TVN Warszawa | Ulice

Tunel POW na Ursynowie. Drogowcy uzupełnili dokumentację potrzebną do otwarcia

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/r
Źródło:
PAP
Systemy bezpieczeństwa w tunelu POW
Systemy bezpieczeństwa w tunelu POWMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plSystemy bezpieczeństwa w tunelu POW

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dokumenty otrzymane od Państwowej Straży Pożarnej. Kolejnym - ostatnim - krokiem będzie uzyskanie zgody wojewody mazowieckiego. Drogowcy przez cały czas utrzymują, że trasa zostanie oddana do użytku jeszcze "tej jesieni".

- Złożyliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dokumenty otrzymane od Państwowej Straży Pożarnej po przeprowadzonej kontroli w tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy. Pracownicy WINB muszą sprawdzić obszerną dokumentację powykonawczą, następnie przeprowadzić kontrolę w terenie i wydać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie - tłumaczyła rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.

Podkreśliła, że po uzyskaniu tej decyzji ostatnim krokiem będzie uzyskanie zgody wojewody mazowieckiego: - S2 pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów zostanie oddana do ruchu jesienią tego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Był problem z wentylatorem

W piątek strażacy wydali pozytywną opinię bezpieczeństwa w sprawie tunelu POW. To były drugie odbiory straży pożarnej. W połowie października pierwsza decyzja strażaków była negatywna, bo wentylacja podczas testów nie uzyskała wymaganych parametrów końcowych. Usterkę miał jeden z sześciu wentylatorów.

Brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej wskazywał wtedy, że decyzja strażaków wynikała z tego, iż wentylacja, która miałaby wywiewać wszystkie toksyny, spaliny i dym nie trzyma parametrów. - Jest sześć wentylatorów, z czego jeden jest wadliwy - tłumaczył strażak. Wszystkie inne elementy dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego jak detekcja, klaty dymowe, wyłączniki, dojazdy przeciwpożarowe i zaopatrzenie w wodę działały prawidłowo.

Tunel POW GDDKiA / Krzysztof Nalewajko

Inwestycja za ponad cztery miliardy złotych

Ursynowski tunel jest częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Od 22 grudnia 2020 roku kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek tej trasy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, to około 4,6 miliarda złotych, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".

Autor:mp/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA / Krzysztof Nalewajko

Pozostałe wiadomości