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z zakażeniem COVID-19, w tym 200 miejsc respiratorowych, z czego zajęte są 1 052 łóżka, w tym 127 respiratorowych. (Dane na 2 marca br.). Zgodnie z decyzjami Wojewody od 1 marca przywrócono miejsca dla pacjentów z COVID-19 w kilku mazowieckich szpitalach – łącznie 235 łóżek. Ponadto od początku tygodnia pacjentów z COVID-19 przyjmuje też szpital modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie" – przekonywała we wtorek.

Rzeczniczka wojewody: na podstawie raportów szpitale dysponują wolnymi miejscami

W środę Ewa Filipowicz nadal przekonywała, że miejsca są. - Na podstawie zebranych danych z raportów szpitalnych wynika, że szpitale na terenie województwa mazowieckiego dysponują wolnymi miejscami – zapewniła i wyliczyła: - w Szpitalu Południowym w Warszawie 33 pacjentów, w tym 6 pod respiratorem – pozostało 36 wolnych miejsc, w tym 7 respiratorowych; - w szpitalu w Płocku 22 pacjentów – pozostały 34 wolne miejsca; - w szpitalu w Siedlcach 42 pacjentów, w tym 2 pod respiratorem – pozostały 24 wolne miejsca, w tym 8 respiratorowych;

- Ponadto w tym tygodniu szpital modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego zaczął przyjmować pacjentów z COVID-19. Obecnie w placówce przebywa 46 pacjentów, w tym 11 pod respiratorem – pozostało 14 wolnych miejsc, w tym jedno respiratorowe – powiedziała Filipowicz.

Autorka/Autor:Artur Węgrzynowicz, kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Piasecznie kierowca samochodu osobowego zderzył się z motocyklem, którym podróżowały dwie osoby, po czym odjechał. Po około godzinie, dzięki pomocy świadków, policjanci zatrzymali mężczyznę i znaleźli uszkodzone auto. Kierujący nie miał prawa jazdy i był pijany.

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl