"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

Policjanci zwracają się z apelem

Policjanci zwracają się z apelem
Silne mrozy zagrożeniem dla osób bezdomnych. "Apelujemy, żeby nie być obojętnym"
Źródło: Marta Kolbus | Fakty po południu

Policjanci zwracają uwagę na groźne konsekwencje wychłodzenia organizmu. Mogą one doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Jak podkreślają policjanci, szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe. Apelują, by nie być obojętnym. "Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie" - przypominają.

W chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. - Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy - przekazała Edyta Adamus z Komendy Stołecznej Policji.

ZOBACZ: Na 800 przechodniów, jego losem zainteresowało się siedem kobiet i trzech mężczyzn. Eksperyment "Dzień Dobry TVN".

Zima to okres, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. - Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby, zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach - tłumaczyła policjantka w komunikacie.

Policjanci zwracają się z apelem
Policjanci zwracają się z apelem
Źródło: Komenda Stołeczna Policji

Przeczytaj także: Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę >>>

Policja: alkohol w zimę nie pomaga

Jak wyjaśnili mundurowi, jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej fałszywych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. - To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz, będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść - opisała Adamus. Jak zaznaczyła, w takich okolicznościach o tragedię nietrudno. Dlatego policjanci apelują, by nie przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Osoby takie wymagają szczególnej pomocy, człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

PRZECZYTAJ: Wychłodzenie może skończyć się tragicznie.

Nie bądźmy obojętni

- Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numer 112 lub pogotowia ratunkowego. Można też dokonać zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - podała Adamus.

Jak podkreśliła, zainteresowanie losem drugiej osoby być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. - Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie - zaapelowała funkcjonariuszka.

ZOBACZ: "Byli tak zziębnięci, że nie mogli się poruszać".

Zimowe zagrożenia
Zimowe zagrożenia
Źródło: RCB

ZOBACZ: "Drogi mogą być nieprzejezdne. Śledź komunikaty pogodowe"

Niebezpieczna pogoda w Polsce

Niebezpieczna pogoda w Polsce
Niebezpieczna pogoda w Polsce
Źródło: TVN24
Czytaj także: