Odrestaurowali zrujnowany pałacyk na podstawie XIX-wiecznej ryciny. Ma być domem kultury

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM WarszawaPałacyk Konopackiego po remoncie

Stołeczny ratusz poinformował o zakończeniu remontu Pałacyku Konopackiego. W budynku powstanie praski dom kultury.

Jak przekazał w komunikacie ratusz, wygląd zabytkowego Pałacyku Konopackiego przy Strzeleckiej odtworzono na podstawie XIX-wiecznej ryciny i wskazówek wojewódzkiego konserwatora zabytków. "Odtworzono historyczne wejście ze szczytu pod loggią. Oryginalne żeliwne balustrady i wsporniki balkonów zostały wyremontowane. Zgodnie z doktryną konserwatorką konieczne było zachowanie obecnego układu dwutraktowego na poziomie parteru budynku, jako świadectwa historycznego rozplanowania przestrzennego obiektu. Została zachowana pierwotna forma sklepień piwnic, bez zmiany wysokości i kształtu" - czytamy w komunikacie ratusza.

W trakcie prac remontowych odtworzono zniszczone historyczne elementy zabytku. Wykonano nową drewnianą stolarkę okienną i drzwiową, na wzór historycznej. Swój pierwotny wygląd odzyskały klatki schodowe z drewnianymi stopniami i balustradami z drewnianych tralek i pochwytów.

Remont objął piwnicę, parter, pierwsze piętro, poddasze oraz ogród. W budynku zainstalowano windę. Jak informuje stołeczny ratusz na poziomie -1 zaplanowano wielofunkcyjną salę dla 100 osób. Pałacyk będzie siedzibą praskiego domu kultury. Znajdą się tu: klub seniora, sale wystawowe i taneczne, pracownia kulinarna, mody i szycia.

Koszt prac modernizacyjnych wraz z dokumentacją, wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu wyniósł 16 milionów złotych.

Pałacyk Konopackiego po remoncie UM Warszawa

Pierwszy murowany budynek Nowej Pragi

Dom przy Strzeleckiej 11/13 powstał około 1865 roku, według projektu Aleksandra Jana Woyde w duchu włoskiego neorenesansu i był pierwszym murowanym budynkiem Nowej Pragi. Mieszkał w nim z rodziną Ksawery Konopacki, właściciel Nowej Pragi. Dom, ze względu na dekoracyjność fasad, został nazwany pałacykiem.

W 1881 roku przeszedł w ręce rosyjskiego generała księcia Agafona Wachwachowa. Następnie został przejęty przez spółki żydowskich przedsiębiorców: Endelmana i Papiernego na skład drewna. W 1924 roku pałacyk został zakupiony przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe. W czasie II wojny światowej budynek najpierw został przejęty przez SS, a potem przez wojska sowieckie, a po wojnie był budynkiem komunalnym.

Przez lata pojawiały się różne pomysły zagospodarowania pałacyku. Miały tam powstać między innymi Muzeum Pragi, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Cudu nad Wisłą czy Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Od 2005 roku pałacyk znajduje się w rejestrze zabytków.

Ratusz przypomina, że budynek był w fatalnym stanie. W ekspertyzie technicznej z 1999 roku stwierdzono, że elementy konstrukcyjne - ściany nośne, więźba dachowa, stropy, schody, a także tynki i obróbki blacharskie, stolarka okienna i drzwiowa - uległy dużemu zniszczeniu. 

Jesienią 2017 roku miasto podpisało umowę z firmą Budimpol na rewitalizację zabytku przy Strzeleckiej. Prace miały zakończyć się we wrześniu 2019 roku, jednak ze względu na konieczność wykonania dodatkowych prac remont się wydłużył.

Tak wyglądał Pałacyk Konopackiego przed remontem:

Pałacyk Konopackiego już zabezpieczony
Pałacyk Konopackiego już zabezpieczonyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości