Najnowsze

Określili wysokość stawki za wodę na trzy lata. Czekają na akceptację

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
TVN24MPWiK złożyło wniosek o utrzymanie ceny zużycia wody ścieków w stolicy

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyło do Wód Polskich wniosek o utrzymanie ceny za wodę i ścieki na dotychczasowym poziomie. Obowiązująca stawka wynosi 9,85 zł za metr sześcienny. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, cena nie będzie mogła wzrosnąć przez kolejne trzy lata. Wodociągowcy zapowiadają też miliardowe inwestycje w infrastrukturę.

MPWiK przypomniało, że państwowe Wody Polskie mają 45 dni na wydanie decyzji taryfowej. Przy czym bieg tego terminu może zostać wstrzymany na przykład w momencie, kiedy wnioskodawca zostanie wezwany do uzupełnienia brakujących informacji lub przedstawienia dodatkowych wyjaśnień.

"Złożenie wniosku o utrzymanie taryf zbiegło się w Warszawie z uchwaleniem przez Radę Miasta st. Warszawy nowego planu inwestycyjnego na lata 2021-2028. W ciągu 8 lat wodociągowcy planują zainwestować 4,7 mld zł w rozbudowę i modernizację swojej infrastruktury, z czego co najmniej 11,2% wartości inwestycji stanowią środki unijne" - czytamy w komunikacie prasowym spółki.

- Spółka pozostaje także w dalszym ciągu efektywnym beneficjentem bezzwrotnych dotacji unijnych, co dodatkowo wspiera realizację kolejnych programów inwestycyjnych i miało znaczenie dla złożonego wniosku o utrzymanie taryfy - powiedziała cytowana w komunikacie prezes spółki Renata Tomusiak.

Kilometry wodociągów i kanalizacji, nowe ujęcie wody na Wiśle

MPWiK wylicza, że wśród 2025 zadań przewidzianych do realizacji znalazły się: modernizacja oraz rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej (łącznie ponad 1400 km), budowa nowego ujęcia infiltracyjnego na Wiśle (do 2028 roku) czy modernizacja Zakładu Północnego w Wieliszewie, który dostarcza wodę do około 30 procent mieszkańców stolicy.

Wody i kanalizacji doczekają się osoby mieszkające m.in. na terenie osiedli Choszczówka, Dąbrówka Grzybowska (Białołęka), Radość, Falenica i Nadwiśle (Wawer). Przewidywana jest także rozbudowa sieci wodociągowej na osiedlach Karolówka i Magenta w Rembertowie oraz budowa nowych magistral Wesołej i Wawrze. Natomiast w ramach inwestycji unijnych kontynuowana będzie budowa magistral wodociągowych w tzw. Paśmie Pruszkowskim.

Kontynuowane będą prace związane ze zwiększeniem retencji i przepustowości kanalizacji, a w tym budowa nowych kolektorów: Lindego Bis, Wiślanego i Mokotowskiego Bis (mają pełnić rolę zbiorników na wodę opadową.) Wodociągowcy planują też wdrożenie inteligentnego systemu sterowania siecią kanalizacyjną.

Spółka poinformowała, że szacowana wartość tych inwestycji ogółem wyniesie 4,7 mld zł, z czego 1,6 mld zł stanowią koszty związane z infrastrukturą wodociągową, a 3,1 mld zł kanalizacyjną. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to ok. 525 mln zł i stanowi ono 11,2 procent wartości przyjętego planu inwestycyjnego.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o rozpoczętej w grudniu budowie Kolektora Wiślanego wzdłuż Wisłostrady:

Kolektor ma zwiększyć możliwości retencyjne systemu kanalizacji
Kolektor ma zwiększyć możliwości retencyjne systemu kanalizacjiMPWiK

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości