Sześć dużych inwestycji. Plany drogowców na 2020 rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Po trzy pasy ruchu w każdym kierunku przy skrzyżowaniu Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej
Po trzy pasy ruchu w każdym kierunku przy skrzyżowaniu Grójeckiej, Harfowej i RacławickiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Plany inwestycyjne drogowców na 2020 rok

W tym roku czeka nas przebudowa "czarnego punktu Ochoty" i remont praskiej Wisłostrady. Drogowcy zamierzają też ogłosić przetargi na kilka ważnych inwestycji. W planach jest budowa wind przy moście Poniatowskiego i wykonanie brakującej estakady przy skrzyżowaniu Żołnierskiej i Marsa. Zmiany dotkną też Trasy Łazienkowskiej. Jej wiadukty na wysokości Agrykoli trzeba zbudować od nowa.

Wszystkie te punkty znalazły się na liście miejskich inwestycji na rok 2020. Ich koordynatorem jest Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych. 

"Czarny punkt" Ochoty

Wkrótce możemy spodziewać się rozpoczęcia prac przy przebudowie miejsca zwanego "czarnym punktem" Ochoty. Na początku grudnia ubiegłego roku drogowcy podpisali umowę na przebudowę skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką.

Wykonawca ma 10 miesięcy na przebudowę jezdni oraz torowiska. Przy okazji wybudowane zostaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Jedną z najważniejszych zmian będzie ustawienie sygnalizacji świetlnej. Grójecka jest w tym miejscu trzypasmowa. Jadący nią kierowcy mogą na skrzyżowaniu skręcać w lewo i zawracać. Duże natężenie ruchu i konieczność przejazdu przez tory sprawiają, że zderzenia aut i tramwajów często paraliżują ruch w tej części miasta. Dotychczas poważnym problemem było też bezpieczeństwo pieszych. W audycie przejść, który od trzech lat wykonuje Zarząd Dróg Miejskich, tutejsze zebry oceniono na 0 (w skali 0 - 5).

ZMID zapowiada też ustawienie nowego oświetlenia, przebudowę infrastruktury technicznej i posadzenie zieleni. Projekt zakłada również poszerzenie wlotu ulicy Racławickiej, by w przyszłości można było połączyć ze skrzyżowaniem jej południową jezdnię.  

Niebezpieczne sytuacje na Grójeckiej

Potrącenie pieszych na Grójeckiej
Potrącenie pieszych na GrójeckiejRobert / Kontakt 24
wideo 2/2

Odnowiona praska Wisłostrada

Drugą zbliżającą się do etapu realizacji inwestycją jest przebudowa Wybrzeży Szczecińskiego i Helskiego. Na początku stycznia drogowcy podpisali umowę z wykonawcą prac.

Jak wyjaśnia rzeczniczka ZMID Małgorzata Gajewska, wykonawca ma teraz dwa miesiące na wstępną fazę prac, czyli przygotowanie harmonogramu, projektu czasowej organizacji ruchu i miejsca prowadzenia remontu. 

Przebudowa obejmie odcinek od ulicy Okrzei do ulicy Wybrzeże Puckie. Oprócz prac drogowych zostaną też wybudowane zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Nad Kanałem Praskim powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, będzie też nowe oświetlenie i sygnalizacja świetlna. W ramach remontu przebudowane będą też sieci: wodociągowa, elektroenergetyczna i telekomunikacyjna. Ma też pojawić się więcej zieleni.

Zachowane będzie dotychczasowa liczba pasów ruchu, czyli dwa pasy w stronę Białołęki i jeden w kierunku Wawra. Podobnie, utrzymane zostanie skrzyżowanie Wybrzeża Helskiego z Kłopotowskiego oraz przejścia dla pieszych w okolicy mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Pojawią się także dodatkowe przejścia dla pieszych na skrzyżowaniach: Wybrzeża Szczecińskiego z Okrzei (strona północna) i Wybrzeża Helskiego z Ratuszową (strona południowa).

Plany inwestycyjne drogowców na 2020 rokGoogle Maps

Windy przy moście Poniatowskiego

Drogowcy zapowiadają też, że jeszcze w styczniu ogłoszą trzyczęściowy przetarg na budowę wind przy moście Poniatowskiego. 

W sumie będzie ich osiem. Cztery windy powstaną w rejonie Wybrzeża Kościuszkowskiego. Jedna para urządzeń ma umożliwić przemieszczanie się między przystankiem tramwajowym a tunelem pod jezdnią wiaduktu. Kolejna połączy chodniki na wiadukcie z poziomem jezdni Wybrzeża Kościuszkowskiego. 

Następne dwa dźwigi zostaną umieszczone w rejonie stacji kolejowej PKP Powiśle. Umożliwią komunikację między aleją 3 Maja, stacją kolejową a chodnikami na wiadukcie Alej Jerozolimskich. Ze względu na konstrukcję wiaduktu windy zostaną zamontowane wewnątrz istniejących wieżyc. 

Podobnie stanie się na wysokości ulicy Solec. W tamtejszych wieżycach powstaną dwie kolejne windy, które umożliwią przedostanie się z ulicy na chodniki wiaduktu. 

Most Poniatowskiego jest jednym z najmniej dostępnych dla osób niepełnosprawnych, starszych czy rodziców z wózkami dziecięcymi. Budowa wind była planowana od kilku lat, wstępnie miała toczyć się w latach 2016-2017. Przeciągnęły się jednak prace projektowe, uzgodnienia z konserwatorem zabytków i kompletowanie dokumentacji i pozwoleń. Obecnie urzędnicy zapowiadają, że inwestycja ma być gotowa w 2021 roku.

Wiadukt Trasy Łazienkowskiej od nowa

Pilnej przebudowy potrzebują wiadukty Trasy Łazienkowskiej nad rondem Sedlaczka. Ich stan techniczny jest coraz gorszy. Jak informowaliśmy pod koniec grudnia, od konstrukcji odpada beton. Doraźnym zabezpieczeniem tego miejsca zajmuje się obecnie Zarząd Dróg Miejskich, ale trwają już przymiarki do generalnego remontu.

- Prowadzone są prace nad dokumentacją projektową. Przewidujemy, że będzie gotowa w pierwszej połowie 2020 roku - informowała pod koniec grudnia Agata Choińska, rzeczniczka ZMID.

Drogowcy chcieliby wybrać wykonawcę prac w drugiej połowie przyszłego roku. Choińska dodała wówczas, że jeśli będzie to możliwe, inwestycja ruszy jeszcze w 2020 roku.

Zakres prac obejmuje około 400-metrowy odcinek Trasy Łazienkowskiej w rejonie parku Agrykola. Drogowcy będą musieli rozebrać oba wiadukty i wybudować je od nowa. Całość ma być podzielona na dwa etapy, by na czas remontu nie trzeba było zamykać całej trasy dla samochodów. 

Druga estakada przy skrzyżowaniu Żołnierskiej i Marsa

Trwają też prace projektowe związane z planem budowy estakady, dzięki której w przyszłości możliwy będzie bezkolizyjny skręt z Żołnierskiej w Marsa. - Przetarg na jej budowę zostanie ogłoszony w drugiej połowie roku - informuje Gajewska. 

Po zakończeniu drugiego etapu przebudowy Żołnierskiej - czyli około pięciokilometrowego odcinka od Marsa do granicy miasta - kierowcy zyskali poszerzoną jezdnię z wiaduktami i estakadami, które omijają skrzyżowania i linię kolejową. 

Problematycznym miejscem pozostaje skrzyżowanie z Marsa. Kierowcy jadący od strony Zielonki do Trasy Siekierkowskiej muszą czekać na światłach na możliwość skrętu w prawo. W dodatku mają do dyspozycji tylko jeden pas ruchu. Powoduje to ogromne korki, nie tylko w godzinach szczytu.

Do czasu budowy estakady drogowcy postanowili rozwiązać ten problem, poprzez wyznaczenie dodatkowego pasa do skrętu w prawo. Projekt stałej organizacji ruchu został już zatwierdzony przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu. Teraz musimy poczekać na jego wdrożenie. 

- Wykonawca musiał zamówić dłuższy wysięgnik do sygnalizatora. Został poinformowany przez producenta, że jego dostarczenie może potrwać około sześciu tygodni - mówi Gajewska. Zaznacza też, że po jego dostarczeniu rozpocznie się wprowadzanie zmian na skrzyżowaniu - zostaną namalowane nowe pasy, pojawi się zmienione oznakowanie, a sygnalizacja świetlna zostanie przeprogramowana. 

Nowa Żołnierska, stare problemy. "1200 metrów w 25 minut"

Nasz czytelnik stanął w olbrzymim korku do skrętu w Marsa
Nasz czytelnik stanął w olbrzymim korku do skrętu w MarsaTomasz
wideo 2/8

Przedłużenie Ciszewskiego

W tym roku drogowcy zamierzają też ogłosić przetarg na przedłużenie ulicy Ciszewskiego.

Nowa część ulicy ma połączyć Ursynów z Wilanowem. Na jej budowę mieszkańcy czekają od lat, bo dla wielu osób byłaby ona sposobem na ominięcie korków w Dolinie Służewieckiej. Obecnie alternatywne połączenie między dzielnicami to ulica Korbońskiego, która znajduje się na obrzeżach Warszawy, nieopodal Lasu Kabackiego. 

Ulica Cieszewskiego urywa się na wysokości Kiedacza. Dalej - na wschód - rosną drzewa i łąki. Bliżej alei Rzeczpospolitej, do której ma docierać przedłużenie, rozwijają się osiedla mieszkaniowe. 

Planowane przedłużenie ma mieć kształt jednej jezdni o szerokości siedmiu metrów. Mają się na niej znaleźć dwa pasy ruchu. Do tego powstaną chodniki, ścieżka rowerowa po jednej stronie ulicy, odwodnienia i oświetlenie. Drogowcy zamierzają przy okazji przebudować istniejące instalacje podziemne w rejonie skrzyżowania Ciszewskiego i Kiedacza, które kolidują z nową drogą. 

Tędy może przebiegać przedłużenie Ciszewskiegotargeo.pl

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/ec/kwoj

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie to przy dzisiejszym poziomie technologii, modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony i nieprzytomny, około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl