W Otrębusach pod Warszawą odbyła się konwencja programowa Trzeciej Drogi z udziałem prezesa PSL, wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz lidera Polski 2050, marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Politycy zaprezentowali program "12 gwarancji samorządowych".
Hołownia: warszawa potrzebuje dzisiaj dwóch płuc
- Trzecia Droga nie jest przeciwko nikomu, jest przeciwko różnym rzeczom taki jak: marnotrawstwo, złodziejstwo, partyjniactwo, niszczycielstwo wspólnego dobra, czy przyrody, czy majątku - mówił Szymon Hołownia. - My umiemy współpracować - podkreślił.
Zdradził też, jakie decyzje zapadły w szeregach Trzeciej Drogi w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy. Z deklaracji Hołowni wynika, że koalicja Polski 2050 oraz PSL nie wystawi typowanej na to stanowisko działaczki społecznej Adriany Porowskiej i poprze ubiegającego się o reelekcję Rafała Trzaskowskiego.
- Warszawa potrzebuje dzisiaj dwóch płuc. Potrzebuje Rafała Trzaskowskiego, ale potrzebuje też Ady Porowskiej, która będzie naszą kandydatką na wiceprezydenta Warszawy, jako tego płuca społecznego, społeczniczki, działaczki - powiedział Hołownia. - Dziewczyna, która wszystkim nam w Trzeciej Drodze pokazuje, jak można budować, być blisko ludzi i załatwiać ich realne problemy - zaznaczył.
Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że "Warszawa potrzebuje kontynuacji i świeżości". - Będziemy tę naszą wspólną decyzję już niebawem ogłaszać - dodał.
Trzaskowski: czekamy na ostateczne potwierdzenie
W kuluarach odbywającej się równolegle w Piasecznie konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski został zapytany o deklarację Szymona Hołowni.
- Rozmawiamy o tym. Myślę, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli to potwierdzić. Ja się bardzo z tego cieszę, bo bardzo mi zależało na tym, żeby w jak największej liczbie miejsc w Polsce była "koalicja 15 października" - skomentował Trzaskowski. - Czekamy na ostateczne potwierdzenie tego z Szymonem Hołownią, ale również Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Myślę, że w przyszłym tygodniu będziemy mieli dobre nowiny - dodał.
Odniósł się też do decyzji Lewicy, która wystawiła własną kandydatkę - senatorkę Magdalenę Biejat. - Zabiegałem o porozumienie wszystkich partii, które tworzą rząd. Ubolewam, że Lewica w momencie, kiedy negocjowaliśmy, postanowiła wystawić swoją kandydatkę, dystansując się do rządu. Trudno - powiedział wiceprzewodniczący KO.
- Mam nadzieję, że w jak największej liczbie powiatów, miast, polskiej wsi będzie porozumienie wszystkich, którzy dziś współtworzą rząd. W Warszawie jesteśmy na dobrej drodze - podsumował.
Kim jest Adriana Porowska?
Adriana Porowska ukończyła studia wyższe w kierunku pracy socjalnej. Jest prezeską Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, która prowadzi schronisko dla kilkudziesięciu bezdomnych osób. Tuż po inwazji Rosji na Ukrainę koordynowała pracę wolontariuszy na dworcach Centralnym i Zachodnim, gdzie w początkach marca 2022 roku przebywały tłumy uciekających przed wojną obywateli Ukrainy.
Porowska jest także współprzewodniczącą Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Współpracuje też z Szymonem Hołownią w sprawach polityki społecznej. Ponadto przez kilka lat pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Dialogu Społecznego do spaw Bezdomności w Warszawie.
Czworo kandydatów w Warszawie
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta ma się odbyć dwa tygodnie później.
W wyborach na prezydenta stolicy wystartują: ubiegający się o drugą kadencję Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Tobiasz Bocheński jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości oraz Magdalena Biejat - obecnie senatorka, wspólna kandydatka Lewicy oraz stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Zamiar startu w wyborach na prezydenta stolicy ogłosił też poseł Konfederacji Przemysław Wipler, jako wspólny kandydat koalicji tego ugrupowania z Bezpartyjnymi Samorządowcami.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl