Urzędnicy przyznają się do błędu, jest porozumienie z dawną najemczynią Prochowni

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prochownia w Parku Żeromskiego na Żoliborzu
Prochownia w Parku Żeromskiego na Żoliborzu
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Prochownia w Parku Żeromskiego na ŻoliborzuMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Miasto ogłosiło przełom w rozmowach z twórczynią Prochowni w Parku Żeromskiego na Żoliborzu. Mariannie Zjawińskiej zaproponowano dzierżawę tego miejsca na okres trzech lat. Po tym czasie miasto rozważa przekazanie nieruchomości przyszłemu najemcy w formule koncesji.

Kawiarnię w zabytkowej przestrzeni żoliborskiego fortu przez 10 lat prowadziła Marianna Zjawińska. Ale jej umowa skończyła się w styczniu 2022 roku, a nowy konkurs wygrała inna firma - spółka Dapius. Postępowanie konkursowe jak i zwycięska oferta budziły poważne wątpliwości, mimo to Zarząd Zieleni i koordynatorka ds. zieleni w ratuszu Magdalena Młochowska bronili swoich decyzji. W jednym z wywiadów Młochowska przyznała, że firma dopuściła się "przekłamania w referencjach", jednak - w jej ocenie - nie dało to podstaw do unieważnienia podpisanej umowy. Nie pomogły też oddolne protesty.

W grudniu ubiegłego roku umowę ze spółką Dapius rozwiązano, jako powód podając brak realizacji wydarzeń przedstawionych w ofercie i przebudowę instalacji wodno-kanalizacyjnej bez zgody urzędników.

Na początku marca prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję, aby od Zarządu Zieleni pieczę nad nieruchomością przejął Zarząd Mienia.

Porozumienie z dawną wynajmującą

- Udało nam się porozumieć z twórczynią Prochowni, z panią Marianną Zjawińską. Zakładamy, że jak najszybciej uda nam się podpisać umowę - powiedział w środę Tomasz Bratek, wiceprezydent Warszawy. Dodał, że lokal będzie udostępniony Zjawińskiej na trzy lata w trybie bezprzetargowym. - Pamiętajmy, że to miejsce nie tylko wypoczynku, ale ważny punkt, w którym działalność kulturalna i społeczna była dosyć mocno rozwinięta. Mamy nadzieję, że ta działalność w podobnym zakresie będzie funkcjonować w najbliższym czasie - podkreślił Bratek.

Oferta, którą miasto przedstawiło Zjawińskiej, zakłada możliwość dzierżawy nie tylko Prochowni Północnej, ale także Prochowni Południowej. Ale nie wiadomo jeszcze, czy najemczyni będzie dzierżawić obie przestrzenie. Rozmowy w tej sprawie jeszcze się toczą.

Jak podkreślił Bratek, decyzja Marianny Zjawińskiej o przyjęciu oferty pozwoli na funkcjonowanie Prochowni i jednoczesne wypracowanie modelu długoterminowej umowy, która będzie "przynajmniej 10-letnia dla podmiotu, który w przyszłości będzie tam funkcjonować". Zaznaczył też, że obecna umowa zostanie podpisana tylko na trzy lata, bo to była jedyna możliwość, aby taką umowę, zgodnie z prawem o gospodarowaniu nieruchomościami, w drodze negocjacji zawrzeć.

Bratek podkreślił, że lokal jest gotowy do użytku, a Prochownia ma wrócić na mapę kulturalnej i gastronomicznej Warszawy jeszcze w tym sezonie.

"Miasto ciągle się uczy"

Po ponad roku przestoju w funkcjonowaniu Prochowni miasto przyznaje się do błędnej decyzji w sprawie wyboru podmiotu, który miał to miejsce dzierżawić. - Miasto w tym względzie jest organizmem, który ciągle się uczy i stara się naprawiać swoje błędy - przyznał Bratek.

W tamtym przetargu kluczowa dla urzędników była kwota czynszu. Dapius zaproponował 6,8 tys. zł miesięcznie, natomiast dawna najemczyni - 3,3 tys. Ważne dla komisji konkursowej były również referencje dotyczące doświadczenia w prowadzeniu gastronomii. Jak się okazało, te spółce Dapius wystawiła spółka Finals 11. Prezesem obu podmiotów okazała się ta sama osoba. Czy komisja konkursowa nie była w stanie tego wyłapać w odpowiednim momencie? Tomasz Bratek twierdzi, że nie. - W warunkach konkursu nie było badania prawdziwości i rzetelności rekomendacji. Dlatego trudno było to ocenić komisji na tamtym etapie - stwierdził wiceprezydent. - Chcemy wypracować docelowy model, który nie będzie kierował się tylko ceną, jeśli chodzi o zagospodarowanie tego typu miejsc - dodał.

Zamiast dzierżawy, będzie koncesja

Trzyletnia umowa ze Zjawińską to rozwiązanie tymczasowe. Po tym czasie miasto rozważa tu zastosowanie formuły koncesji. Urzędnicy wyliczają, że ma ona kilka zalet. Pierwsza to możliwość włączenia w wybór przyszłego koncesjonariusza strony społecznej. Jak wyjaśnił Bratek, chodzi tu o powołanie ciała doradczego złożonego m.in. ze społeczności lokalnej, żoliborskiego domu kultury, czy Dzielnicowej rady Dialogu Społecznego.

Kolejną jest właśnie kryterium oceny ofert. Formuła koncesji odróżnieniu od procedury dzierżawy ­pozwala położyć główny nacisk na kryterium oferty kulturalnej. Ratusz chce, by decydował program wydarzeń, który będzie skupiać życie kulturalne dzielnicy, a nie to, kto zapłaci większy czynsz.

Ponadto urzędnicy wskazują, że formuła koncesji "pozwoliłaby też skuteczniej rozwiązywać problemy zgłaszane przez mieszkańców sąsiadujących z lokalem". Chodzi tu głównie o: kwestie dotyczące hałasu, spożywania alkoholu czy zanieczyszczenia parku.

Przyznanie koncesji miałoby charakter współpracy długoterminowej - minimalnie 7-letniej, maksymalnie - 10-letniej. A to - jak twierdzi ratusz - dałoby przyszłemu operatorowi Prochowni szansę na uzyskanie zwrotu nakładów ponoszonych w jej rozwój.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24