Mało mandatów, kilka mocnych nazwisk. Kogo wybiorą mieszkańcy Mazowsza

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcej
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcejTVN24
wideo 2/2
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcejTVN24

W poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego politykom z Mazowsza przypadły tylko trzy mandaty. W nadchodzących wyborach ta liczba prawdopodobnie się nie zmieni. Walka będzie zacięta, szczególnie na listach Prawa i Sprawiedliwości, gdzie zetrze się trzech budzących bardzo dużo emocji polityków, łącznie z Jackiem Kurskim, który sam określił się kiedyś mianem "bulterriera Kaczyńskich".

  • Na więcej niż dwa mandaty PiS nie ma szans. A może nawet skończyć się na jednym bilecie do Brukseli. Tymczasem bardzo mocnych kandydatów jest trzech: Bielan, Kurski i Ozdoba.
  • Prawdopodobnie jedyny mandat dla KO zgarnie Andrzej Halicki.
  • Ogromną niespodzianką byłby mandat dla Trzeciej Drogi. Sensacją - dla Lewicy

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 europosłów i europosłanek na kadencję 2024-2029. Polska jest podzielona na 13 okręgów. Okręg piąty obejmuje województwo mazowieckie bez Warszawy i okalających stolice powiatów. Tego, ile dany okręg wyborczy zgarnie mandatów, dowiemy się dopiero po podliczeniu głosów. Kluczowa będzie frekwencja. Im więcej wydanych kart do głosowania w okręgu, tym więcej kandydatów zajmie miejsce w Parlamencie Europejskim.

W wyborach w 2019 roku Mazowszu przypadły tylko trzy mandaty. W okręgu piątym wydano 858 816 kart do głosowania, co dało frekwencję na poziomie 43,31 procent. W tym okręgu zdecydowanie wygrał komitet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości (ponad 60 proc. poparcia) i zgarnął dwa z trzech mandatów. Przypadły one Adamowi Bielanowi i Zbigniewowi Kuźmiukowi. Koalicja Obywatelska, która startowała wtedy jeszcze ze wspólnej listy z Polskim Stronnictwem Ludowym, zdobyła 26 procent głosów. Trzeci mandat przypadł Jarosławowi Kalinowskiemu, niegdyś prezesowi PSL.

Po pięciu latach układ sił w polskiej polityce mocno się zmienił. Walka o miejsca w Brukseli będzie zdecydowanie bardziej zacięta.

Jedynka Trzeciej Drogi stawia na kulturę

W czerwcowych wyborach jedynką Trzeciej Drogi, czyli koalicji PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni na Mazowszu została Bożena Żelazowska. W październikowych wyborach po raz drugi została wybrana posłanką. Startowała z drugiego miejsca w okręgu numer 20, czyli obwarzanku warszawskim, uzyskując 17 416 głosów. W grudniu została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalnego konserwatora zabytków.

Swoją kampanię w wyborach do Parlamentu Europejskiego na dobre rozkręciła w drugim tygodniu maja. Uczestniczy w spotkaniach z mieszkańcami i władzami mazowieckich miejscowości. Dotychczas odwiedziła m.in. Radom, Iłżę, Pułtusk, Maków Mazowiecki. W tej kampanii duży nacisk kładzie na kulturę i ochronę zabytków. – Tylko na ten najbliższy czas programowania przewidziane jest ponad 20 miliardów, które trafią właśnie na inwestycje w dziedzinie kultury – zapowiada Żelazowska w swoim wyborczym spocie.

Kultura to nie jedyny temat, którym zamierza zajmować się w Brukseli. Żelazowska zapewnia też, że zadba o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków, a także o naprawę Zielonego Ładu i rozwój odnawialnych źródeł energii.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Bożena ŻelazowskaTVN24

Halicki: "nie będziemy musieli przyjmować żadnych migrantów"

Listę Koalicji Obywatelskiej otwiera Andrzej Halicki. To doświadczony polityk, poseł Parlamentu Europejskiego ostatniej kadencji, a także poseł na Sejm RP w latach 2007-2019. Był też ministrem cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz od września 2014 do listopada 2015 roku.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku startował z drugiego miejsca w okręgu warszawskim. Uzyskał mandat, zdobywając 87422 głosy.

W obecnej kampanii Halicki podkreśla kwestię bezpieczeństwa. Na spotkaniu z mieszkańcami Radomia Halicki zadeklarował, że kandydaci KO idą do Parlamentu Europejskiego po środki dla Polski na ten cel. - W nowej kadencji Parlamentu Europejskiego powołamy stałą Komisję ds. Zdrowia, bo "Unia dla Zdrowia", to hasło, które nam przyświeca – mówił.

Europoseł kreśli również bardzo jasne stanowisko wobec migrantów. "Polska przyjęła setki tys. migrantów w związku z wojną w Ukrainie, dlatego będziemy beneficjentem paktu migracyjnego. Nie będziemy za nic płacić, nie będziemy musieli przyjmować żadnych migrantów, a Unia Europejska nie narzuci nam żadnych kwot migrantów" – czytamy na profilu Halickiego na Facebooku.

Z kolei w debacie przedwyborczej organizowanej przez Polską Agencję Prasową Halicki wskazał, że potrzebny jest rozwój Frontexu, czyli unijnej organizacji odpowiedzialnej za kontrolę granic. Jego zdaniem, ta instytucja z siedzibą w Warszawie mogłaby zatrudniać nawet 10 tys. osób zbierających, analizujących i wymieniających dane na temat granic i sytuacji migracyjnej w poszczególnych państwach UE.

Halicki jest aktywny w mediach społecznościowych. Codziennie informuje o kolejnych wizytach w mazowieckich miastach. Ponadto jednym z elementów tej aktywności są czaty online z wyborcami na żywo, podczas których polityk odpowiada na pytania zadane w komentarzach.

Andrzej Halicki podczas posiedzenia komisji śledczej do zbadania wykorzystania PegasusaEBS

Żukowska o mieszkaniach i wykluczeniu komunikacyjnym

Lewica na pierwszym miejscu mazowieckiej listy wystawiła Annę Marię Żukowską. Obecnie posłankę tej formacji, szefową klubu parlamentarnego Lewicy oraz członkinię Krajowej Rady Sądownictwa. W październikowych wyborach Żukowska startowała w Warszawie, gdzie zagłosowało na nią 38 426 wyborców.

Do czerwcowych wyborów Anna Maria Żukowska idzie z listą priorytetów, którą nazywa "5 dla Mazowsza". Znalazły się na niej: mieszkania, rolnictwo, obronność, transport oraz demokratyczna Europa.

Polityczka deklaruje, że w Parlamencie Europejskim będzie działać na rzecz na przeznaczenia środków unijnych na budowę mieszkań dla samorządów, spółdzielni i organizacji non-profit, które chcą budować mieszkania. "Skoro ze środków unijnych można budować drogi, można też mieszkania" – zaznacza. I zapowiada utworzenie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego.

Żukowska uważa również, że konieczne są zmiany w Zielonym Ładzie, ponieważ jest on niesprawiedliwy dla Polski. Twierdzi, że należy zreformować zapisy dotyczące regulacji używania pestycydów.

W zakresie obronności postuluje powołanie Europejskiej Obrony Cywilnej i Europejskiego Przemysłu Obronnego. "Żaden kraj nie jest w stanie zabezpieczyć łańcuchów zaopatrzenia bronią tylko w ramach swojego terytorium. Istotna również jest rozbudowa schronów z odpowiednim standardem” – wyjaśnia w swoim programie Żukowska.

Polityczka lewicy zwraca uwagę na wykluczenie komunikacyjne. Chce zabiegać o środki na odtworzenie połączeń kolejowych oraz PKS. "65 procent gmin w województwie mazowieckim nie ma dostępu do pociągu, mimo że w wielu z nich są tory" – podkreśla kandydatka Lewicy.

Anna Maria Żukowska jest zwolenniczką rezygnacji z zasady jednomyślności w Radzie UE i wprowadzenia tam podwójnej kwalifikowanej większości, z jednoczesnym zmniejszeniem siły wpływu Niemiec czy Francji.

Anna Maria ŻukowskaTVN24

Bielan czy Kurski, a może Ozdoba?

Mocno zacięty wyścig o mandaty europosłów w okręgu mazowieckim zapowiada się na liście Prawa i Sprawiedliwości, gdzie pojawiło się kilka znanych nazwisk.

Listę PiS otwiera doświadczony polityk, wspomniany już Adam Bielan. W latach 1997-2004 był posłem na Sejm RP. Od 2015 do 2019 roku był senatorem i wicemarszałkiem tej izby z ramienia PiS. Czterokrotnie zasiadał w Parlamencie Europejskim. W ostatnich wyborach w 2019 roku również startował z okręgu mazowieckiego. Zdobył wówczas 207 845 głosów, co stanowiło około 40 procent wszystkich głosów oddanych na kandydatów PiS w tym okręgu.

Z jakimi hasłami idzie do czerwcowych wyborów? W ostatnim wywiadzie dla rp.pl mówił, że kandydaci z list PiS mają „wizję powrotu do UE jako Europy Ojczyzn, dokończenia budowy wspólnego rynku”. - Bo my walczymy w PE, żeby przełamać opory Francji czy Niemiec wobec równej konkurencji ze strony polskich przedsiębiorców. Oni robią wszystko, żeby ograniczyć konkurencję wobec bardziej pracowitych i efektywnych przedsiębiorców z naszego kraju – stwierdził Bielan.

Adam BielanTVN24

Z miejsca drugiego na mazowieckiej liście PiS startuje Jacek Kurski. W latach 2005-2009 poseł na Sejm RP. Od 2009 do 2014 zasiadał w Parlamencie Europejskim. Krótko po zdobyciu przez PiS władzy w Polsce objął stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polskiej, która za jego kadencji stała się tubą propagandową rządzącej partii. 

Kurski wrócił więc do polityki, aby wystartować w czerwcowych wyborach. Jego obecność na liście PiS wywołała poruszenie w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Na Nowogrodzkiej, w siedzibie ugrupowania, doszło nawet do awantury przy układaniu list. Jacek Kurski miał być "jedynką" w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ale ostatecznie to miejsce otrzymał Maciej Wąsik.

Co ciekawe start Kurskiego jest zaskakujący również dla wyborców PiS. "Gazeta Wyborcza" opublikowała w ubiegłym tygodniu sondaż przeprowadzony przez pracownię Opinia24. Zapytano w nim, czy PiS powinien umieszczać na swoich listach Daniela Obajtka, który startuje na Podkarpaciu oraz właśnie Jacka Kurskiego. W przypadku kandydata z Mazowsza 64 procent ankietowanych odpowiedziało, że nie powinien on trafić na listę. Przeciwnego zdania było 19 procent pytanych, a 18 procent wybrało odpowiedź "nie wiem".

Jacek KurskiŁukasz Gągulski/PAP

Natomiast prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonywał niedawno na spotkaniu z sympatykami partii, że "żeby wywalczyć w Parlamencie Europejskim to wszystko, co można tam wywalczyć (...) to trzeba mieć tam ludzi doświadczonych, którzy tam byli i którzy wiedzą, jak tam działać, którzy są energiczni, którzy potrafią być czasem twardzi, a nawet bezwzględni", wskazując przy tym na Adama Bielana i Jacka Kurskiego.

Z Kurskim i Bielanem walczy jeszcze startujący z piątego miejsca Jacek Ozdoba. Polityk rozpoznawalny i do tego aktywny w mediach społecznościowych. Poseł poprzedniej i obecnej kadencji Sejmu RP. W latach 2020-2023 był sekretarzem stanu w resorcie klimatu i środowiska. W programie, który opublikował na swoim profilu zapewnia, że powstrzyma zakaz rejestracji aut spalinowych i będzie walczyć o zatrzymanie relokacji nielegalnych migrantów do Polski. Chce też bronić rolników "przed ukraińskim rynkiem i szaleństwem klimatycznym". Postuluje powrót UE "do chrześcijańskich korzeni" i sprzeciwia się odstępowaniu od gotówki na rzecz transakcji bezgotówkowych i wprowadzeniu euro.

Jacek Ozdobasejm.gov.pl

Konfederacja stawia na radomiaka

"Jedynką" Konfederacji w regionie jest Rafał Foryś, 40-letni przewodniczący Konfederacji Korony Polskiej z Radomia. W ostatnich wyborach parlamentarnych bez sukcesu ubiegał się o mandat posła. Z zawodu jest technikiem dentystycznym.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

W weekend nowy asfalt zyska jezdnia Wisłostrady na odcinku pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a Gdańskim. Drogowcy będą kontynuować też prace na Wałbrzyskiej i Głębockiej. Z kolei po długim weekendzie robotnicy pojawią się na Myśliwieckiej. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Frezowanie na Wisłostradzie, Wałbrzyskiej i Głębockiej. Remont Myśliwieckiej

Frezowanie na Wisłostradzie, Wałbrzyskiej i Głębockiej. Remont Myśliwieckiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał 42-letniego Andriego I. na 25 lat więzienia. Jak wynika z ustaleń prokuratury, I. zadał 30 ciosów ostrym narzędziem 56-letniemu rodakowi. Poszkodowany zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Wyrok nie jest prawomocny.

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia w Puchałach pod Pruszkowem. Nie żyje dwuletnie dziecko, które zostało porażone prądem - przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zapowiedziała apelację od wyroku dla księdza, który spowodował wypadek i uciekł, nie udzielając pomocy rannej 16-latce. Zdaniem śledczych kara orzeczona przez sąd jest zbyt niska.

Potrącił nastolatkę i odjechał. Sąd skazał księdza, prokuratura zapowiada apelację

Potrącił nastolatkę i odjechał. Sąd skazał księdza, prokuratura zapowiada apelację

Źródło:
PAP

Odblokowano już drogę krajową numer 50 po czołowym zderzenia auta dostawczego z osobowym, do którego doszło w miejscowości Ostrówek. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Antoni Macierewicz, polityk Prawa i Sprawiedliwości w lakonicznych słowach odniósł się do swojego "rajdu" autem po stolicy. Stwierdził, że dziennikarze kłamią, a on nie rozmawiał podczas jazdy przez telefon. Powiedział też, że nie wyprzedzał na pasach.

Macierewicz o swoim rajdzie po Warszawie: nie wyprzedzam na żadnych pasach

Macierewicz o swoim rajdzie po Warszawie: nie wyprzedzam na żadnych pasach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na wyprawę rowerową drogą ekspresową wybrał się 42-latek. Jak informuje policja, zakończyła się ona mandatem karnym i reprymendą ze strony stróżów prawa, że takie zachowanie na drodze to igranie ze śmiercią.

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od ubiegłego tygodnia warszawiacy mogą rezerwować wizyty w urzędzie za pomocą aplikacji Warszawa 19115. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w Polsce.

Podpowie, jak duża jest kolejka, gdzie sprawę załatwimy szybciej. Nowy system rezerwacji w urzędzie już działa

Podpowie, jak duża jest kolejka, gdzie sprawę załatwimy szybciej. Nowy system rezerwacji w urzędzie już działa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w środę współpracę z władzami stolicy przy renowacji i budowie osiedla domów studenckich na warszawskich Jelonkach. Jak stwierdził, koszt inwestycji wyniesie około 200-300 milionów złotych.

Ministerstwo nauki wspólnie z Warszawą chce wyremontować Osiedle Przyjaźń. "To kultowe miejsce"

Ministerstwo nauki wspólnie z Warszawą chce wyremontować Osiedle Przyjaźń. "To kultowe miejsce"

Źródło:
PAP