Warszawscy policjanci przeprowadzili dużą akcję uderzającą w przewozy na aplikację. Zatrzymanych zostało 12 kierowców, którzy - jak podaje policja - mieli podrobione prawa jazdy i inne dokumenty. Część z nich była pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
- W związku z coraz liczniejszymi zdarzeniami o charakterze kryminalnym mającymi miejsce w środkach transportu "na aplikację" podejmowane są policyjne działania ukierunkowane na zapobieganie przestępstwom popełnianym przez kierowców, którzy świadczą przewóz osób. Przestępczość ta dotyka przede wszystkim największe polskie miasta na czele z aglomeracją warszawską - przekazał w środę rano rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.
Rośnie liczba zgłoszeń przestępstw seksualnych w samochodach przewozów na aplikację. zobacz reportaż w TVN24GO:
Policjanci sprawdzali okolice nocnych klubów
W związku z tym policjanci z komend głównej i stołecznej oraz funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili w ostatnich dniach akcję mającą na celu zwalczanie tego typu przestępstw. Działania trwały nocami w Warszawie. - Głównie w okolicach najbardziej popularnych klubów i dyskotek stolicy - sprecyzował rzecznik KGP.
- W rejonach wytypowanych lokali zostały umiejscowione posterunki składające się z policjantów Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Wydziału Kryminalnego KSP, Wydziału Ruchu Drogowego KSP, Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP oraz Oddziału Prewencji Policji w Warszawie. Dodatkowo działały także mobilne zespoły funkcjonariuszy wydziałów pionu kryminalnego KSP, które przemieszczały się po Warszawie we wskazane miejsca, w zależności od potrzeb kolegów będących na posterunkach - wyliczał Ciarka.
Podczas policyjnej akcji kierowcy przewożący osoby na aplikację byli poddawani szczegółowej kontroli. Funkcjonariusze sprawdzali m.in., czy posiadają stosowną licencję na przewóz osób. Byli sprawdzani też pod kątem trzeźwości oraz na zawartość środków odurzających w organizmie.
- Ponadto sprawdzany był stan techniczny pojazdów, legalność pobytu na terenie RP, sprawdzenie, czy dana osoba posługuje się podrobionym, czy przerobionym dokumentem. Osoby kontrolowane były ponadto pod kątem posiadania, przechowywania narkotyków, broni i innych przedmiotów, których posiadanie jest zabronione lub które pochodzą z przestępstwa - przekazał policjant.
177 skontrolowanych aut, zatrzymano 12 osób
Rozmach akcji był duży, w działaniach każdej nocy brało udział kilkudziesięciu policjantów.
- Funkcjonariusze wylegitymowali łącznie 189 osób oraz skontrolowali 177 pojazdów. W wyniku podjętych czynności za popełnione przestępstwa zatrzymano 12 kierowców, głównie z popularnych firm oferujących transport na aplikację, m.in. za posługiwanie się fałszywymi prawami jazdy, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, czy też posiadanie dokumentu pochodzącego z przestępstwa - wyjaśnił Ciarka. - Wystawiono liczne mandaty karne na łączną kwotę prawie ośmiu tysięcy złotych oraz sporządzono 11 wniosków o ukaranie za prowadzenie pojazdu bez stosownych uprawnień. Odholowanych zostało 13 samochodów - dodał.
Przekazał również, że prawie wszystkie zatrzymane osoby były obcokrajowcami.
W ocenie rzecznika KGP przeprowadzone działania przyniosły oczekiwany rezultat. - Dodatkowo wzrosła świadomość kierowców trudniących się przewozem osób, głównie cudzoziemców, że znajdują się oni pod kontrolą i wszelkie popełniane przez nich przestępstwa i wykroczenia spotkają się z natychmiastową i nieuchronną reakcją policji - podsumował Mariusz Ciarka i nie wykluczył podobnych działań w przyszłości, nie tylko w Warszawie.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KGP