Ulicami Warszawy przed pomnik Bohaterów Getta przeszedł w niedzielę marsz. Organizatorem akcji jest Muzeum Polin. To część działania artystycznego Zuzanny Hertzberg pt. "Heroizm samego życia. Inna strona pomnika".
Przemarsz pod pomnik odbył się w niedzielę. Zgromadzeni przeszli z tarasu kina Muranów pod pomnik Bohaterów Getta, jednak jak informuje Muzeum Polin, marsz zakończył się z drugiej strony pomnika, na której mieści się płaskorzeźba "Pochód na zagładę".
Przemarsz jest częścią "działania artystycznego Zuzanny Hertzberg pt. "Heroizm samego życia. Inna strona pomnika".
"Pochód na zagładę"
"Po raz pierwszy w historii odsłonimy inną, drugą stronę pomnika Bohaterów Getta - do tej pory nigdy uroczyście nieodsłoniętą, mniej znaną i znacznie mniej wyeksponowaną. Rapoport (Natan - autor pomnika - red.) umieścił po drugiej stronie płaskorzeźbę "Pochód na zagładę" ze sceną ostatniej drogi - drogi ku śmierci, w którą wyrusza "lud Izraela". Tym działaniem chcemy zmienić sposób mówienia o historii pisanej przez walkę zbrojną, a podkreślić trwanie i opór ludności cywilnej, bohaterstwo samego życia" - podało Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Przypomniało też, że "gdy w 1948 roku odsłaniano pomnik Bohaterów Getta, białe płótno zasłaniało frontalną jego część, zatytułowaną przez Natana Rapoporta 'Walka' i przedstawiającą osoby walczące z bronią w ręku".
"Podczas uroczystości skupiono się na awersie pomnika, marginalizując widzialność rewersu, z płaskorzeźbą zatytułowaną "Pochód na zagładę". W ten sposób uwypuklono ten aspekt opowieści o getcie, który buduje przekonanie, że jedyną formą bohaterstwa była i pozostaje walka zbrojna" - podano na stronie Muzeum.
80. rocznica
W piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że w najbliższą środę, 19 kwietnia br. wizytę w Warszawie złożą prezydenci Niemiec i Izraela: Frank Walter Steinmeier i Icchak Herzog. Wezmą oni udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24