Kiedy zdjęli rusztowania, w internecie zawrzało. Konserwator zabytków uspokaja

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zabytkowy budynek dawnej fabryki Polleny
Zabytkowy budynek dawnej fabryki Polleny
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plZabytkowy budynek dawnej fabryki Polleny

Wygląd remontowanego zabytkowego budynku przy skrzyżowaniu ulicy Szwedzkiej i Strzeleckiej wywołał niemałe poruszenie. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze wskazało, że szara otynkowana nadbudówka zupełnie nie zgadza się z przedstawionymi wcześniej przez inwestora wizualizacjami. Konserwator zabytków uspokaja jednak, że inwestycja jest zgodna z wydaną decyzją, a wizualizacja krążąca w sieci jest nieważna.

W zabytkowych budynkach przy ulicy Szwedzkiej trwają prace remontowe. Od skrzyżowania z ulicą Strzelecką, po skrzyżowanie z 11 listopada teren należy do dewelopera OKAM. Powstaje tu osiedle Bohema. "Inwestycja wyrosła ze stworzonej przez nas idei unikalnego połączenia obiektów historycznych, mieszkalnych oraz nowoczesnych przestrzeni biurowych" - czytamy na stronie dewelopera.

Kontrowersyjny wygląd odsłoniętej fasady

Po niedawnym odsłonięciu fragmentu fasady przy skrzyżowaniu ulicy Szwedzkiej i Strzeleckiej w internecie zawrzało. Wygląd budynku skomentowali aktywiści z Miasto Jest Nasze. W poście, zamieszczonym w mediach społecznościowych kąśliwie zapytali "Czy jest z nami architekt?". W dalszej części opisali swoje wrażenia estetyczne, odnosząc je do wcześniejszej wizualizacji inwestycji. "Niestety, jesteśmy w ciężkim szoku, że obrazek z deweloperskich wizualizacji może aż tak dramatycznie rozminąć się z rzeczywistością" - stwierdzili.

"Naszym zdaniem zabytkowy obiekt został trwale oszpecony, a ostatnie piętro w aktualnej aranżacji w ogóle nie pasuje do pozostałej części budynku! Mówiąc wprost, wygląda jakby przebudowa została zaprojektowane po kosztach, a architekci nawet nie podjęli próby dostosowania ostatniego piętra do historycznego kontekstu" - czytamy w dalszej części postu.

"Cegła i przestrzenie płaskiej elewacji"

Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl pojechał zobaczyć odsłoniętą część. - Prace jeszcze trwają, od strony Strzeleckiej, w głębi, na kilkudziesięciu metrach zostały zdjęte rusztowania i odsłonięto elewację budynku. Tam widzimy nie tylko czerwoną cegłę ale spore przestrzenie płaskiej elewacji, pokrytej prawdopodobnie szarym barankiem. Inaczej jest z odcinkiem tej samej elewacji tuż przy skrzyżowaniu Szwedzkiej i Strzeleckiej oraz całym odcinkiem od ulicy Szwedzkiej. On pokryty jest czerwoną cegłą, od góry do dołu - relacjonuje reporter.

Reporter porównał zastany widok z wizualizacją, którą zamieścili aktywiści z Miasto Jest Nasze. - Wygląd budynku odbiega od tego, co widać na wizualizacji, zamieszczonej przez MJN. Widać tam elewację od strony ulicy Strzeleckiej. Można to poznać po stacji metra, która jest na dole, bo wejście do metra jest właśnie od tej ulicy. Ta pierwsza część budynku, zaraz przy samym skrzyżowaniu utrzymana jest w tonie czerwonej cegły, co zgadza się z wizualizacją. Niezgodna jest jednak dalsza część, znajdująca się w głębi ulicy Strzeleckiej. Na wizualizacji również ona cała pokryta jest cegłą. W rzeczywistości tak nie jest. Teraz cegły są wstawkami, a większa część elewacji, na całej wysokości jest pokryta szarym barankiem – porównuje reporter.

Przeczytaj także: Rok z życia Huty Warszawa. Pokażą odnaleziony film >>>

Konserwator Zabytków uspokaja

"Inwestycja jest realizowana zgodnie z wydaną przez nasz urząd decyzją z 2019 roku. Nadbudowa była uzgodniona w formie otynkowanej elewacji z oknami z podziałami bez szprosów" - przekazuje w odpowiedzi Andrzej Mizera, rzecznik Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Okazuje się także, że nadbudowa budynku nie jest oryginalną częścią fabryki, powstała w 1965 roku, nie nawiązując w żaden sposób do pierwotnej architektury. "W trakcie budowy podczas skuwania starych tynków z powojennej nadbudówki, okazało się, iż ściana wykonana została z bloczków gazobetonowych, które nie posiadały wartości historycznej a tym bardziej konstrukcyjnej" - wyjaśnia Mizera.

Z kolei wizualizacje, krążące w sieci nie mają wpływu na wygląd budynku. "Przedstawiony do akceptacji projekt jest inny niż prezentowane w mediach społecznościowych zdjęcia z obiektu. To były materiały promocyjne z 2016 roku, którymi WUOZ (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków - red.) nie jest w żaden sposób związany, gdyż rozpatrujemy konkretne założenia projektowe dołączone do wniosku o wydanie pozwolenia" - precyzuje rzecznik Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Fabryki z połowy XIX wieku

Jak czytamy na stronie OKAM, początki zabudowań przy ulicy Szwedzkiej 28 sięgają końca XIX wieku, kiedy to formował się jej przemysłowy charakter. "W 1896 roku powstały tu dwie duże fabryki: Towarzystwo Akcyjne Fabryki Produktów Chemicznych 'Praga' oraz Fabryka Lamp i Wyrobów Metalowych Braci Brünner, H. Schneider i R. Ditmara. Po zakończeniu I wojny światowej na terenie tym zaczyna działać Wojskowa Wytwórnia Amunicji Karabinowej i Spółka Akcyjna 'Wotitz', a następnie Spółka Akcyjna 'Saturnia'" - informuje deweloper na stronie internetowej, poświęconej inwestycji Warzelnia.

Jak dodaje OKAM, w dwudziestoleciu międzywojennym fabryki mieszczące się na terenach przy ulicy Szwedzkiej były sukcesywnie przejmowane przez koncern chemiczny SCHICHT, znany m.in. z produkcji popularnego do dzisiaj mydła "Jeleń". "W Polsce Ludowej zakład staje się własnością skarbu państwa, by w 1956 roku uzyskać nazwę Warszawska Fabryka Mydła i Kosmetyków 'Uroda' – od 1971 roku 'Pollena-Uroda'" - podaje deweloper.

Przeczytaj także: Budują hotel w historycznej okolicy. Wyrósł ponad zabytkową kamienicę >>>

Początek XXI wieku przyniósł zakończenie działalności przemysłowej w fabrykach przy ulicy Szwedzkiej. Zakłady zaczęły popadać w ruinę. W 2005 roku ocalałe budynki trafiły do rejestru zabytków.

Spółka OKAM Capital tereny przy ulicy Szwedzkiej 28 zakupiła w 2014 roku. Powstał plan dla całego kompleksu. "Wznoszone są nowe budynki mieszkalne, a następnie zaczyna się mozolny proces rewitalizacji obiektów historycznych: Komina, Glicerynowni, Kotłowni oraz Warzelni" - czytamy na stronie dewelopera.

Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W wyniku pożaru mieszkania w Markach pod Warszawą zginęła kobieta. Śledczy wyjaśniają przyczyny zdarzenia.

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednym z przejazdów kolejowych w Legionowie pociąg towarowy uderzył w auto. Nikomu nic się nie stało.

Auto wjechało pod pociąg towarowy

Auto wjechało pod pociąg towarowy

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Skierdach niedaleko Legionowa (Mazowieckie) piesza została potrącona przez kierowcę samochodu osobowego. Kobieta trafiła do szpitala, gdzie zmarła. Przyczyny wypadku wyjaśni prokuratura.

Potrącenie pieszej koło Legionowa, kobieta zmarła w szpitalu

Potrącenie pieszej koło Legionowa, kobieta zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabytkowe kamienice przy Krzywym Kole znów zachwycają. Elewacje wróciły do pierwotnego koloru, dekoracje sztukatorskie zostały naprawione. Na budynku pod numerem 30 znów widać ryczącego lwa.

Lew znów ryczy na Krzywe Koło

Lew znów ryczy na Krzywe Koło

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

Ciężki sprzęt wyburzeniowy, który pracuje na terenie przyszłego Muzeum Getta Warszawskiego między Sienną a Śliską zaniepokoił mieszkańców. Rzecznik mazowieckiego konserwatora i samo muzeum zapewniają, że burzone są wyłącznie powojenne dobudówki, niemające wartości historycznej.

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Grodzisku Mazowieckim z jednej z firm zniknęła kasetka z pieniędzmi. Złodziej włamał się do budynku w przebraniu klauna. W tym czasie jego kolega stał na czatach. Obaj zostali zatrzymani. Policjanci znaleźli skradzioną kasetkę i przebranie, a dodatkowo sporo narkotyków.

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trakt Królewski i Stare Miasto rozbłysły świąteczną iluminacją. Rozświetlone zostało też miejskie lodowisko na Rynku Starego Miasta. Kolorowe światełka zapaliły się w środę przed godziną 16 wraz z ulicznymi latarniami. W czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski włączy lampki na 27-metrowej choince na placu Zamkowym.

Saturatory, sklepowa waga, telefon z tarczą. Świąteczna iluminacja retro już cieszy oko

Saturatory, sklepowa waga, telefon z tarczą. Świąteczna iluminacja retro już cieszy oko

Autor:
b
Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu Braci Wagów zderzyły się cztery samochody. Trzy z nich stały, by włączyć się do ruchu w ulicę Płaskowickiej. Jak podała policja, jeden z kierowców jest pijany. Wydmuchał 1,5 promila.

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszaw.pl

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk przegubowych, 18-metrowych autobusów elektrycznych. Pierwszy autobus Solaris Urbino Electric 18 ma być dostarczony w listopadzie 2024 roku. Każdy będzie wyposażony w klimatyzację odzyskującą ciepło.

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Autor:
b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconej nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów.

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

Autor:
b
Źródło:
PAP

Kolejny przełom w sprawie zabytkowych prochowni w parku Żeromskiego. W konkursie na trzyletnią dzierżawę jednej z nich zwyciężyła Marianna Zjawińska, czyli twórczyni kawiarni, która działała w tym samym miejscu przez dekadę. Przez blisko dwa lata w Prochowni nie działo się praktycznie nic.

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest prokuratorskie postępowanie dotyczące kradzieży w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W sprawie nie postawiono nikomu zarzutów. Śledczy opisują, co zostało skradzione.

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura:  "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Zaginęła ekspozycja w ministerstwie. Prokuratura: "Kradzież wyrobów z kości słoniowej i skór zwierząt zagrożonych gatunków"

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Radomiu wydał wyrok w sprawie 68-latka, który wyrzucił przez okno z drugiego piętra trzymiesięcznego szczeniaka. Pies odniósł poważne obrażenia. Nigdy nie będzie samodzielnie chodził i do końca życia będzie wymagał specjalnej opieki.

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby Komisariatu II Policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, na miejscu pracowała prokuratura. W sprawie będzie prowadzone śledztwo.

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Policjant przeładowywał broń, doszło do wystrzału. Uszkodzona szyba i elewacja. Prokuratura przeprowadzi śledztwo

Autor:
kz/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę rano na Pradze Północ zderzyły się podmiejski autokar i autobus MZA. Obaj kierowcy zostali poszkodowani. Policja wyjaśnia przyczyny wypadku.

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Czołowe zderzenie autobusów. Są ranni

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mieszkańca Otwocka podejrzanego o posiadanie broni i amunicji bez wymaganego zezwolenia. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

W mieszkaniu miał mały arsenał, 51-latek z zarzutami

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

W liceum na warszawskim Targówku doszło we wtorek do bójki dwóch uczniów, w trakcie której użyte zostało ostre narzędzie - poinformował oficer dyżurny stołecznej policji. Jeden z nastolatków został ranny w policzek.

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Aktualizacja:
Autor:
momo,
dg/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, "Super Express"

We wtorek jedno z wejść na stację metra Stokłosy zostało zamknięte z uwagi na remont wrót. Mieszkańcy okolicznych osiedli narzekali na chaos i brak informacji. Zarząd Transportu Miejskiego wsłuchał się w skargi i uzupełnił oznaczenia.

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku rozmów przeprowadzonych we wtorek pomiędzy Związkiem Zawodowym Maszynistów w Polsce a zarządem Warszawskiej Kolei Dojazdowej udało się osiągnąć wstępne porozumienie. Strajku generalnego nie będzie, przynajmniej na razie. Kolejne rozmowy zaplanowano na styczeń.

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Jest wstępne porozumienie, strajku generalnego nie będzie

Autor:
dg
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nową trasą w ciągu ulicy Kasprzaka na Woli tramwaje pojadą w styczniu 2024 roku - zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na Wolskiej prace potrwają dwa miesiące dłużej.

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Tramwaje pojadą nowymi torami na Kasprzaka. Prezydent Warszawy podał datę

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Powstał raport, który szczegółowo pokazuje, jak mieszkańcy stolicy korzystają z sieciowych hulajnóg oraz rowerów miejskich. Przeanalizowano 15 milionów przejazdów wykonanych w 2021 i 2022 roku.

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Hulajnogi popularne w Śródmieściu, rowery - na kampusach i wzdłuż Wisły

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uprawomocnił się wyrok na rektora uczeni medycznej, który odpowiadał przed sądem za zniszczenie zabytku. Mirosław C. został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniu. Zasądzono też karę finansową.

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Rektor uczelni medycznej skazany za zniszczenie zabytku

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy stacji Legionowo Piaski pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej potrącił chłopaka, który prowadził rower przez przejazd kolejowy. Były utrudnienia w kursowaniu pociągów na odcinku Legionowo - Wieliszew.

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Przechodził z rowerem przez tory, nie zauważył pociągu

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedno z najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Warszawie czekają zmiany. Na ulicy Stawki drogowcy planują doświetlić pasy oraz wprowadzić przed nimi azyle. Kierowcy będą jeździć po dwóch pasach, zamiast obecnych czterech.

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Tu bezpieczeństwo ocenili na zero. Będą zmiany na groźnym przejściu

Autor:
b/ral
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocny alarm w ostrołęckiej komendzie. Policjanci poszukiwali 15-latka, którego zaginięcie zgłosiła matka. Poinformowała, że może mu grozić niebezpieczeństwo.

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Po północy matka zgłosiła zaginięcie 15-letniego syna

Autor:
sk/gp
Źródło:
tvn24.pl

W łazience na drugim piętrze szpitala położniczego przy Inflanckiej wybuchł pożar. Prawdopodobną przyczyny było zwarcie instalacji elektrycznej.

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Pożar w szpitalu położniczym. "Ewakuowano dziewięć mam z noworodkami i dwóch ojców"

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia