Droga dla tirów przez serce puszczy. Pozwoli ominąć radary i zniszczy przyrodę

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Droga powiatowa przez Kampinoski Park Narodowy ma zostać przebudowana
Droga powiatowa przez Kampinoski Park Narodowy ma zostać przebudowanaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Droga powiatowa przez Kampinoski Park Narodowy ma zostać przebudowanaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Według urzędników ze Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim, lokalna droga łącząca wsie położone w Puszczy Kampinoskiej powinna zostać przebudowana w taki sposób, aby mogły po niej przejeżdżać ciężarówki. Koncepcja starostwa zakłada poszerzenie i utwardzenie dotychczasowej nawierzchni, co pozwoli - jak czytamy w dokumentacji - "na dojazd pojazdów ciężkich do zakładów produkcyjnych i magazynów na terenie powiatu". 

Położony na północny-zachód od stolicy Kampinoski Park Narodowy w 2000 roku trafił na listę rezerwatów biosfery Unesco, co tylko potwierdza jak cenny przyrodniczo jest to obszar. Powierzchnia KPN wynosi ponad 38 tysięcy hektarów, a niemal drugie tyle terenu stanowi strefa ochronna wokół parku.

- W polskim ustawodawstwie park narodowy jest najwyższą formą ochrony – informuje Mirosław Markowski, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego.

Droga powiatowa przez Kampinoski Park Narodowy sąsiaduje z obszarem ścisłej ochrony przyrodyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Droga dla ciężarówek, bo była szansa na pieniądze

Starostwo w Nowym Dworze Mazowieckim, na terenie którego znajduje się część parku, przygotowało projekt przebudowy drogi powiatowej o długości około 13 kilometrów łączącej wsie Górki z Dąbrową (w szerszym spojrzeniu droga łączy Kampinos z Górkami i dalej z drogą wojewódzką numer 579).

Droga powiatowa, po której mają poruszać się ciężarówki, oddalona jest od drogi wojewódzkiej numer 579 o około siedem kilometrówTVN24.PL

Obecnie to wąska jezdnia, która służy głównie okolicznym mieszkańcom oraz pieszym i rowerzystom odwiedzającym park. Obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów ważących powyżej 10 ton oraz ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę. Blisko dwukilometrowy odcinek, poza obszarem zabudowanym, jest drogą typowo leśną – bez asfaltu i znaków.

Jak informuje Magdalena Biernacka, starosta nowodworski, "ze względu na długość drogi i zły stan techniczny" koszt remontu jest za wysoki, dlatego postanowiono uzyskać dofinansowanie na jej przebudowę.

W tym celu – jak wyjaśnia starosta Biernacka – złożono wniosek do Ministerstwa Infrastruktury na "przebudowę dróg powiatowych zapewniających dojazd pojazdów ciężkich do zakładów produkcyjnych i magazynów położonych na terenie powiatu nowodworskiego".

Zapytaliśmy starostwo, o które zakłady dokładanie chodzi, ponieważ zarówno w Kampinoskim Parku Narodowym, jak i w okolicy drogi powiatowej nie znajdują się tego typu obiekty?

Nie otrzymaliśmy wprost odpowiedzi, natomiast starosta Magdalena Biernacka wyjaśniła, że zgodnie z kryteriami ustalonymi przez ministerstwo, szanse na pieniądze miały projekty "obejmujące budowę lub przebudowę dróg zapewniających dojazd pojazdów ciężkich do miejsc załadunków lub rozładunków". Ponadto dodała, że firmy realizujące zlecenia na rzecz KPN, wielokrotnie występowały o wydanie zezwolenia na przejazd pojazdu powyżej 10 ton. "W rezultacie tych przejazdów, nawierzchnia drogi została zniszczona" - opisuje Magdalena Biernacka. "Z uwagi na to, zasadnym jest zwiększenie nośności (...), co z pewnością wpłynie na trwałość drogi - dodaje.

Ostatecznie wniosek nowodworskiego starostwa opiewający na kwotę czterech milionów złotych nie otrzymał dofinansowania. – Realizację zadania powiat zabezpieczył w ramach własnych środków budżetowych – wyjaśnia starosta Biernacka.

Asfalt przez główny kompleks puszczy

W sierpniu do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wpłynął wniosek ze starostwa w Nowym Dworze Mazowieckim dotyczący odstąpienia od zakazu budowy i przebudowy obiektów budowlanych obowiązujących na terenie kampinoskiego parku.

Chodzi o remont około 1600 metrów drogi w Starej Dąbrowie. Projekt zakłada poszerzenie jezdni do pięciu metrów oraz ustawienie nowych znaków. Jak wynika z informacji ze starostwa, przy wcześniejszych pracach na innym odcinku tej drogi, ministerstwo wydawało zgodę na rozpoczęcie robót.

Droga powiatowa przez Kampinoski Park NarodowyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Problematyczny wydaje się być pomysł starostwa, aby asfalt położyć na typowo leśnym odcinku od Górek do granic powiatu nowodworskiego. Szacowany koszt to około 9,5 miliona złotych.

Z kolei przedstawiciele Kampinoskiego Parku Narodowego rekomendują zachowanie nawierzchni naturalnej na tym odcinku. "Utwardzenie drogi wiązałoby ze sobą poważne ryzyko zwiększenia natężenia ruchu, tym samym negatywnie wpłynie na przyrodę KPN” – twierdzą władze parku w wiadomości przesłanej do naszej redakcji.

Będą omijać odcinkowy pomiar prędkości

Starostwo konieczność poszerzenia i przebudowy całej drogi argumentuje licznymi sygnałami i oczekiwaniami od mieszkańców oraz władz gmin, wyrażanymi choćby podczas spotkań organizowanych w zeszłym roku.

Mieszkańcy domagają się poprawy bezpieczeństwa na drodze w Kampinoskim Parku NarodowymArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

W odległości około siedmiu kilometrów od drogi powiatowej, biegnie droga wojewódzka 579. To tą arterią odbywa się ruch nie tylko pojazdów osobowych, ale także tirów. Na trasie dochodzi do wypadków. Pod kołami rozpędzonych pojazdów giną ludzie i zwierzęta: wilki, dziki, sarny i łosie.

W ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza wybrany został projekt instalacji na DW579 odcinkowego pomiaru prędkości.

Droga wojewódzka nr 579 nazywana "gilotyną KPN"Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

"W przypadku zmiany nawierzchni na odcinku drogi powiatowej Kampinos-Górki na bitumiczną istnieje duże prawdopodobieństwo przejęcia części ruchu z drogi wojewódzkiej z uwagi na próby uniknięcia pomiaru odcinkowego” – przekonuje dyrektor KPN. I dodaje: "nie można dopuścić do "rozlewania" asfaltowej infrastruktury w głąb Parku Narodowego”.

W dalszej części dyrektor Markowski wskazuje, że "poprawa przejezdności drogi będzie stanowić poważne zagrożenie" dla zwierząt oraz roślin. "Realizacja drogi asfaltowej na omawianym odcinku stanowi realne zagrożenie wewnętrzne dla przyrody Kampinoskiego Parku Narodowego. Zmiana nawierzchni przyczyni się do znacznego wzmożenia ruchu tranzytowego przez Park – uzasadnia Markowski.

W końcowej części wiadomości dyrektor KPN przekonuje, że przebudowa pozostałego odcinka drogi powiatowej "powinna służyć jedynie obsłudze istniejących zabudowań oraz ruchowi turystycznemu, a ruch samochodów ciężarowych powinien być ograniczony jedynie do służb obsługujących lokalne zabudowania”.

Bez chodnika i ścieżki rowerowej

Plan przebudowy drogi powiatowej przez kampinoską puszczę zakłada jej poszerzenie oraz utwardzenie nawierzchni tam, gdzie jest ona szutrowa lub piaszczysta. Takie rozwiązanie mają poprawić komfort jazdy kierowców.  Zapytaliśmy starostwo, w jaki sposób w projekcie zadbano o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i zwierząt?

Z odpowiedzi wynika, że w planach nie uwzględniono budowy chodnika, ścieżki rowerowej czy instalacji urządzęń pomiarowych. W zamian wzdłuż nowej jezdni ustawione zostaną znaki informujące o ruchu pieszym oraz dzikich zwierzętach. Ponadto na jezdni pojawią się linie krawędziowe oraz progi zwalniające. Starostwo zapewniło również, że po ewentualnej przebudowie, zachowane zostanie ograniczenie w ruchu dla samochodów o masie do 10 ton.

Autorka/Autor:Artur Węgrzynowicz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl