Drogowcy złożyli dokumentację powykonawczą do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego na początku tygodnia. Zadaniem pracowników WINB jest jej dokładne sprawdzenie, a następnie przeprowadzenie kontroli w terenie. Dopiero po jej pozytywnym wyniku zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie.
W czwartek Polska Agencja Prasowa zwróciła się do inspektoratu z pytaniem o przebieg kontroli. - Do inwestora zostało wysłane postanowienie dotyczące braków w dokumentacji. Inwestor (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - red.) nie przedłożył jeszcze dokumentów żądanych tym postanowieniem w związku, z czym trudno mi jest określić kiedy będziemy mogli procedować dalsze postępowanie i dokonać kontroli - poinformowała Marzena Dębowska, wojewódzka inspektor nadzoru budowlanego.
Zapewniła przy tym, że na pewno nie będzie zwłoki po stronie WINB. - Jeżeli tylko wpłyną do nas dokumenty, które inwestor powinien przedłożyć przy wniosku to niezwłocznie podejmiemy czynności kontrolne - podkreśliła.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
GDDKiA: wykonawca niezwłocznie uzupełni dokumentację
Do postanowienia nadzoru budowlanego odniosła się Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - WINB wezwał nas do uzupełnienia dokumentacji w formie na przykład oświadczeń wykonawcy czy części protokołów - wyjaśniła Tarnowska. - Wykonawca niezwłocznie uzupełni dokumentację - dodała rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.
Wcześniej rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz zapewniła, że otwarcie tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy jest sprawą "traktowaną priorytetowo". - W tej chwili obszerną dokumentację bardzo dokładnie analizują pracownicy Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego - przekazała. Jak zastrzegła, na pewno potrwa to kilka dni. - Potem zostanie wyznaczona data kontroli na miejscu, podczas której tunel będzie sprawdzany "krok po kroku" - zaznaczyła Filipowicz. - Wszystko powinno być wykonane zgodnie z prawem i bezpieczeństwem - dodała.
Kolejnym etapem będzie wydanie przez wojewodę pozwolenia na użytkowanie. - Cała procedura powinna zakończyć się w grudniu i wtedy zostanie wydane pozwolenie - powiedziała rzeczniczka wojewody.
Burmistrz zapowiada otwarcie nowego odcinka ulicy Branickiego
W rejonie nowej trasy ekspresowej toczy się również długo wyczekiwana miejska inwestycja - budowa 130-metrowego odcinka ulicy Branickiego, który połączy Wilanów z ulicą Płaskowickiej na Ursynowie oraz czekającym na uruchomienie ursynowskiem odcinkiem Południowej Obwodnicy Warszawy.
Burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski zapowiedział w piątek, że otwarcie nowego fragmentu ulicy nastąpi wraz z oddaniem do użytku tunelu POW. "Planujemy otwarcie nowego odcinka wraz z tunelem w POW, czyli prawdopodobnie do 20 grudnia" - poinformował na Facebooku.
Jak dodał, w związku z przedłużeniem ulicy Branickiego, Zarząd Transportu Miejskiego zamierza po przerwie świątecznej uruchomić nowe linie autobusowe. Mają one rozpocząć kursowanie po 10 stycznia 2022 roku. Linia 319 ma łączyć Wawer, Wilanów i Ursynów, natomiast linia 263 będzie zapewniała połączenie Wilanowa z Ursynowem.
Ulica Branickiego - planujemy otwarcie nowego odcinka wraz z tunelem w POW, czyli prawdopodobnie do 20 grudnia. Zarząd...
Posted by Ludwik Rakowski on Friday, December 10, 2021
Problemy z odbiorem sytemu wentylacji tunelu
To nie pierwsze problemy przed otwarciem tunelu. Wcześniej przeciągały się odbiory straży pożarnej. W połowie października pierwsza decyzja strażaków była negatywna, bo wentylacja w tunelu podczas testów nie uzyskała wymaganych parametrów końcowych. Usterkę miał jeden z sześciu wentylatorów, konieczne było odesłanie go do Portugalii. Ostatecznie odbiory wentylacji przeciwpożarowej w tunelu strażacy zakończyli w piątek. - Wydaliśmy pozytywną opinię bezpieczeństwa przeciwpożarowego - mówił wówczas bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.
Ursynowski tunel jest częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Od 22 grudnia 2020 roku kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek tej trasy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z mostem na Wiśle.
Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment POW, to około 4,6 miliarda złotych, z czego blisko 1,7 miliarda złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Autorka/Autor: kk/b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA