Wielki biały gmach w centrum Warszawy. Jest data otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Zapowiedź otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Stołeczny ratusz podał datę otwarcia siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wielki biały gmach wybudowano w samym centrum Warszawy. Weekendowi otwarcia, poza wystawą wielkoformatowych dzieł wybitnych artystek, towarzyszyć będą: koncerty, filmy, wykłady i spacery architektoniczne.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie otwarte w piątek 25 października 2024 roku. Placówka została założona kilkanaście lat temu, miała tymczasowe siedziby przy Pańskiej (za nieistniejącym już pawilonem Emilii) i nad Wisłą (obok Centrum Nauki Kopernik). A wystawy zorganizowała w wielu innych miejscach stolicy, ze swoją działalnością wychodziła też zagranicę. Teraz może wreszcie wprowadzać się do swojego domu i zaprosić do niego zwiedzających.

Na początek wieloformatowe dzieła wybitnych artystek

Pierwsze tygodnie działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy prezentacja wielkoformatowych rzeźb i instalacji takich artystek jak: Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuña czy Sandra Mujinga.

"Wyeksponowanie dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii wydobędzie walory architektoniczne nowej siedziby, o których opowie podczas otwarcia między innymi ich twórca Thomas Phifer. Przede wszystkim jednak to swoista zapowiedź zaplanowanej na luty 2025 wystawy prezentującej rozwijaną od 20 lat kolekcję MSN-u" - wyjaśnia w komunikacie muzeum.

- Kilkanaście lat wysiłków zespołu muzeum, ale i wielu osób i środowisk, wreszcie znajdzie swoje szczęśliwe zakończenie! Nowy budynek MSN otworzy się dla publiczności, oferując otwartą przestrzeń spotkania i debaty w otoczeniu funkcjonalnej architektury, wspaniałe galerie wystaw czasowych i międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej w samym centrum Warszawy - cieszy się cytowana w komunikacie Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Na otwarcie muzeum zaprasza prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski: - Już niedługo spotkamy się w nowym gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy placu Defilad. Obecnie montujemy oświetlenie i wylewamy posadzki, ale za kilka miesięcy, dokładnie 25 października, ten niesamowity budynek wypełni sztuka. Zobaczymy m.in. dzieła Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz i Edwarda Dwurnika. Do zobaczenia w nowym MSN-ie.

Festiwal Warszawa W Budowie w nowej siedzibie

Parter budynku ma być ogólnodostępny - znajdą się tam audytorium, sale edukacyjne, księgarnia oraz kawiarnia. Tam też rozegra się kolejne edycja festiwalu Warszawa W Budowie.

"Najbliższa odsłona zatytułowana 'Niepiękne muzea' skupi się na roli, jaką mogą pełnić dziś współczesne instytucje kultury, a także na historii placu Defilad czy ulicy Marszałkowskiej – przestrzeniach codziennego życia, które od 25 października muzeum będzie dzielić z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy" - zapowiedziało MSN.

Muzeum zaprojektowano w nowojorskiej pracowni

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zajmuje blisko 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, z czego ponad 4 tysiące metrów kwadratowych przeznaczono na przestrzenie ekspozycyjne. Znalazły się one na pierwszym i drugim piętrze, gdzie zaprojektowano również pomieszczenia z panoramicznymi oknami, wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Charakterystycznym punktem budynku jest też przestronna klatka schodowa, której spektakularność warszawianki i warszawiacy już poznali dzięki fotografiom z budowy.

Budynek zaprojektowała nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners we współpracy z pracownią APA Wojciechowski, natomiast projektantem konstrukcji i instalacji jest biuro BuroHappold Engineering.

Trwa budowa placu, na teatr jeszcze poczekamy

Obok muzeum, przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki, trwają też prace nad tzw. placem centralnym. Ta przestrzeń ma być gotowa jeszcze przed otwarciem MSN. Opóźniła się natomiast budowa TR Warszawa, czyli mniejszego gmachu teatralnego "przyklejonego" do siedziby muzeum. Pierwotnie planowano, że oba budynki powstaną jednocześnie, ostatecznie inwestycję podzielono na dwa zadania. Na teatr nie ma na razie pieniędzy. Ale powstała jego podziemna infrastruktura.

Czytaj także: