Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Pałacyk Konopackiego domem kultury, ale bez dużych zmian

Najnowsze

Pałacyk Konopackiego już zabezpieczony

We wrześniu 2019 roku zrujnowany dziś budynek przy Strzeleckiej 11/13 - tak zwany pałacyk Konopackiego - odzyska dawny blask. We wtorek stołeczny ratusz podpisał umowę na jego renowację. - To będzie kolejny etap rewitalizacji Pragi - podkreślił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Olszewski na konferencji prasowej w siedzibie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta podkreślił, że pałacyk to "projekt symbol", bo od niego rozpoczęła się rozbudowa osiedla Nowa Praga.

Bez gruntownej przebudowy

We wtorek miasto podpisało umowę z firmą Budimpol na modernizację zabytkowego budynku. Wartość kontraktu to 8 milionów 788 tysięcy złotych.

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki podkreślił, że "najważniejsze jest, żeby pałacyk Konopackiego zachował swój charakter historyczny".

- Nie będzie żadnej gruntownej rozbudowy i przebudowy - zadeklarował. Jak dodał, "będzie to częściowe odtworzenie elewacji, utrzymanie substancji historycznej w największym zakresie z możliwych".

Podkreślił, że będzie to spore zadanie, bo pałacyk jest w bardzo złym stanie technicznym, jeżeli chodzi o zagrzybienie. Według Krasuckiego istotne jest, że w pałacyku będzie można wygospodarować "większe przestrzenie wielofunkcyjne, które będą zgodne z nowym charakterem miejsca".

Po renowacji będzie filią Domu Kultury TuPraga. W nowych wnętrzach swoją siedzibę będą miały: kawiarnia na około 25 osób, pokój dla matki z dzieckiem, plac zabaw, kącik malucha, klub seniora, pracownia mody i szycia, sala muzyczna, dwie małe sale oraz zaplecze biurowe domu kultury. Zagospodarowane będą cztery kondygnacje budynku: piwnice, parter, pierwsze piętro, strych i ogród.

Olszewski zapowiedział, że w środę ruszają obrady jury konkursowego, którego celem jest wyłonienie koncepcji przebudowy Środkowej i Strzeleckiej w bezpośrednim sąsiedztwie pałacyku.

W rejestrze zabytków

Pałacyk Ksawerego Konopackiego został wzniesiony w latach 1861-1866 r. W 1881 roku dom przeszedł w ręce rosyjskiego generała księcia Agafona Wachwachowa. Następnie został przejęty przez spółki żydowskich przedsiębiorców: Endelmana i Papiernego na skład drewna. W 1924 roku pałacyk został zakupiony przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe. W czasie II wojny światowej budynek najpierw został przejęty przez SS, a potem przez wojska sowieckie, a po wojnie był budynkiem komunalnych.

Przez lata pojawiały się pomysły zagospodarowania pałacyku. Miały tam powstać między innymi: Muzeum Pragi, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Cudu nad Wisłą czy Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. 18 maja 2005 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Pałacyk Konopackiego już zabezpieczonyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

PAP/kz/r