Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu
wideo 2/3
Wakacje 2024. Jakub Wawrzyniak z MSZ o tym, jak przygotować się do bezpiecznego urlopu

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała "Poradnik turystyczny 2024", w którym umieściła szereg ważnych informacji dla podróżnych. Dotyczą one między innymi niezbędnych dokumentów, kwestii ubezpieczenia, podróży ze zwierzętami i przywożenia pamiątek z wakacji.

Dokumenty potrzebne przy wyjeździe na wakacje

Planując podróż za granicę, warto w pierwszej kolejności sprawdzić ważność dokumentu tożsamości. Przy czym należy pamiętać, że tylko w części krajów wystarczy sam dowód osobisty. Do przekroczenia pozostałych granic będzie potrzebny paszport. I w jego przypadku termin ważności ma kluczowe znaczenie, bowiem część krajów ma dodatkowe wymagania. Przykładowo lecąc do Egiptu, nasz paszport musi być ważny jeszcze co najmniej przez 6 miesięcy od przekroczenia granicy. Warto również wziąć pod uwagę, że wjazd do wybranych państw jest możliwy tylko i wyłącznie z wizą, bądź z zezwoleniem na wjazd.

Polski dowód osobisty uprawnia do przekroczenia następujących granic: - państw członkowski Unii Europejskiej - Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. - państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego - Islandia, Lichtenstein i Norwegia. - Szwajcarii, - części pozostałych państw, które zwolniły Polaków z posiadania paszportu, tj. Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Serbia, Turcja i w określonych sytuacjach Wielka Brytania (do końca grudnia 2025 roku i tylko osoby posiadające status osiedleńca w tym kraju).

Osoby z podwójnym obywatelstwem, w tym jednym polskim, które przekraczają polską granicę, są zobowiązane do posługiwania się zarówno na niej, jak i na terenie całego kraju, wyłącznie polskimi dokumentami tożsamości.

Podróżując z dzieckiem poza granice Polski, musimy przede wszystkim wyposażyć je w dokument tożsamości. Jest nim przede wszystkim paszport. Przy okazaniu dowodu osobistego może przekraczać granice państw wymienionych powyżej.

"Osoby, które nie wyrażają zgody na podróż dziecka i chcą zapobiec wywozowi go z terytorium RP, muszą złożyć odpowiedni wniosek do sądu opiekuńczego o ustanowienie (w drodze prawomocnego postanowienia) zabezpieczenia wobec małoletniego, które zakazuje jego wywozu poza granice RP i zlecić zarządzenie jego wykonania przez Straż Graniczną" - wyjaśniają KAS i MF.

Należy wziąć pod uwagę, podróżując z nieletni, że mimo braku obowiązku posiadania innych dokumentów, np. zgody opiekunów, cześć krajów wymaga specjalnych zgód. Czasem nawet z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego. Dlatego każdorazowo warto sprawdzić wymogi państwa, do którego lecimy.

Ubezpieczenie zdrowotne

Ponadto warto zabezpieczyć się na wypadek problemów zdrowotnych i zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta jest bezpłatna, ale dostępna tylko dla osób, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Wniosek o nią składamy online tylko przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), mojeIKP lub ePUAP. Zwykle zostanie przygotowana w ciągu 5 dni. Jednak w okresie od czerwca do września zdarza się, że poszczególne wojewódzkie oddziały wydłużają ten czas do kilkunastu dni.

Warto również wziąć pod uwagę, że posiadaczom karty EKUZ przysługują prawa obowiązujące w kraju, do którego się wybieramy. Zatem, jeśli w danym kraju koniecznością jest dopłacanie do leczenia, to również będziemy musieli to zrobić. Przykładowo we Francji zapłacimy 30 proc. honorarium lekarza, a w Niemczech 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu. Dodatkowo w wielu krajach pomoc ratowników górskich po wypadku narciarskim jest dodatkowo płatna, np. w Austrii. Dlatego też Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Finansów rekomendują wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia kosztów leczenia.

Podróż samochodem. Co warto wiedzieć

Podróżując autem poza granice kraju, będziemy potrzebowali odpowiednich dokumentów. W krajach Unii Europejskiej będzie to prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz dowód zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Wybierając się poza UE, musimy mieć dodatkowo Zieloną Kartę, czyli międzynarodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lub wykupić tzw. ubezpieczenie graniczne. W przypadku podróży samochodem, który nie jest naszą własnością, warto mieć pisemne upoważnienie od właściciela do użytkowania pojazdu. W części krajów jest to dokument obowiązkowy.

Wjeżdżając na drogowe przejście graniczne, należy wybrać odpowiedni pas ruchu. W zależności od środka transportu wjeżdżamy na pas przeznaczony dla ruchu osobowego, ruchu ciężarowego lub dla autobusów.

"W trakcie kontroli granicznej i celnej należy słuchać poleceń funkcjonariuszy, oraz stosować się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej na przejściu granicznym. Bez zgody funkcjonariuszy nie można samodzielnie oddalać się z miejsca kontroli. Teren przejścia granicznego można opuścić po zakończeniu odprawy granicznej i celnej" - przestrzegają Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Finansów.

Podróż samolotem krok po kroku

Wybierając się na wakacje samolotem, warto w pierwszej kolejności zaplanować rozmiar bagażu. Podlega on bowiem ograniczeniom. Zarówno w przypadku wagi, rozmiaru, jak i zawartości. Zasady te ustalają poszczególni przewoźnicy, a nie lotniska. Dlatego mając już bilet lotniczy i znając nazwę firmy, z którą lecimy, warto uzyskać informacje bezpośrednio od przewoźnika, np. z jego strony internetowej.

Należy również wziąć pod uwagę, że nie wszystkie przedmioty możemy też wnieść na pokład samolotu w bagażu podręcznym, a część w ogóle nie może być transportowana samolotem. Zabronione jest przewożenie w bagażu kabinowym m.in. pistoletów, czy broni palnej - w tym również zabawek dziecięcych w kształcie broni, replik, łuków, kusz, strzał, włóczni, proc, paralizatorów, substancji ogłuszających typy gaz obronny, przedmiotów z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią typu czekany, szpikulce do lodu, noży o długości ostrza powyżej 6 cm, czy nożyczek.

W przypadku przewożenia leków w płynie na pokładzie samolotu są one dozwolone tylko wówczas, gdy są niezbędne. Kontroler może prosić o potwierdzenie autentyczności danego lekarstwa. Żywność typu kanapki, czekolada, warzywa i owoce jest dozwolona, ale też zależna od przepisów celnych. Żywność w płynie, np. jogurty, nie mogą mieć objętości większej niż 100 ml. Z kolei sprzęt elektroniczny. np. telefon, czy laptop oraz odzież wierzchnia muszą zostać skontrolowane jako oddzielna sztuka bagażu. Zbliżając się do kontroli bezpieczeństwa, należy wyjąć do kontroli cały sprzęty oraz zdjąć wierzchnie elementy garderoby oraz te z metalowymi częściami, np. pasek i włożyć je do przeznaczonego na to pojemnika.

W dniu podróży wybierając się na lotnisko, należy pojawić się na nim 2-3 godziny wcześniej niż planowana godzina wylotu. W pierwszej kolejności będziemy musieli przejść odprawę biletowo- bagażową. Kolejno będziemy zobligowani poddać się procedurom kontroli bezpieczeństwa, czy w niektórych przypadkach odprawy granicznej. Pasażer jest dopuszczany do kontroli bezpieczeństwa po okazaniu karty pokładowej, czyli tzw. boarding’u.

KAS i MF szczególnie przestrzegają przed przyjmowaniem od nieznajomych pakunków, czy bagażu. Zwłaszcza o nieznanej zawartości. W przypadku spotkania się z podejrzaną propozycją, należy natychmiast powiadomić służby lotniskowe.

"W ostatnich latach zatrzymano wielu Polaków tzw. narkokurierów. Jest to efekt działalności gangów narkotykowych, których ofiarami stają się coraz częściej polscy turyści. Przemytnicy znajdują swoje ofiary w restauracjach oraz hotelach. Nawiązują znajomość, a potem proszą o przewiezienie przez granicę paczki albo podrzucają narkotyki do bagażu. W ten sposób ofiarami gangów narkotykowych staje się rocznie co najmniej pół tysiąca Polaków" - alarmują służby.

Podróż ze zwierzętami domowymi

Zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk) mogą być przywożone do Polski, przewożone pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza UE na następujących warunkach:

- muszą posiadać elektroniczny identyfikator, - muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie, - muszą posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne).

Warto jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych krajach obowiązuje kwarantanna przy przewożeniu pupili. W przypadku przewożenia zwierząt gatunków chronionych, objętych Konwencją Waszyngtońską (CITES), należy dysonować stosownymi dokumentami, uprawnionymi do ich przewozu.

Zakupy na wyjeździe i pamiątki z wakacji

Zwolnienia z należności celnych jest możliwe pod warunkiem, że ilość i rodzaj przywożonych towarów ma charakter niehandlowy. Ich wartość nie może przekroczyć 300 euro w ruchu lądowym i 430 euro w ruchu lotniczym i morskim.

Bez ograniczeń związanych z przeprowadzeniem granicznej kontroli fitosanitarnej, dopuszczalny jest wwóz do Polski tylko 5 gatunków owoców: bananów, kokosów, durianów, ananasów i daktyli. Podróżni nie mogą natomiast przewozić żywności pochodzenia zwierzęcego, np. wyrobów mięsnych, czy zawierających mleko. Ponadto dopuszczalny jest przywóz z zagranicy przez podróżnego produktu leczniczego na własne potrzeby lecznicze, w liczbie nieprzekraczającej 5 najmniejszych opakowań.

W przypadku zakupu pamiątek musimy być bardzo ostrożni. Nie należy nabywać i przewozić przez granicę m.in.:

- kawioru, - skór lub wyrobów ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków, - wypchanych ptaków drapieżnych, - wyrobów wykonanych ze skór węży, krokodyli lub waranów, - naturalnych medykamentów i produktów leczniczych (maści, balsamów, itp.) zawierających pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt, - koralowców, muszli, wszelkich pamiątek turystycznych, takich jak np. nalewki na kobrach lub innych wężach.

Ich przewóz jest możliwy tylko i wyłącznie przy uzyskaniu stosownych zezwoleń i świadectw CITES, potwierdzających legalność pochodzenia. Są one wydawane przez właściwe organy administracyjne państw, z których chcemy je wywieść.

Ważne adresy i numery telefonów dla podróżujących

W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z konsulatem państwa do którego się wybieramy, bądź też z przedstawicielstwem dyplomatycznym. Dobrze jest także pozostawić informację o miejscu planowanego pobytu osobie bliskiej, która zostaje w kraju. 

Ponadto przy planowaniu podróży zagranicznej rekomendowane jest zapoznanie się z informacjami/ ostrzeżeniami zamieszczonymi na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Poradnik turystyczny 2024

Autorka/Autor:Pkarp/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP