Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty po kontroli w schronisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Paluch niezgody - materiał Marzanny Zielińskiej z Faktów TVN
Paluch niezgody - materiał Marzanny Zielińskiej z Faktów TVN
Fakty TVN
Paluch niezgody - materiał Marzanny Zielińskiej z Faktów TVNFakty TVN

W liczącym kilkanaście stron oświadczeniu wolontariusze szczegółowo odnieśli się do wyników kontroli przeprowadzonej po ich skardze w schronisku na Paluchu. Twierdzą, że wystąpienie pokontrolne zostało oparte na "wybiórczo dobranym materiale dowodowym".

Pod koniec maja w Biuletynie Informacji Publicznej stołecznego ratusza pojawił się raport z kontroli przeprowadzonej w schronisku na Paluchu. To efekt skargi wolontariuszy na działania dyrektor placówki, którą złożyli do prezydenta Warszawy. Dyrekcji zarzucono m.in. kilkumiesięczny brak szkoleń behawioralnych, załamanie systemu promocji zwierząt, brak współpracy w wolontariatem, chaos komunikacyjny oraz kreowanie konfliktu pracowników z wolontariuszami, co - w ich ocenie - tworzy wrogie miejsce pracy.

W raporcie wytknięto szereg uchybień m.in. w zakresie działalności wolontariuszy. Dyrektor koordynator ds. Zielonej Warszawy Magdalena Młochowska zwróciła uwagę na nieprawidłowości związane ze zbiórkami. Mówiła, że schronisko nie wydawało zgody na zbiórki w wysokości pół miliona złotych. Wskazała, że urzędnicy powinni mieć większą kontrolę nad zbiórkami, a także kiedy zaczyna i kończy się proces adopcyjny. Przy ogłoszeniach są umieszczone numery do wolontariuszy, przez co - jak oceniła Młochowska - schronisko nie wie, kiedy adopcja formalnie się rozpoczęła. W kwestii skarg składanych zarówno przez wolontariuszy na dyrekcję schroniska, jak i pracowników skarżących się na wolontariuszy, Młochowska zaproponowała pomoc pełnomocnika ds. etyki, który ma przeanalizować te skargi i porozmawiać z przedstawicielami obu stron.

Wolontariusze: schronisko i ratusz wiedzieli o zbiórkach

Wolontariusze zareagowali na wystąpienie pokontrolne. Zwrócili uwagę, że nie uwzględniono w nim wielu istotnych kwestii, co rzutuje na negatywną ocenę wolontariatu w schronisku. "Kontrola została przeprowadzona w najgorszym dla jednostki okresie (od 8 grudnia 2023 roku do 9 lutego 2024 roku), tj. bezpośrednio po licznych zmianach kadrowych na stanowiskach kierowniczych. Obecnie stanowiska te piastują osoby, które nie brały udziału w pracach nad regulacjami wewnętrznymi dotyczącymi funkcjonowania wolontariatu w schronisku czy procedury adopcyjnej i nie mają pełnej wiedzy w tym zakresie. Wolontariusze nie byli proszeni o pomoc w ustaleniu kwestii badanych w trakcie kontroli, a sięgnięcie po te informacje pozwoliłoby uniknąć wielu przekłamań i mogło znacząco zmienić ustalenia kontroli oraz sformułowane wnioski" - zaznaczają w odpowiedzi wolontariusze. Podkreślili, że "w wystąpieniu nie podano pełnego zakresu kontroli" i ukryto go przed opinią publiczną.

Wolontariusze zaznaczyli, że organ kontrolujący nie podał podstawy prawnej obowiązku informowania oraz uzyskania zgód na prowadzenie zbiórek. "Nie wskazano również, jaka była skala zbiórek dla przeprowadzenia których wymagana była zgoda ani to, czy faktycznie nie została ona uzyskana" - czytamy w oświadczeniu wolontariuszy. W dokumencie napisano, że twierdzenia o tym, że schronisko czy ratusz nie wiedziało o zbiórkach jest nieprawdziwe. "Od lat są one publicznie dostępne w sieci, w przypadku zbiórek przekraczających progi określone przez organizatora (zrzutka.pl; pomagam.pl) dyrektor potwierdzał zgodę konieczną na kontynuowanie zbiórki" - twierdzą wolontariusze.

"Zbiórki organizowane lub wspierane przez wolontariuszy były jawne. Najczęściej zbierano na lepszej jakości karmę, środki przeciwkleszczowe, środki czystości, środki higieniczne, usługi weterynaryjne, szelki, zabawki dla zwierząt przebywających w schronisku lub tych, które musiały je opuścić. Wolontariusze często nie pozostawiają adoptujących bez wsparcia, jeśli zwierzę wymaga kosztownego leczenia, a tylko finanse na leczenie stanowią problem, aby zwierzę mogło cieszyć się domem" - podkreślono w oświadczeniu.

7329 adopcji, przeanalizowano tylko 15

W kwestii adopcji zwierząt ze schroniska, wolontariusze wskazali, że w kontrolowanym okresie, czyli do 2021 do 2023 roku, przeprowadzono 7239 procesów adopcyjnych. Ich zdaniem "wnioski sformułowane w wystąpieniu wynikają z nieznajomości procedury adopcyjnej".

"Wnioski z tego obszaru wyciągnięto na podstawie zaledwie 6 procesów adopcyjnych (po rozszerzeniu - z 15), które stanowiły zaledwie 0,08 proc. ogólnej liczby procesów adopcyjnych przeprowadzonych w schronisku. Przedstawione w wystąpieniu wnioski są wynikiem braku uzyskania odpowiednich wyjaśnień od osób prowadzących procesy adopcyjne" - podkreślili wolontariusze.

"Apelujemy o dialog"

"Sprawne funkcjonowanie schroniska i realizowanie jego działań statutowych jest nierozerwalnie związane z korzystaniem z nieodpłatnej pracy wolontariuszy. Jako wolontariusze apelujemy, żeby wykorzystywać oferowane przez nas zasoby dla jak najlepszego zapewnienia dobrostanu bezdomnych zwierząt. Jednocześnie podkreślamy, że musimy działać w poinformowany sposób; podejmować działania w oparciu o fakty. Zarówno my, jak i schronisko. Jesteśmy gotowi dać wiele, ale nie godzimy się na zrzucanie na nas odpowiedzialności za nieprawidłowości w dokumentacji prowadzonej przez schronisko, na którą wpływu nie mamy, braki w przepływie informacji w schronisku, wyimaginowane winy i nie mające odzwierciedlenia w faktach pomówienia czy zarzuty" - piszą w podsumowaniu wolontariusze.

"Po raz kolejny apelujemy o dialog, rekomendowany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego oraz współpracę z nami dla dobra zwierząt. Nawet jeśli kontrola społeczna nie jest wygodna, w jednostce gminnej jest konieczna i nieodzowna. Nasze działania mają na celu poprawę dobrostanu zwierząt, z uwzględnieniem pięciu wolności. Apelujemy o to samo" - podsumowują.

Oświadczenie do wystąpienia pokontrolnego wolontariuszy liczy kilkanaście stron. Jego twórcy szczegółowo odnoszą się do zarzutów postawionych w raporcie pokontrolnym stołecznego ratusza. Dokument w całości jest dostępny na stronie SOS Paluch na Facebooku, prowadzonej przez wolontariuszy.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP

Pozostałe wiadomości

Trwa budowa stacji techniczno-postojowej na Karolinie. Powstaje ponad 30 budynków, które będą zapleczem dla drugiej i przyszłej trzeciej linii metra. Budowa zakończy się w 2026 roku. Na terenie posadzone zostaną drzewa i krzewy. Będzie też myjnia pociągów z oczyszczalnią ścieków.

Rośnie ogromny garaż dla pociągów metra. Powstaje ponad 30 budynków

Rośnie ogromny garaż dla pociągów metra. Powstaje ponad 30 budynków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Przeniesienie komercyjnego ruchu lotniczego z lotniska Chopina na nowe lotnisko w Baranowie jest planowane na rok 2032 - przekazał na konferencji pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

Jeszcze osiem lat z komercyjnym ruchem na Lotnisku Chopina. A co dalej? "Znajdziemy dobrą funkcję"

Jeszcze osiem lat z komercyjnym ruchem na Lotnisku Chopina. A co dalej? "Znajdziemy dobrą funkcję"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na oddziale pediatrycznym Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Jak wynika z naszych ustaleń, gdy po nocy spędzonej w szpitalu stan dziecka się pogorszył i doszło do nagłego zatrzymania krążenia, do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. W dokumentacji po interwencji jako powód zadysponowania karetki wpisano "brak sprzętu do resuscytacji". Jak to możliwe, że w szpitalu zajmującym się leczeniem dróg oddechowych nie było takich urządzeń?

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia doszło w rejonie alei Wincentego Witosa i ulicy Ludwika Idzikowskiego. Zderzyły się osobowy mercedes i radiowóz. Osobówka przewróciła się na bok. Jak podała policja, radiowóz był pojazdem uprzywilejowanym.

Zderzenie z radiowozem. Osobówka przewróciła się na bok

Zderzenie z radiowozem. Osobówka przewróciła się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery pasy ruchu, jak jest obecnie, czy dwa, jak woleliby tramwajarze? Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądać docelowo aleja Waszyngtona. Ale stan regularnie podmywanego torowiska jest tak zły, że jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone "prace punktowe" w dwóch miejscach. Po ich zakończeniu drogowcy chcieliby wyremontować jezdnię, ale tylko częściowo.

Kształt alei Waszyngtona wciąż niewiadomą, na razie tylko "prace punktowe"

Kształt alei Waszyngtona wciąż niewiadomą, na razie tylko "prace punktowe"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższy weekend rozpoczną się prace przy zasypywaniu tunelu pod ulicą Marszałkowską. Natomiast w pierwszej połowie lipca sfinalizowana zostanie przebudowa placu Na Rozdrożu. Przedstawicielka miejskich drogowców podała datę uruchomienia wind, które ułatwią pasażerom autobusów dotarcie na przystanki.

Tunel przejdzie do historii, windy gotowe do odbioru, nowy buspas. Drogowcy o planach na najbliższe tygodnie

Tunel przejdzie do historii, windy gotowe do odbioru, nowy buspas. Drogowcy o planach na najbliższe tygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pasie startowym na Lotnisku Chopina została wykryta usterka. Samoloty zostały przekierowane na drugą drogę startową. Nie było opóźnień w ruchu lotniczym. Po godzinie naprawiono usterkę.

Usterka na pasie startowym na Lotnisku Chopina

Usterka na pasie startowym na Lotnisku Chopina

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedna osoba ucierpiała w wypadku pod Sochaczewem, gdzie zderzyły się auto osobowe i tir. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Poważny wypadek pod Sochaczewem. Trzy lata temu w tym samym miejscu zginęło pięć osób

Poważny wypadek pod Sochaczewem. Trzy lata temu w tym samym miejscu zginęło pięć osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W naszym projekcie koleje nie będą budowane od nowa, by się łączyć w Baranowie - przekazał premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Szef rządu wskazał, że koleje dużych prędkości mają połączyć wszystkie wielkie miasta w Polsce. Dodał, że "powstanie lotnisko w Baranowie" i "będzie to najnowocześniejsze lotnisko w Europie". 

Co dalej z CPK? Rząd podjął decyzję

Co dalej z CPK? Rząd podjął decyzję

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rondo Kercelak, Okopowa, Broniewskiego, Stawki - to tylko niektóre miejsca, gdzie w drugiej połowie roku Tramwaje Warszawskie zrealizują większe lub mniejsze remonty. Pasażerów czekają utrudnienia.

Tramwajarze ogłaszają plany remontowe. W wakacje rozkopią newralgiczne skrzyżowanie

Tramwajarze ogłaszają plany remontowe. W wakacje rozkopią newralgiczne skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z podwarszawskiego Otwocka zatrzymali 28-latka, który podając się za stołecznego policjanta, chciał wyłudzić od seniora 50 tysięcy złotych. Oszust wpadł na gorącym uczynku, gdy przejmował w zaroślach paczkę zostawioną przez 64-latka.

Tym razem to senior przechytrzył oszusta

Tym razem to senior przechytrzył oszusta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka miesięcy temu w szkole średniej w Kadzidle (Mazowieckie) 18-latek zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób, teraz do prokuratury dotarła kluczowa opinia. Śledczy już wiedzą, czy Albert G. był świadomy swoich czynów.

Wyszedł z lekcji, wrócił w masce, zaatakował nożem. Jest kluczowy dowód

Wyszedł z lekcji, wrócił w masce, zaatakował nożem. Jest kluczowy dowód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgłoszenie o próbie kradzieży lexusa wpłynęło w nocy. Kilkadziesiąt minut później trzej mężczyźni zostali zatrzymani przez policjantów z warszawskiego Bemowa. W aucie, którym jechali znaleziono narzędzia służące do kradzieży pojazdów. Podejrzani usłyszeli już zarzuty karne i zostali tymczasowo aresztowani.

Próbowali ukraść luksusowe auto, kilkadziesiąt minut później byli w rękach policji

Próbowali ukraść luksusowe auto, kilkadziesiąt minut później byli w rękach policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawski Zarząd Zieleni ostrzega właścicieli psów przed jęczmieniem płonnym. "Ostki mogą się wbić w łapy psów, dostając się pod skórę, a nawet, w drastycznych przypadkach, w gałkę oczną" - alarmują miejscy ogrodnicy. Dlaczego po prostu nie koszą rośliny?

Ostki mogą się wbijać w psie łapy i oczy. Miejscy ogrodnicy ostrzegają przed jęczmieniem

Ostki mogą się wbijać w psie łapy i oczy. Miejscy ogrodnicy ostrzegają przed jęczmieniem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę 98. urodziny obchodzi Marian Turski, były więzień obozu Auschwitz, historyk i dziennikarz, współtwórca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, człowiek instytucja.

"Bez pana Polska byłaby innym krajem". Marian Turski obchodzi 98. urodziny

"Bez pana Polska byłaby innym krajem". Marian Turski obchodzi 98. urodziny

Źródło:
PAP

W 25. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 pierwsze miejsce wśród wszystkich uczelni wyższy w Polsce zajął Uniwersytet Warszawski. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie inne stołeczne uczelnie: Politechnika Warszawska i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce

Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy zostali poinformowani o psie zamkniętym w aucie zaparkowanym przy centrum handlowym. Opiekun czworonoga robił w tym czasie zakupy. Funkcjonariusze nie wybijali tym razem szyby, poradzili sobie inaczej.

Zamknął psa w aucie, poszedł na zakupy

Zamknął psa w aucie, poszedł na zakupy

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Świętokrzyskiej przy placu Powstańców Warszawy zamknięto chodnik. Prace mają związek z przebudową Mazowieckiej. Wielu pieszych, zamiast przejść na drugą stronę ulicy, wybiera niebezpieczny spacer pasem rowerowym. I to pod prąd.

Zamknęli chodnik. Piesi chodzą pasem rowerowym pod prąd

Zamknęli chodnik. Piesi chodzą pasem rowerowym pod prąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od co najmniej kilku dni na Tamce straszą ogromne dziury w jezdni. Przeszkody znajdują się na pasach rowerowych, dlatego kierujący jednośladami muszą zjeżdżać na jezdnię. Na miejscu pracują gazownicy, a przynajmniej powinni, bo - jak zauważają mieszkańcy - postępu robót nie widać.

Wykopy i odkryty gazociąg na Powiślu. "Doszło do rozszczelnienia"

Wykopy i odkryty gazociąg na Powiślu. "Doszło do rozszczelnienia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sierpniu należy spodziewać się wyłączenia ruchu tramwajowego w ciągu ulicy Puławskiej. Ma to związek z rozpoczętą właśnie budową torowiska na Rakowieckiej. Utrudnienia mają potrwać do kilku tygodni.

Puławska znów bez tramwajów. "Inaczej nie dało się tego zrobić"

Puławska znów bez tramwajów. "Inaczej nie dało się tego zrobić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z budową przejścia naziemnego na wysokości ulicy Karowej wyłączone zostaną dwa pasy ruchu na Wisłostradzie (po jednym w obu kierunkach). Początek utrudnień drogowcy zapowiadają już na przełom czerwca i lipca.

Na dniach zwężą Wisłostradę. Utrudnienia potrwają do końca wakacji

Na dniach zwężą Wisłostradę. Utrudnienia potrwają do końca wakacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem sześciolatka, który został potrącony w miejscowości Pionki niedaleko Radomia. Chłopiec wyjechał na rowerze z parkingu na jezdnię, uderzył w niego kierowca auta osobowego. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

6-latek na rowerze wyjechał na jezdnię, uderzył w niego kierowca

6-latek na rowerze wyjechał na jezdnię, uderzył w niego kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj jadący obok siebie rowerzyści zderzyli się w Płocku. Obaj trafili do szpitala i obaj - jak podała policja - nie byli całkiem trzeźwi. "Niezależnie jakim pojazdem się poruszasz zachowaj rozsądek i trzeźwość na drodze" - apelują policjanci.

Rowerzyści zderzyli się na jezdni. Obaj zostali ranni, obaj jechali po alkoholu

Rowerzyści zderzyli się na jezdni. Obaj zostali ranni, obaj jechali po alkoholu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W areszcie pozostanie 19-latka, która do szpitala w Garwolinie przyszła z martwym noworodkiem. Prokuratura czeka na kluczową opinię.

Przyniosła do szpitala martwego noworodka. Zostanie w areszcie

Przyniosła do szpitala martwego noworodka. Zostanie w areszcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Od razu się zatrzymałem, patrzę na prawą stronę, otworzyłem drzwi i słyszę krzyk i płacz. Były tam dwie dziewczynki, jedna się trzymała za twarz, druga też i trzymała tamtą pod rękę, obie płakały - mówi kierowca autobusu, który jest oskarżony o śmiertelne potrącenie przy szkole 12-letniej Oliwii. Czesław W. nie przyznaje się do winy. Niemal rok po tragedii ruszył jego proces.

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali mężczyznę znanego jako "żuromiński duch", który jest podejrzewany o handel fentanylem. Oprócz niego funkcjonariusze ujęli cztery inne osoby i zabezpieczyli fentanyl.

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

Źródło:
PAP