Przygotuj się na:

STULECIE BITWY WARSZAWSKIEJ

W środę odbędzie się próba generalna przed obchodami Święta Wojska Polskiego na placu Piłsudskiego. W sobotę na placu Piłsudskiego odbędą się uroczystości państwowe. Będą utrudnienia w ruchu dla kierowców, a także pasażerów komunikacji miejskiej.

Nowa przestrzeń na poddaszu, sala widowiskowa pod dziedzińcem. Ostatnie prace w Pałacyku Konopackiego

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Stołeczny ratuszPałacyk Konopackiego w trakcie remontu

Remont balkonów, odtworzenie historycznych elementów na klatkach schodowych i uporządkowanie ogrodu - już tylko tyle dzieli Pałacyk Konopackiego od zakończenia remontu. Po modernizacji zabytek ma pełnić funkcję praskiego domu kultury.

Strzelecka 11/13 - to pod tym adresem znajduje się zabytkowy pałacyk, który wymagał sporego nakładu pracy. To jednocześnie to jeden z najbardziej znanych praskich zabytków, pierwszy murowany budynek Nowej Pragi.

Zaawansowane prace w środku i na zewnątrz

Jak informuje rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka, zabytek, choć na pierwszy rzut okna nie został rozbudowany, to zyskał dodatkową przestrzeń na wysokim poddaszu i w podziemnej sali widowiskowej - utworzono ją pod dziedzińcem.

- Wykonawca kończy odnawianie fasady – pomalowano elewację, wykonano dekoracje okien i gzymsów. Remontu wymagają jedynie balkony. Wewnątrz pałacyku również trwają zaawansowane prace. Pod nadzorem konserwatorów - mazowieckiego i stołecznego - wybierane są posadzki w pomieszczeniach oraz okładziny schodów. Zostaną odtworzone historyczne balustrady i posadzki na klatkach schodowych. Na koniec wykonawca uporządkuje ogród wokół budynku - wylicza urzędniczka.

Zaznacza też, że podczas remontu - zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi - zachowano pierwotny układ przestrzenny na parterze. i nie wprowadzono zmian w wysokości i kształcie sklepienia piwnic.

- Planowany termin zakończenia modernizacji to koniec września 2020 roku - zapowiada rzeczniczka.

W duchu włoskiego neorenesansu

Zmodernizowany pałacyk Konopackiego ma stać się domem kultury. Znajdą się tutaj między innymi klub seniora, sale wystawowe i taneczne oraz pracownie: kulinarna, mody i szycia. 

Wcześniej budynek pełnił różne funkcje: mieściły się tam m.in. przedszkole i szkoła. Ale - jak zwraca uwagę Gałecka - dawny wystrój wnętrz został zniszczony, został po nim jedynie historyczny układ pomieszczeń.

Pałacyk od 2005 roku figuruje w rejestrze zabytków. Powstał około 1865 roku według projektu Aleksandra Jana Woyde w duchu włoskiego neorenesansu. Na początku był willą Ksawerego Konopackiego, właściciela Nowej Pragi, który mieszkał tam z rodziną, a część pomieszczeń najpewniej wynajmował. Po I wojnie pałacyk wraz z przylegającymi działkami kupiło miasto z przeznaczeniem na budowę szkoły (obecnie LO im. marszałka Józefa Piłsudskiego przy Kowelskiej).

Przedłużony remont

Jesienią 2017 roku miasto podpisało umowę z firmą Budimpol na rewitalizację zabytku przy Strzeleckiej. Wartość kontraktu to prawie 8,8 milionów złotych. Prace miały zakończyć się we wrześniu 2019 roku, jednak remont się przedłużył.

- W trakcie realizacji inwestycji zostały wprowadzone rozwiązania architektoniczne powodujące uzyskanie większej powierzchni użytkowej i tym samym zmianę funkcjonalności pomieszczeń w piwnicach budynku oraz rozwiązania uzyskane w wyniku konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Ulice Nowej Pragi" - mówiła nam pod koniec lutego Magdalena Łań z biura prasowego stołecznego ratusza. Konieczne było wykonanie dodatkowych prac budowlanych.

Pałacyk Konopackiego przed remontemMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl, Urząd Miasta Warszawy