Planowana przebudowa Grzybowskiej ma wiązać się z wyburzeniem starej kamienicy. Podczas II wojny światowej budynek znajdował się w granicach tzw. małego getta. Społecznicy chcą ją uratować przed rozbiórką.
"Złożyliśmy wniosek o wpis do rejestru zabytków nieruchomych kolejnego Wolskiego Ostańca, który w okresie II wojny światowej znajdował się w granicach tzw. małego getta" - poinformowali na Facebooku społecznicy ze stowarzyszenia Kamień i co?
Wolskie ostańce w ostatnich latach są są wypierane są przez nowe obiekty, które niekiedy zacierają pierwotny charakter dawnych kwartałów zabudowy.
Obrońcy zabytków zaznaczyli, że kamienica była kiedyś ujęta w gminnej ewidencji zabytków, ale została z niej wykreślona. "Jako stowarzyszenie staraliśmy się o jej powrót na listę gminnej ewidencji w 2020 roku, ale bezskutecznie. Informacja o rozbudowie Grzybowskiej kosztem Ostańca pobudziła nas ponownie do działania. Może tym razem służby konserwatorskie uznają jej wartość historyczną" - dodali.
📨Złożyliśmy dzisiaj wniosek o wpis do rejestru zabytków nieruchomych kolejnego Wolskiego Ostańca, który w okresie II...
Posted by Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki on Tuesday, June 20, 2023
"Wykwaterowana, pozbawiona ochrony"
O planach wyburzenia kamienicy społecznicy dowiedzieli się z odpowiedzi na interpelację w sprawie poszerzenia ulicy Grzybowskiej wolskiego radnego Adama Matusika z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. W odpowiedzi pojawiła się informacja, że w projekcie kamienica pod numerem 46 tej ulicy przeznaczona jest do rozbiórki.
"I nic dziwnego. Wykwaterowana i pozbawiona jakiejkolwiek ochrony prawnej czeka na swój koniec. Z przedwojennych zabudowań pomiędzy dzisiejszą aleją Jana Pawła II a Żelazną, zachowała się tylko ta kamienica. Naszym zdaniem warto ją chronić" - napisali społecznicy.
"Konserwator uznał inwestycję za możliwą"
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta poinformował, że termin rozpoczęcia robót budowlanych przy przebudowie ulicy Grzybowskiej uzależniony jest od czasu trwania postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, przetargu na wykonawcę robót oraz przyznania przez Radę Warszawy dodatkowych pieniędzy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Fragment przedwojennej Warszawy rozebrany. Zgodę wydał konserwator zabytków >>>
Rzeczniczka prasowa Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Agata Choińska-Ostrowska przekazała PAP, że zgodnie z przepisami tzw. specustawy drogowej wystąpiono w tej sprawie o opinię do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Opinia została wydana w lipcu 2021 roku. Konserwator uznał inwestycję za możliwą do realizacji w przedstawionym kształcie i zakresie - zaznaczyła.
Dodała, że w przypadku nieruchomości przy ulicy Grzybowskiej 46, rozwiązania przewidziane w projekcie przebudowy drogi są zbieżne z założeniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Rzecznik mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Andrzej Mizera pytany o wniosek społeczników zaznaczył, że każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. - Na pewno z nim się zapoznamy. Na razie za wcześnie oceniać. Poczekajmy aż zakończy się procedura - dodał.
Jedyna, która została po przedwojennej ulicy
Grzegorz Niemczyk ze stowarzyszenia Kamień i co? wyjaśnił, że kamienica w takiej formie została wybudowana na miejscu zabytkowej, XIX-wiecznej kamienicy.
- Niestety we wrześniu 1939 roku wybuchła wojna i nie została wykończona. Jest wysoka w porównaniu do kamienic z początku XX wieku i pokazuje, jak mogła zmieniać się ulica Grzybowska. Jest kamienicą modernistyczną, co widać na przykładzie okiem na klatce. Nie ma może pięknych detali architektonicznych, ale nie wyobrażam sobie, żeby zniknęła. Tym bardziej, że była w małym getcie i jest jedyną, która została po przedwojennej Grzybowskiej na odcinku między Jana Pawła II a Żelazną - powiedział w rozmowie z PAP.
Co będzie w jej miejscu? "Projektowana ulica pomiędzy skrzyżowaniami z ulicą Towarową i aleją Jana Pawła II przewidziana została jako dwujezdniowa jednopasowa ze środkową wyspą rozdzielającą przeciwne kierunki ruchu. Ponadto w obrębie skrzyżowań przewidziano wyznaczenie dodatkowych pasów ruchu do relacji skrętnych. Odcinek pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami: Karolkową i ul. Towarową przewidziany został jako dwujezdniowy jednopasowy, z dodatkowo wydzielonymi lewoskrętami" - odpisał radnemu SZRM
Autorka/Autor: mg/b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmalter/tvnwarszawa.pl