Piknik lotniczy bez... pokazu akrobacji. "Zakaz" wydany dzień przed imprezą

Autor:
mg,
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wawerski Piknik Lotniczy

Zawiedzeni uczestnicy, skonsternowani organizatorzy. W sobotę podczas Wawerskiego Pikniku Lotniczego nie odbyła się główna atrakcja imprezy. Odwołano powietrzne akrobacje samolotów i pokazy nocne z pirotechniką. Jak udało nam się ustalić, w ostatniej chwili nie zgodził się na nie Urząd Lotnictwa Cywilnego.

W sobotę odbył się Wawerski Piknik Lotniczy. Na mieszkańców czekały ćwiczenia na symulatorach samolotu, helikoptera i wieży kontroli lotów, a także stoiska o tematyce lotniczej. Można było porozmawiać z pilotami. Dla dzieci zorganizowano warsztaty.

Niespodziewanie, na kilka godzin przed rozpoczęciem imprezy, odwołano jednak główną atrakcję - powietrzne akrobacje samolotów oraz pokazy nocne z pirotechniką. "Drodzy fani #WawerskiPiknikLotniczy, z żalem musimy Was powiadomić, że zmieniła się formuła dzisiejszych pokazów. Na niebie niestety nie zobaczymy akrobacji" - podała w sobotę na Facebooku dzielnica Wawer.

Na stronie internetowej urzędu pojawiło się oświadczenie 312 Agencji Kreatywnej. "Zmuszeni jesteśmy odwołać pokazy lotnicze stanowiące część dzisiejszego Wawerskiego Pikniku lotniczego" - napisano w dokumencie. "Priorytetem jest dla nas realizowanie wydarzeń zgodnie z obowiązującym prawem lotniczym i zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Z powodu błędu formalno-prawnego po stronie dyrektora pokazów, który został wykryty w momencie uniemożliwiającym zmianę, podjęliśmy tę niełatwą dla wszystkich decyzję" - wyjaśniono.

"Pracujemy razem wspólnie z Dzielnicą Wawer nad nowym terminem, który podamy wkrótce" - zapewnił Zespół Eventowy 312 Agencji Kreatywnej i przeprosił za sytuację.

Oświadczenie w sprawie odwołania pokazów lotniczychDzielnica Wawer

"Prace nad imprezą trwały długo"

O odwołanie pokazów zapytaliśmy w urzędzie dzielnicy. - Kompleksową realizację Wawerskiego Pikniku Lotniczego zleciliśmy profesjonalnej agencji. Firma, która odpowiadała za przygotowanie dokumentacji, ma ponad 20-letnie doświadczenie w tej branży. Robi pokazy w m.in. w Świdniku, w Małopolsce i na Podkarpaciu - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Radosław Ziółkowski, naczelnik wydziału kultury i sportu w Urzędzie Dzielnicy Wawer.

- Prace nad imprezą trwały długo. Pracowaliśmy ponad pół roku, dzięki agencji realizującej pokazy zabezpieczyliśmy najlepszych polskich pilotów, ściągnęliśmy ich do Warszawy, gdzie takich pokazów nigdy nie było, chcieliśmy zrobić atrakcyjną imprezę i nic nie wskazywało na jakiekolwiek problemy. Gdy wykonawca przekazał nam informacje, że żadne statki powietrzne nie pojawią się na naszym pikniku, poinformowaliśmy o tym mieszkańców - wyjaśnił Ziółkowski. Dodał, że obecnie trwają pracę "nad realizacją pokazów w innym, nieodległym terminie". Ten zostanie przekazany mieszkańcom "niebawem".

Decyzja odmowna wpłynęła dzień przed imprezą

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, w piątek około godziny 15 do wawerskiego urzędu wpłynęła informacja o tym, że jest problem z dokumentacją. Urząd Lotnictwa Cywilnego zwrócił się do wykonawców imprezy o jej uzupełnienie. Odpowiedzialna za to osoba nie była w stanie zrobić tego w tak krótkim czasie, dlatego jeszcze tego samego dnia ULC wydał odmowną decyzję w sprawie powietrznych akrobacji oraz pokazów nocnych.

Dlaczego decyzję pojęto w ostatniej chwili? Zapytaliśmy o to u źródła, czyli w ULC. "Organizator pokazu lotniczego, który miał się odbyć 27 maja 2023 r. na Plaży Romantycznej Wawer nie spełnił wymagań formalnych dotyczących jego organizacji" - poinformowało biuro prasowe ULC. "W związku z tym Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego pozostawił wniosek bez rozpoznania, czekając do ostatniej chwili na jego uzupełnienie" - wyjaśniono.

ULC wskazał, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 16 maja 2013 r. w sprawie lotów próbnych i akrobacyjnych oraz pokazów lotniczych, do wydania zgody na pokaz lotniczy z art. 123 ust. 1b, o który wystąpił organizator niezbędne jest złożenie kopii wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej. "Dokument nie został dostarczony do urzędu do 26 maja br. pomimo wezwania przez ULC organizatora do jego uzupełnienia, przesłanego w dniu 8 maja br."- przekazało biuro prasowe instytucji.

Czytaj też: Kontakt samolotów podczas pokazu akrobacyjnego. Części spadły na prywatną posesję

Na terenie posesji pod Radomiem znaleziono części samolotu
Na terenie posesji pod Radomiem znaleziono części samolotu TVN24

Autor:mg, dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dzielnica Wawer

Pozostałe wiadomości