Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Paluch niezgody - materiał Marzanny Zielińskiej z Faktów TVN
Paluch niezgody - materiał Marzanny Zielińskiej z Faktów TVN
Fakty TVN
Paluch niezgody - materiał Marzanny Zielińskiej z Faktów TVNFakty TVN

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze z Palucha powiedzieli w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że ich zdaniem zmiany wprowadzane od listopada przez nową dyrektor schroniska na Paluchu Agnieszkę Pinkiewicz - dotyczące procesu adopcyjnego, promocji zwierząt oraz porad behawioralnych - mogą w dłuższej perspektywie spowodować spadek liczby adopcji. Wieloletnia wolontariuszka na Paluchu Agata Malarska dodała, że wolontariuszom nie przedstawiono racjonalnych argumentów na temat zasadności decyzji dyrektor.

Wolontariusze obawiają się wydłużenia procesu adopcyjnego

Pierwszą zmianą, która budzi niepokój wolontariuszy, jest to, że zainteresowani adopcją zwierząt przyjmowanych do schroniska od 1 lipca 2024 r. muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Malarska oceniła, że niepotrzebnie wydłuży to proces adopcyjny, który już jest długi i wymaga kontaktu z trzema osobami.

- Biuro Przyjęć i Adopcji ma i tak bardzo dużo pracy i obowiązków, jak przyjmowanie i wydawanie psów, obsługa opiekunów, obsługa interesantów: wolontariuszy, ekopatrolu ze straży miejskiej oraz osób adoptujących i poszukujących swoich zwierząt, współpraca z wolontariuszami, pracownikami schroniska - wskazała. - Moim zdaniem tych kilkoro pracowników biura nie ma ani takich możliwości czasowych, ani wiedzy, aby odpowiadać dodatkowo na pytania ludzi zainteresowanych konkretnym zwierzęciem” - tłumaczyła.

Według niej ludzie pytają np., jak pies się zachowuje na spacerach, jaki ma stosunek do innych psów, jaki jest jego stan zdrowia. - Dlatego pracownicy i tak będą ich odsyłać do wolontariuszy - podkreśliła Malarska.

Inny wieloletni wolontariusz Szymon Kostiuk zwrócił uwagę, że dotychczas przy ogłoszeniach o zwierzętach były podawane telefony komórkowe do wolontariuszy. - Ludzie zainteresowani adopcją zazwyczaj dzwonią w tej sprawie po pracy. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, gdy jakaś rodzina dzwoni po raz pierwszy i nie dodzwania się do schroniska, podobnie jest za drugim i trzecim razem, a po raz czwarty już nie zadzwoni, zniechęci się i przeniesie swoją uwagę na psy z innych schronisk - wyjaśnił Kostiuk.

- Według dyrektor koordynator do spraw zielonej Warszawy Magdaleny Młochowskiej, przekierowanie pierwszego kontaktu do biura jest po to, by władze schroniska wiedziały, kiedy rozpoczyna się proces adopcyjny i miały nad nim większą kontrolę. Tymczasem w procedurze adopcyjnej na życzenie poprzedniego dyrektora schroniska Henryka Strzelczyka zostało wyraźnie zaznaczone, że zaczyna się on w momencie złożenia ankiety przez osoby zainteresowane adopcją – powiedział Kostiuk. Dodał, że decyzję o adopcji i tak ostatecznie wydaje Biuro Przyjęć i Adopcji na podstawie ankiety adopcyjnej i opinii wolontariuszy.

Schronisko na Paluchu Marcin Obara/PAP

Ograniczenie wydarzeń promocyjnych

Kolejną zmianą, która budzi zastrzeżenia wolontariuszy jest ograniczenie liczby wydarzeń promocyjnych. Za najważniejszą uważają akcję "Adoptuj Warszawiaka", która w tym roku obchodzi 10-lecie. - Jej nadrzędnym celem jest poznanie w przestrzeni miejskiej rodzin, które potencjalnie mogą być rodzinami adopcyjnymi dla psa - przypomniał Kostiuk. - W ostatnich dwóch latach w ramach tej akcji zorganizowano kilkanaście wydarzeń rocznie, w tym roku zaplanowano raptem trzy. W dodatku ich promocja jest znikoma w porównaniu do lat poprzednich – dodał.

