Tunel pod Marszałkowską nie dla samochodów. Ratusz ogłosił konkurs na projekt Złotej i Zgody

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Konkurs na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i Zgoda
Konkurs na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i ZgodaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Złota zostanie przebudowana - konkurs na koncepcję

Co zrobić, żeby Złota i Zgoda były bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów? Jak połączyć je z przebudowanym placem Pięciu Rogów i przyszłym "placem centralnym"? Jaka będzie funkcja tunelu pod Marszałkowską? Na te pytania będą musieli odpowiedzieć przyszli autorzy koncepcji architektonicznej. Ratusz właśnie ogłosił konkurs. 

- Ogłaszamy dziś konkurs na kolejny element projektu Nowe Centrum Warszawy. Projektu, który jak pewnie państwo pamiętacie prezydent Trzaskowski prezentował jako "Uśmiech Warszawy". Dziś prezentujemy prawy kącik tego uśmiechu, czyli ulicę Złotą - poinformował we wtorek wiceprezydent Michał Olszewski. I dodał: - Już niedługo będziemy mieli zaprojektowany cały Uśmiech Warszawy, który ma być symbolem nowego centrum Warszawy. Warszawy, która jest nie tylko miastem otwartym, ale też miastem, w którym poprzez sieć połączonych i dobrze zaprojektowanych przestrzeni publicznych, chcemy zaoferować mieszkańcom miejsce do spędzania czasu i wypoczynku.

Olszewski ocenił, że konkurs na zaprojektowanie od nowa ulic Złotej i Zgoda obejmuje jedną z najbardziej zdegradowanych przestrzeni w centralnej części miasta. - Degradacja nastąpiła poprzez bardzo silną ingerencję w czasach komunistycznych, czasach planowania ulic w taki sposób, żeby służyły głównie do transportu - zaznaczył wiceprezydent. Obecnie piesi mają na Złotej do dyspozycji wąskie chodniki, jezdnia ma natomiast w sumie cztery pasy ruchu. - Jest niewspółmiernie zaprojektowana względem tego, w jaki sposób jest wykorzystywana. Pojazdów i pasażerów w samochodach jest o wiele mniej, niż pieszych, którzy przemierzają tę przestrzeń - stwierdził. - To, że dziś jest to przestrzeń słabo wykorzystywana też wynika z tego, że jest ona niedostosowana do możliwości spędzania tam czasu i ma wiele niedogodności architektonicznych, jeśli chodzi o bariery przy wchodzeniu do lokali - wskazał wiceprezydent.

O szczegółach postępowania konkursowego opowiadała architekt miasta Marlena Happach. Wskazała, że będzie on prowadzony w formule nieograniczonej. - Oznacza to, że nie zbieramy wcześniej wniosków od uczestników, ale po prostu przesyła się prace - wyjaśniła. - Ponieważ podstawowe pytania są dosyć ogólne i to nie jest tak, że mamy już konkretną wizję tego, co ma się wydarzyć - szczególnie jeżeli chodzi o połączenie ulicy Złotej z Placem Defilad, konkurs odbywa się w formule dwuetapowej - mówiła.

W pierwszym etapie jury konkursowe wybierze kilka najciekawszych koncepcji. Ich autorzy otrzymają wyróżnienia i zostaną zaproszeni do drugiego etapu, w którym będą kontynuowali prace na podstawie wskazówek jury. - Konkurs obejmuje część realizacyjną i studialną. Chodzi o to, żeby te zmiany wpłynęły korzystnie na otoczenie. Konkurs nazywa się Złota, ale mamy też ulice: Zgoda, Sienkiewicza, plac Młynarskiego, a chcielibyśmy też, żeby studialnie przemyśleć Pasaż Wiecha, Jasną, Moniuszki, Boduena i Przeskok - wyliczała Happach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Uśmiech Warszawy" - rejon proponowanych zmianUM

Złota dla pieszych i rowerzystów

Tłumaczyła, że twórcy koncepcji będą mieli za zadanie zaprojektowanie przestrzeni, w której priorytet zyskają piesi i rowerzyści, a nie jak to dzieje się dotychczas - kierowcy. - Zależy nam też bardzo, aby myśleć o mieście w kontekście klimatu i zmian, które cały czas następują, więc staramy się, by wszędzie wprowadzić jak największą ilość zieleni, także by zabezpieczyć cień - dodała.

- Bardzo nam zależy, aby zachować taką tożsamość, wyrazistość, pewną warszawskość tego miejsca. Ulica Złota jest ulicą naprawdę wyjątkową. Ona daje taką bardzo ciekawą perspektywę prosto na Pałac Kultury i Nauki. Niewiele jest miejsc w Warszawie, gdzie możemy ten Pałac złapać w takim dobrym widoku. A myślę, że miejsc, gdzie możemy się napić kawy z widokiem na Pałac Kultury nadal nam w Warszawie brakuje - stwierdziła architekt miasta.

Kolejnym aspektem, na który będą musieli zwrócić uwagę projektanci jest wielofunkcyjność oraz wsparcie handlu i usług. - To jest bardzo istotne, by myśleć o przedsiębiorczości i synergii tego, co dzieje się w lokalach przy ulicy w połączeniu z samą przestrzenią publiczną - podkreśliła Happach. - Elastyczność i odporność - to jest bardzo ciekawy aspekt, który mocno odczuliśmy w czasie pandemii. Miasto musi być przygotowane na różnego rodzaju katastrofy: klimatyczne, ekologiczne i społeczne, stąd też szukamy takich pomysłów, które nie będą działały tylko i wyłącznie w takiej formule, jaką sobie wyobraził autor, ale też będą się otwierać na nowe scenariusze - opisywała.

Olszewski poinformował, że w związku z konkursem miasto podjęło współpracę z przedstawicielami Domów Towarowych przy Marszałkowskiej.

Jak zaadaptować tunel pod Marszałkowską?

Ostatnia kwestia podlegająca ocenie to ekonomika rozwiązań. Jury konkursowe oceni między innymi, w jaki sposób autorzy koncepcji będą chcieli połączyć projektowaną ulicę z planowanym "placem centralnym" pomiędzy PKiN oraz Marszałkowską i siedzibą MSN i TR, a także przebudowywanym właśnie placem Pięciu Rogów. Happach zapowiedziała, że jury będzie zwłaszcza interesowało, jakie rozwiązania zostaną zaproponowane w związku z tunelem pod Marszałkowską i tym, że w planach jest wyłączenie go z ruchu samochodowego oraz stworzenie naziemnego przejścia dla pieszych.

- Tunel jest zdegradowany. Adaptacja do przepisów obowiązujących dziś jest kosztowna. Pamiętajmy też o tym, że ten tunel będzie kończył się ścianą. Po drugiej stronie, w związku z realizacją placu Centralnego, plac Defilad będzie wyrównany do poziomu Marszałkowskiej. Zgodnie z planem miejscowym i założeniami projektowymi, będziemy mieli wyrównany plac idący równo w stronę Pałacu Kultury. Ten tunel będzie mógł być wyłącznie wykorzystany do ruchu pieszego, ale nie rezygnując z przejść naziemnych - tłumaczył wiceprezydent Olszewski.

Wizualizacja przyszłego "placu centralnego"UM

"Nie chcemy podawać harmonogramu na sztywno"

Jaki będzie harmonogram przebudowy Złotej? - Nie chcemy podawać harmonogramu na sztywno. Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązania przyjdą do nas choćby w kwestii tunelu. Inną sytuację - i być może harmonogram nawet o kilkanaście miesięcy dłuższy - będziemy mieli, gdybyśmy tunel adaptowali do zupełnie innej funkcji. Paradoksalnie o wiele łatwiej będzie zrealizować, gdybyśmy ten tunel zamykali, likwidowali i docelowo rezygnowali z jego funkcji - zaznaczył Olszewski. Wskazał jednak, że realizacja na pewno nie nastąpi w tej kadencji. - Chociażby projektowanie tej przestrzeni po konkursie zakończy się najwcześniej w przyszłym roku. Potem zostaje nam de facto rozpoczynanie prac budowlanych, które będą trwały co najmniej dwa sezony - dodał.

W sądzie konkursowym zasiadają wiceprezydent Michał Olszewski, architekt miasta i dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marlena Happach, stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Towarzystwa Urbanistów Polskich, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski, reprezentanci Zarządu Terenów Publicznych, dzielnicy Śródmieście oraz przedstawiciel strony społecznej - z rady Osiedla Centrum.

Makieta przyszłego centrum Warszawytvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl