Jak przypominają w komunikacie prasowym przedstawiciele zamku, weduta (z wł. veduta – widok, panorama) to dzieło w formie obrazu, rysunku lub ryciny prezentujące ogólny widok miasta lub jego fragment. Od 22 marca w Zamku Królewskim w Warszawie możemy podziwiać kilkanaście wyselekcjonowanych dzieł jednego z prekursorów tej formy malarskiej Gaspara van Wittela.
Pejzaże Rzymu, Neapolu i Florencji
Odwiedzający ekspozycję zobaczą przede wszystkim widoki Rzymu i Neapolu – dwóch miast szczególnie istotnych dla rozwoju kariery artystycznej malarza, ponieważ to właśnie tam możnych zleceniodawców. Chociaż Gaspar van Wittel urodził się w Holandii, to Italia stała się jego wybraną ojczyzną. Spędził w niej większość swojego życia, malując i portretując włoskie miasta.
- Wystawa protowedut van Wittela wprowadza nas w poetykę wędrówek po nieznanych zakątkach Włoch oraz przypomina pasję historyczną polskich i europejskich elit intelektualnych XVII i XVIII wieku. Pokaz kolekcji obrazów Gaspara van Wittela na Zamku Królewskim stanowi zapowiedź utworzenia pokoju nawiązującego wystrojem do mody odbywania Grand Tour – długiej podróży po całym kontynencie, ale z głównym pobytem w miastach Italii. Pomieszczenie poświęcone takiej właśnie turystyce znajdzie się w pobliżu stałej ekspozycji wedut Canaletta - mówi cytowany w komunikacie prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Na wystawie "Włoskie widoki van Wittela" zobaczymy obrazy przedstawiające m.in.: rzymski plac Piazza Navona, Forum Romanum, rzekę Tyber w pobliżu Porto di Ripa Grande, rzekę Arno w pobliżu jazu San Niccolò, Porta Romana wraz z okolicami, Stary Wodospad na rzece Aniene. Pejzaże słynnych miast, takich jak: Rzym, Neapol czy Florencja, powstawały w trakcie licznych podróży.
"Ojciec włoskiej weduty" inspirował malarzy
Dzieła van Wittela cieszyły się dużym zainteresowaniem już za życia malarza, szczególnie wśród rzymskiej szlachty, która chętnie zamawiała u niego zarówno widoki samego miasta, jak przedstawienia malarskie ich własnych pałaców. Gaspar van Wittel pozostawił po sobie olbrzymi dorobek, składający się z rysunków i obrazów.
- Artysta uważany jest bezsprzecznie za ojca weduty włoskiej i malarza, który zainspirował wielkich wedutystów XVIII wieku, czyli Giovanniego Antonia Canala (Canaletta) i jego siostrzeńca Bernarda Bellotta – komentuje Alicja Jakubowska, kuratorka wystawy "Włoskie widoki van Wittela" w Zamku Królewskim w Warszawie.
Wystawa "Włoskie widoki van Wittela" jest dostępna dla publiczności od 22 marca do 23 czerwca 2024 roku w Pokoju Oficerskim i Sali Gwardii Konnej Koronnej w Zamku Królewskim w Warszawie.
Czytaj też: Wielki biały gmach w centrum Warszawy. Jest data otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Autorka/Autor: kz/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe