Zbudują szklane biurowce nad zabytkową fabryką


Industrialne ruiny fabryki Norblina na pograniczu Woli i Śródmieściu niemal znikną pod szklanymi biurowcami. Wciąż będą jednak dostępne dla mieszkańców Warszawy. Taką wizję roztacza inwestor, który jeszcze w tym roku chce zacząć prace budowlane.

Fabryka na rogu Żelaznej i Prostej to dziś obraz nędzy i rozpaczy: walące się hale i resztki dawnych zakładów, których złomiarze nie rozkradli tylko dlatego, że kompleks jest ogrodzony i pilnowany. Wciąż pokutują tu nieliczne biura, dogorywa teatr Scena Prezentacje, którego publiczność musi na przedstawienia zabierać kalosze. W labiryncie wąskich uliczek i przesmyków znaleźć można zarówno ciekawe przykłady industrialnej architektury, jak i całkiem współczesne szopy i baraki. Te ostatnie zaczną znikać w ciągu kilku tygodni. Na terenie zakładów Norblina zacznie się bowiem realizacja gigantycznego kompleksu biurowo-handlowego, który ma ożywić tę część miasta.

Jak w Hamburgu i Madrycie

Ambitny projekt jest przygotowywany przez firmę PRC Architekci, znaną m.in. z projektu hotelu Le Regina na Nowym Mieście czy biurowca Liberty Corner na rogu Mysiej i Brackiej. Zakłada zachowanie kilkunastu zabytkowych budynków na terenie Norblina i nadbudowanie części z nich nowoczesnymi biurowcami.

- W doktrynie konserwatorskiej odchodzi się dziś od pastiszu i udawania historycznej architektury. Stawia się raczej na dialog starego z nowym - przekonuje Igor Galas z PRC. Przy pracy wzorował się m.in. na radykalnych projektach szwajcarskiej pracowni Herzog & de Meuron, takich jak Caixa Forum w Madrycie czy Filharmonia w Hamburgu. Tak jak tam, w Norblinie zabytkowe budynki mają stać się podstawą dla zupełnie nowych kubatur.

Zabytkowe hale zostaną wkomponowane w partery biurowców, a istniejące przejścia między nimi przekryją szklane dachy. To przy nich ulokować mają się sklepy.

Z biobazarem i muzeum

Dla warszawiaków istotniejsze mogą się okazać jednak plany dotyczące tej części fabryki, która nie zostanie nadbudowa. Równolegle do poszerzonej ulic Prostej, na osi bramy od strony Żelaznej ma powstać ulica handlowa z kawiarniami i restauracjami. Ma być otwarta 24 godziny na dobę. W tej części planowany jest m.in. podziemny, automatyczny parking na setkę rowerów. Znajdzie się też miejsce dla Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Jego projekt zakłada m.in. wyeksponowanie torów, które wiją się po całym ternie i prezentację dawnych maszyn w oryginalnych lokalizacjach.

- Chcemy odtworzyć ciąg technologiczny dawnej fabryki, a także przygotować ścieżki edukacyjne poświęcone związanym z nią ludziom i samej produkcji. To zakład o niezwykle bogatej historii - przekonuje Artur Setniewski z fundacji, która odpowiada za koncepcję muzeum.

Koszt jego stworzenia pokryje deweloper, który udostępni m.in. część budynków od strony ulicy Prostej. Tam, gdzie poszerzenie ulicy będzie wymagało ich częściowej rozbiórki, powstaną szklane elewacje, zza których widać będzie stare maszyny. Z fabryki nie zniknie też cieszący się dużą popularnością biobazar. Co więcej, zagości tu na stałe - inwestor chce na ten cel przeznaczyć dużą halę od strony ulicy Łuckiej.

Tu rozbiorą, tam przesuną

Inwestycja zacznie się od rozbiórki tego, co nie jest wpisane do rejestru zabytków. Capital Park kończy właśnie uzgadniać szczegóły projektu z konserwatorem zabytków i ma nadzieję, że jeszcze w tym roku dostanie pozwolenie na budowę. - Projekt jest w ratuszu dobrze znany, bo od trzech lat uzgadniamy każdy detal, więc nie przewidujemy opóźnień - zapewnia kierująca projektem Kinga Nowakowska.

Jeśli te plany się powiodą, budowa zacznie się na początku 2013 roku. Najpierw pod częścią fabryki, która nie jest zabytkowa, powstanie trzypoziomowy parking podziemny na 700 samochodów. Dopiero potem zacznie się rewitalizacja zabytkowych hal. W ich murach ukryte zostaną też słupy, na których oprze się konstrukcja biurowców.

Pierwszy raz od wielu lat Warszawa będzie świadkiem przesuwania budynku. Teatr Scena Prezentacje zostanie "odstawiony" na bok i wróci na swoje miejsce, gdy pod nim gotowa będzie płyta fundamentowa.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na 500 milionów złotych. Biura zajmą około 39 tysięcy metrów kwadratowych, a powierzchnia usługowa - 22 tysiące. Capital Park będzie szukał źródeł finansowania projektu z pozwoleniem na budowę w ręku. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, już teraz zgłaszają się do niej potencjalni najemcy. Ze względu na skomplikowaną technologię, inwestycji nie da się podzielić na etapy. Całość ma być gotowa w 2015 roku.

Karol Kobos

Źródło zdjęcia głównego: materiały inwestora

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest siedem stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP