Przemarsz pod pomnik odbył się w niedzielę. Zgromadzeni przeszli z tarasu kina Muranów pod pomnik Bohaterów Getta, jednak jak informuje Muzeum Polin, marsz zakończył się z drugiej strony pomnika, na której mieści się płaskorzeźba "Pochód na zagładę".
Przemarsz jest częścią "działania artystycznego Zuzanny Hertzberg pt. "Heroizm samego życia. Inna strona pomnika".
80. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM. ZOBACZ SPECJALNY SERWIS TVN24.PL >>>
"Pochód na zagładę"
"Po raz pierwszy w historii odsłonimy inną, drugą stronę pomnika Bohaterów Getta - do tej pory nigdy uroczyście nieodsłoniętą, mniej znaną i znacznie mniej wyeksponowaną. Rapoport (Natan - autor pomnika - red.) umieścił po drugiej stronie płaskorzeźbę "Pochód na zagładę" ze sceną ostatniej drogi - drogi ku śmierci, w którą wyrusza "lud Izraela". Tym działaniem chcemy zmienić sposób mówienia o historii pisanej przez walkę zbrojną, a podkreślić trwanie i opór ludności cywilnej, bohaterstwo samego życia" - podało Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Przypomniało też, że "gdy w 1948 roku odsłaniano pomnik Bohaterów Getta, białe płótno zasłaniało frontalną jego część, zatytułowaną przez Natana Rapoporta 'Walka' i przedstawiającą osoby walczące z bronią w ręku".
Czytaj też: "Tylko pamięć może uchronić nas od dalszego potwornego zła"
"Podczas uroczystości skupiono się na awersie pomnika, marginalizując widzialność rewersu, z płaskorzeźbą zatytułowaną "Pochód na zagładę". W ten sposób uwypuklono ten aspekt opowieści o getcie, który buduje przekonanie, że jedyną formą bohaterstwa była i pozostaje walka zbrojna" - podano na stronie Muzeum.
80. rocznica
W piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że w najbliższą środę, 19 kwietnia br. wizytę w Warszawie złożą prezydenci Niemiec i Izraela: Frank Walter Steinmeier i Icchak Herzog. Wezmą oni udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.
Autorka/Autor: kz/tam
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24