Nielegalne przedmioty w bagażach Meksykanina. Podróżny zabrał do Polski między innymi ptasie pióra, kolczyki z piór, fragmenty skór zwierzęcych, preparowane ptasie skrzydła. "Tłumaczył, że przywiezione przedmioty posłużą do ozdobienia stroju na występy, które mają przybliżyć Polakom kulturę meksykańską i aztecką" - informuje KAS.
Funkcjonariusze skontrolowali mężczyznę, który przyleciał z Cancún w Meksyku. Nazwa miasta pochodzi od Kaan kuum, co w języku Majów oznacza "gniazdo węży". Podróżny szedł korytarzem "Zielona Linia", czyli dla osób, które nie posiadają nic do zgłoszenia.
Bez zezwoleń
Jak jednak czytamy na stronie KAS, w bagażach podróżnego znaleziono przedmioty pochodzenia odzwierzęcego, m.in. ptasie pióra, kolczyki z piór, fragmenty skór zwierzęcych, preparowane ptasie skrzydła i różne wyroby rękodzielnicze zdobione fragmentami skór egzotycznych zwierząt.
ZOBACZ: Za tę torebkę 65-latka może trafić do więzienia na pięć lat.
"Wśród eksponatów było kilkadziesiąt okazów CITES m.in. pióra należące do papug różnych gatunków ar, indyka pawiego, bażanta królewskiego i pawia, spreparowane skrzydła drapieżnego ptaka z rzędu szponiastych, różne fragmenty skór egzotycznych należące do pytonów, kajmanów oraz jaszczurek" - podaje KAS.
Na ich przywóz, wymagane są odpowiednie zezwolenia i świadectwa CITES, których podróżny nie posiadał.
"Podróżny tłumaczył, że przywiezione przedmioty posłużą do ozdobienia stroju na występy, które mają przybliżyć Polakom kulturę meksykańską i aztecką, i nie wiedział, że przewóz takich przedmiotów bez odpowiednich zezwoleń jest zabroniony" - informuje KAS.
Konwencja w obronie zwierząt i roślin
Konwencja Waszyngtońska (CITES) reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.
Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin oraz ograniczanie międzynarodowego handlu - zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami z nich wykonanymi.
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów CITES i grozi karą więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat.
Wszystkie przedmioty wykonane ze zwierząt zatrzymano i zabezpieczono jako dowód rzeczowy w sprawie karnej. Postępowanie prowadzi Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowego w Warszawie.
ZOBACZ: Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Autorka/Autor: kz/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: KAS