Według wolontariusza nowa dyrektor uznała, że lepszym rozwiązaniem będzie angażowanie się schroniska w pikniki dzielnicowe. - Problem w tym, że na "Adoptuj Warszawiaka" można pojawić się jednorazowo z ponad stu psami, a na pikniku dzielnicowym – z zaledwie kilkoma – powiedział wolontariusz. Poza tym zwrócił uwagę, że "Adoptuj Warszawiaka" organizuje schronisko, więc ma wpływ jego formułę, np. może zadbać o taką lokalizację, by było to bezpieczne z punktu widzenia i zwierząt, i mieszkańców.

- Pikniki dzielnicowe są wydarzeniami, na których organizację my nie mamy wpływu. Z reguły są organizowane dla rodzin z dziećmi, towarzyszy im głośna muzyka, miejsca jest niewiele. Dlatego będziemy w stanie pojawić się tam tylko z kilkoma psami – ocenił wolontariusz.

Na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wiosną 2024 r. w grupach wolontariackich na Paluchu oceniono, że w latach 2022-23 "Adoptuj Warszawiaka" i towarzysząca mu promocja przełożyły się na 700 adopcji.

Konsultacje behawioralne tylko w dni powszednie

Inna zmiana dotyczy ograniczenia konsultacji behawioralnych. Do lutego 2024 r. były dostępne w schronisku przez cały tydzień, teraz zaś od poniedziałku do piątku w godzinach pracy. - A więc w czasie nieosiągalnym dla większości adoptujących - zauważył Kostiuk.

Osoby, które adoptowały psa z Palucha, wciąż mogą przez trzy miesiące skorzystać z darmowej porady behawiorysty ze schroniska. Obecnie jednak wykluczony jest bezpośredni telefon do behawiorysty schroniskowego. Według Kostiuka nie sprawdzi się to, gdy konieczny jest natychmiastowy kontakt z behawiorystą, np. w razie pojawienia się zachowań agresywnych u zwierzęcia.

"Nowe pomysły nie muszą być gorsze"

Dyrektor schroniska na Paluchu nie odpowiedziała na prośbę Polskiej Agencji Prasowej o ustosunkowanie się do uwag wolontariuszy.

Natomiast rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Monika Beuth stwierdziła, że: "nowe pomysły nie muszą być gorsze, trudno z góry zakładać taki scenariusz". Dodała, że nakłady na schronisko wzrosną.

- Schronisko otrzyma dofinansowanie. Mogę dodać, że zarówno na opiekę behawiorystów, którą zostaną objęte wszystkie psy, jak i na zwiększenie liczby etatów i wzmocnienie obsady Biura Adopcji - poinformowała. Podała, że w sprawach adopcji zwierząt Biuro będzie pierwszym kontaktem. - Będzie odpowiadać na pytania ogólne dotyczące samej procedury czy w ogóle zasad adopcji. A następnie sprawa kierowana będzie już do osób przeprowadzających proces - wyjaśniła Beuth.

Raport pokontrolny

Pod koniec maja w Biuletynie Informacji Publicznej stołecznego ratusza pojawił się raport z kontroli przeprowadzonej w schronisku na Paluchu. To efekt skargi wolontariuszy na działania dyrektor placówki, którą złożyli do prezydenta Warszawy. Dyrekcji zarzucono m.in. kilkumiesięczny brak szkoleń behawioralnych, załamanie systemu promocji zwierząt, brak współpracy w wolontariatem, chaos komunikacyjny oraz kreowanie konfliktu pracowników z wolontariuszami, co - w ich ocenie - tworzy wrogie miejsce pracy.

W raporcie wytknięto szereg uchybień m.in. w zakresie działalności wolontariuszy. W liczącym kilkanaście stron oświadczeniu wolontariusze szczegółowo odnieśli się do wyników kontroli przeprowadzonej po ich skardze w schronisku na Paluchu. Twierdzą, że wystąpienie pokontrolne zostało oparte na "wybiórczo dobranym materiale dowodowym".

Autorka/Autor:dg

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl