Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdził, że popierana przez Trzecią Drogę Adriana Porowska, ma być wiceprezydentką stolicy, w przypadku jego reelekcji. Otwarte pozostaje pytanie, czyim kosztem, bo zastępców i zastępczyń może mieć łącznie czworo. I tyle ma. - O szczegółach będziemy mówić, jak wygramy wybory - powiedział Trzaskowski.
Poparcie Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy liderzy Trzeciej Drogi ogłosili w sobotę podczas konwencji programowej w Otrębusach. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz nie wystawią swojego kandydata w walce o stołeczny ratusz, a ceną za poparcie jego obecnego gospodarza ma być Adriana Porowska, jako jego zastępczyni.
- Warszawa potrzebuje dzisiaj dwóch płuc. Potrzebuje Rafała Trzaskowskiego, ale potrzebuje też Ady Porowskiej, która będzie naszą kandydatką na wiceprezydenta Warszawy, jako tego płuca społecznego - reklamował Porowską Hołownia.
Rafal Trzaskowski nie chce dzielić skóry na niedźwiedziu
W poniedziałek Rafał Trzaskowski powiedział, że oficjalnie ta decyzja ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach. Za co konkretnie miałaby odpowiadać w ratuszu nowa wiceprezydentka?
- Nie chciałbym w tej chwili dzielić skóry na niedźwiedziu i mówić, kto będzie odpowiadał za jaki obszar. Ale potwierdzam, że Ada Porowska będzie wiceprezydentką, jeśli wygramy wybory. Dopiero wtedy będziemy mogli opowiadać o podziale obowiązków - asekurował się Trzaskowski. Ale chwilę później stwierdził: - Wszyscy wiemy, że Ada Porowska zajmowała się przede wszystkim osobami w kryzysie bezdomności, pomagała nam, kiedy przyjmowaliśmy uchodźców z Ukrainy. Naturalne jest, że pomoc społeczna jest najbliższa jej zainteresowaniom i merytorycznemu przygotowaniu.
Co dalej z Aldoną Machnowską-Górą?
Pewne jest, że liczba wiceprezydentów i wiceprezydentek się nie zwiększy. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, prezydent miasta - niezależnie, czy mowa o kilkudziesięciotysięcznym czy dwumilionowym - może mieć tylko czworo zastępców. I tyle ma Rafał Trzaskowski. "Społecznym płucem" jest dziś Aldona Machnowska-Góra, która odpowiada też za kulturę. Czy jeśli wiceprezydentką zostanie Porowska Machnowska-Góra będzie musiała odejść? Nie jest to przesądzone.
Po pierwsze w nowym rozdaniu Trzaskowski może dokonać większych przetasowań, nie musi zrobić zmiany jeden do jednego. Po drugie we władzach Warszawy nadzór na poszczególnymi biurami (a to jest realna władza) pełnią także urzędnicy i urzędniczki na innych stanowiskach, przede wszystkim sekretarza miasta i dyrektora magistratu (ta funkcja powstała już za kadencji Rafała Trzaskowskiego). Są także dwie dyrektorki-koordynatorki. Takie stanowisko miała zresztą do 2020 roku Aldona Machnowska-Góra. Wiceprezydentką została dopiero po zdymisjonowaniu Pawła Rabieja.
Adriana Porowska. "Warszawianka z wyboru"
Adriana Porowska jest prezeską Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, która prowadzi schronisko dla kilkudziesięciu osób w kryzysie bezdomności. Tuż po inwazji Rosji na Ukrainę koordynowała wolontariat na dworcach Centralnym i Zachodnim, gdzie w początkach marca 2022 roku przebywały tłumy uciekających przed wojną Ukrainek i Ukraińców.
Porowska jest także współprzewodniczącą Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Współpracuje z Szymonem Hołownią w sprawach polityki społecznej. Przez kilka lat pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Dialogu Społecznego do spaw Bezdomności w Warszawie.
- Jestem warszawianką z wyboru. 25 lat temu przyjechałam do Warszawy, pokochałem ją, zostałam tu. Dziwiła mnie ta Warszawa - pędząca, anonimowa i niezauważająca. Pierwsza potrzebująca osobą, którą zauważyłam, siedziała na chodniku. Nigdy nie zapomnę jej twarzy. To była starsza pani - mówiła podczas wspomnianej konwencji w Otrębusach Porowska.
Dowodziła, że upomina się o ludzi "których nie widać z okiem szklanych biurowców czy z zamkniętych osiedli". - Doskonale wiem, co czują ludzie, którzy przyjechali autobusem na Dworzec Zachodni, bo ja tez tak kiedyś przyjechałam - wspominała.
Podkreślała swoją wrażliwość społeczną. - Słyszę, że stać nas na odbudowę pałacu (Saskiego - red.). Super. Tylko ja nie pozwolę, żeby w cieniu tego pałacu siedzieli ludzie i wyciągali rękę po pomoc - dodała.
Wybory na prezydenta Warszawy. Kto kandyduje?
W wyborach na prezydenta stolicy kandydują: ubiegający się o drugą kadencję Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska); popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Tobiasz Bocheński; Magdalena Biejat - kandydatka Lewicy, Przemysław Wipler jako przedstawiciel Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.
Źródło: tvnwarszawa.pl