Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.
"Ze względów bezpieczeństwa zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie pozostaną zamknięte do odwołania. Decyzja w tej sprawie zapadała po konsultacji z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - przekazało w poniedziałek Muzeum Łazienki Królewskie.
Chodzi o bezpieczeństwo odwiedzających
W komunikacie zaznaczono, że zakaz wstępu będzie obowiązywał do momentu, aż będzie można zapewnić odwiedzającym bezpieczeństwo podczas wizyty w Łazienkach Królewskich.
- Nadal obserwujemy następstwa sobotniej nawałnicy. Nawet drzewa, które bezpośrednio nie ucierpiały w trakcie burzy mogą stanowić niebezpieczeństwo. Na terenie Łazienek w większości występuje starodrzew i ze szczególną starannością musimy dokonać przeglądu ogrodu i drzew ze względów bezpieczeństwa, na terenie mamy kilka tysięcy drzew - przekazała kierowniczka działu marketingu muzeum Anita Kacprzyk.
Podkreśliła, że w tej chwili wiadomo, że nie ucierpiała infrastruktura, a także najstarsze drzewo w Łazienkach. Pracownicy cały czas pracują nad uprzątnięciem skutków nawałnic.
"Niespotykana dotąd skala zniszczeń"
Informacja o terminie otwarciu ogrodów zostanie podana na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych muzeum.
"Pracownicy Muzeum robią wszystko, by jak najszybciej udostępnić zwiedzającym zabytkowe ogrody. Przy niespotykanej dotąd skali zniszczeń (kilkadziesiąt wykrotów i złomów) będzie to jednak proces długotrwały. W poniedziałek i w kolejnych dniach pracownicy Muzeum będą kontynuować prace porządkowe oraz konsultacje i uzgodnienia z odpowiednimi służbami. Trwa też planowanie nowych nasadzeń" - informowało muzeum we wcześniejszym komunikacie.
"Po ponownym otwarciu ogrodów prosimy, a wręcz apelujemy, by poruszać się tylko w obrębie wyznaczonych alejek i w żadnym wypadku - ze względów bezpieczeństwa - nie wchodzić w miejsca wygrodzone taśmami" - podkreślono. - "Naszym gościom dziękujemy za wsparcie i zrozumienie. W ostatnich dniach jest to szczególnie cenne, a Łazienki Królewskie bez zwiedzających nie są tak samo zachwycające" - dodano.
W nocy z piątku na sobotę nad Warszawą przeszła potężna burza. Młodszy brygadier Artur Kamiński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Warszawie, poinformował w sobotę rano na antenie TVN24, że straż odnotowała 171 zdarzeń (ponad 700 w weekend).
Prace porządkowe i przegląd drzewostanu
W komunikacie, opublikowanym w sobotę na stronie Łazienek Królewskich, podkreślono, że sytuacja jest wyjątkowa.
"Najstarsi stażem pracownicy muzeum nie pamiętają takiej skali zniszczeń w ogrodach. Prowadzone są intensywne prace porządkowe i niezbędny przegląd drzewostanu. Wiele miejsc zostało w sobotę uprzątniętych, wciąż jednak pozostają obszary wymagające działań. Na terenie Łazienek Królewskich występuje głównie starodrzew i pracownicy muzeum – ze względów bezpieczeństwa - muszą dokonać przeglądu ze szczególną starannością. Konieczne są również prace na wysokości związane ze zdejmowaniem zawisów konarów i gałęzi, które są naderwane i w każdej chwili mogą spaść" - wyjaśniono. Z tego powodu także w niedzielę ogrody Muzeum Łazienki Królewskie były zamknięte.
Wcześniej - z powodu trudnych warunków atmosferycznych - park był zamknięty od czwartku do piątku w południe.
Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie, założony w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. Nazwa nawiązuje do początków, gdy w XVII w. na zlecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wybudowano tu pawilon ogrodowy z łaźnią. Od 1960 r. mieści się tu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP