Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ambasador USA Mark Brzezinski na Paradzie Równości
Ambasador USA Mark Brzezinski na Paradzie RównościTVN24
wideo 2/8
Ambasador USA Mark Brzezinski na Paradzie RównościTVN24

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Jak relacjonował reporter TVN24 Jan Piotrowski, wśród uczestników parady byli politycy. Pojawili się między innymi Rafał Trzaskowski, który objął imprezę swoim patronatem, a także przedstawiciele Lewicy: wicepremier Krzysztof Gawkowski i posłanka oraz ministra do spraw równości w rządzie Donalda Tuska Katarzyna Kotula. Na zdjęciach widnieli także poseł Michał Szczerba (KO) i wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Wśród uczestników był też ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.

Rafał Trzaskowski otwierając paradę powiedział, że "Warszawa jest miastem uśmiechniętym, tolerancyjnym i europejskim. - Mam nadzieję, że te wszystkie postulaty, z którymi jesteśmy od wielu lat na ustach będą realizowane - dodał prezydent Warszawy.

- Czerwiec to miesiąc dumy. To wasz czas. To czas waszej społeczności. Symbolem pride month, czyli miesiąca dumy, jest tęczowa flaga. Ta flaga była z nami w obronie praw kobiet, niezależnego sadownictwa czy wolnych mediów. Była wszędzie tam, gdzie ważna jest solidarność i współpraca. Była tam, gdzie przez ostatnie lata walczyliśmy o praworządność i demokrację. Ale nie ma praworządności i demokracji bez praw człowieka, bez praw osób LGBT - zaznaczyła, przemawiając ze sceny Katarzyna Kotula.

Kotula stwierdziła, że skoro czerwiec jest miesiącem dumy, to ona chciałaby być dumna z rządu Koalicja 15 października. - W tym tygodniu przygotowałam wszystkie dokumenty i skierowałam do wykazu prac legislacyjnych propozycję rządowego projektu o związkach partnerskich - powiedziała do zgromadzonych.

- Ameryka wspiera równość. Te trzy słowa wypowiedziałem w Senacie Stanów Zjednoczonych, gdy rozważał wysłanie mnie do Polski. I jako ambasador staram się je wdrażać każdego dnia. To, co kocham w Polsce, to fakt, jak ona się unowocześnia. Polska jest częścią globalnej cywilizacji. Ta tęcza jest tego świetnym przykładem. Dzisiaj chcę powiedzieć Polsce: gratuluję i dziękuję - mówił na Paradzie Równości ambasador Mark Brzezinski w rozmowie z reporterem TVN24.

W przyszłym tygodniu spotkanie z PSL

Wcześniej, podczas briefingu przed Paradą Równości, Katarzyna Kotula mówiła, że większość Koalicji 15 października w kampanii wyborczej obiecywała związki partnerskie. - Lewica od zawsze mówiła o równości małżeńskiej (...) ale rozumiemy realia polityczne, dlatego zrobiliśmy krok w tył i umówiliśmy się na to, że związki partnerskie to może być nasz nowy kompromis. W czerwcu musi zapaść decyzja o tym czy będzie rządowy projekt o związkach partnerskich - podkreśliła ministra do spraw równości.

Poinformowała, że w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy z PSL na temat tego, jak projekt ustawy o związkach partnerskich miałby wyglądać. Zapowiedziała, że w poniedziałek spotka się z organizacjami pozarządowymi na konsultacjach. - Jeszcze przed spotkaniem z PSL spotkamy się z organizacjami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów albo też online i będziemy podejmować konkretne decyzje co do szczegółów tego projektu a także co do tego, co ma wydarzyć się po tej kluczowej rozmowie i po tym kluczowym spotkaniu z PSL - powiedziała.

Kotula zaznaczyła, że podczas rozmowy z PSL poniesiony zostanie m.in. temat przysposobienia wewnętrznego, czyli uregulowania sytuacji dzieci, które wychowują się w "tęczowych rodzinach".

- Od początku mówiłam, że jest to postulat, na którym bardzo mi zależy. Polskie Stronnictwo Ludowe mówi, że nie ma zgody na przysposobienie wewnętrzne. Chciałbym, żebyśmy na tej rozmowie jeszcze raz ten temat poruszyli, zastanowili się, czy w jakiejkolwiek formule możemy zostawić uregulowanie kwestii dzieci tak, żeby zabezpieczyć ich status - mówiła.

Święto wolności, otwartości i solidarności

Parada Równości to coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. Uczestniczy w niej społeczność LGBTQ+, ale też wszystkie osoby, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Tegoroczna parada idzie pod hasłem "Czas na równość jest teraz" i została zorganizowana przez Fundację Wolontariat Równości.

Tradycyjnie już w godzinach porannych w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki otwarto miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości.

Przemarsz rozpoczął się po godzinie 14. Uczestnicy imprezy przeszli: Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Senatorską, przez plac Bankowy do alei 'Solidarności', aleją Jana Pawła II, Świętokrzyską do Emilii Plater.

- Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa na Paradzie Równości jest około 20 tysięcy osób - informowała po południu rzeczniczka ratusza stołecznego Monika Beuth.

Nad przebiegiem zgromadzeń i przemarszu czuwali policjanci. Było bezpiecznie. 

Platforma TVN Warner Bros. Discovery

W paradzie, po raz pierwszy w historii, udział wzięła platforma Warner Bros. Discovery. - Staramy się od wielu lat dla tej społeczności, ale także dla osób, które wspierają różnorodność, robić jak najwięcej. Teraz udało nam się wyjść z tym na ulicę - powiedziała szefowa działu People&Culture TVN WBD Agnieszka Maciejewska. - Dla całego zespołu Warner Bros. Discovery jest to bardzo ważne wydarzenie. Mam to przyjemność mówić w imieniu całego zespołu zarządzającego. Czekaliśmy na tę chwilę i jesteśmy - dodała.

Warner Bros. Discovery obecny na Paradzie Równości
Warner Bros. Discovery obecny na Paradzie RównościTVN24

To jedna z trzech parad zapowiadanych w czerwcu w Warszawie. Pierwsza przeszła ulicami Pragi w ubiegłą sobotę. Kolejna odbędzie się 22 czerwca. Trzy pochody zamiast jednego to efekt wewnętrznych konfliktów, do których doszło pomiędzy organizatorami imprezy.

Autorka/Autor:dg,momo/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Do obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy doszło w Nieporęcie. Jak ustaliła policja, nietrzeźwy mężczyzna wjechał na jeden z parkingów, gdzie spowodował kolizję. Wydmuchał ponad 1,6 promila.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca osobowego audi uderzył w barierki przed mostem Siekierkowskim. Autem podróżowały dwie osoby. Na miejscu pracowały służby.

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Auto na barierkach przed mostem Siekierkowskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Krakowskiej zderzyły się dwa pojazdy: samochód osobowy i motocykl. Kierujący motocyklem trafił do szpitala. Na miejscu pracuje policja.

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Zderzenie z samochodem osobowym. Motocyklista trafił do szpitala

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl