Gdzie najlepiej rodzić w Warszawie? Mamy wybrały trzy najlepsze szpitale

Dziecko urodzone w jednym z miejskich szpitali
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci
Źródło: TVN24
Trzy miejskie szpitale znalazły się w dziesiątce najlepszych w kraju w rankingu przygotowanym przez Fundację "Rodzić po Ludzku". Zestawienie oparte jest na wynikach ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie - podkreślił ratusz.

Pierwsze akcje społeczne pod hasłem "Rodzić po ludzku" zaczęły się 30 lat temu i miały m.in. na celu opracowanie przewodnika, który pomagał kobietom w wyborze najlepszego miejsca narodzin ich dziecka. Obecnie Fundacja "Rodzić po Ludzku", na podstawie ankiet wypełnianych po porodzie przez pacjentki, przygotowuje zestawienie najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi. W 2023 roku, głosami matek, w najlepszej dziesiątce w kraju znalazły się, aż trzy miejskie placówki:

- Warszawski Szpital Południowy,

- Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego,

- Centrum Medyczne Żelazna Szpital Specjalistyczny św. Zofii.

Dwa szpitale warszawskie w "TOP 3 w regionie"

Poza Rankingiem "TOP10 w Polsce" Fundacja "Rodzić po Ludzku" opracowuje również zestawienie "TOP3 w regionie" - w tej kategorii (w regionie centralnym) zostały wyróżnione Warszawski Szpital Południowy oraz Szpital Praski.

- Narodziny dziecka to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu rodzica, a częścią tego doświadczenia powinien być pełen życzliwości, wsparcia i szacunku do kobiety poród. Jestem dumny, że aż trzy stołeczne szpitale znalazły się w dziesiątce najlepszych w Polsce w rankingu przygotowanym przez Fundację "Rodzić po Ludzku". To wyróżnienie cieszy szczególnie, bo decydują o nim oceny właśnie pacjentek. Z całego serca gratuluję wspaniałym załogom Warszawskiego Szpitala Południowego, Szpitala Praskiego i Szpitala św. Zofii. I dziękuję za Wasze zaangażowanie i troskę, jaką otaczacie mamy i ich maluchy - podkreśla w komunikacie na ten temat Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Jak informują organizatorzy, w rankingu "Rodzić po Ludzku", pacjentki oceniają szpitale w 10 obszarach:

- realizacja planu porodu, - swoboda rodzenia, - kontakt z dzieckiem po narodzinach, - opieka podczas cięcia cesarskiego, - pomoc w opiece nad dzieckiem, - wsparcie w karmieniu piersią, - realizacja praw pacjenta, - warunki w szpitalu, - postawa personelu, - zadowolenie z opieki.

"Położna na Medal" z 40-letnim stażem

Dobre informacje dotarły również z miejskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rodziny – laureatką 10. edycji konkursu "Położna na Medal" została Natalia Michalczuk, położna z ponad 40-letnim doświadczeniem, która wygrała w województwie mazowieckim.

- Od 2019 roku z budżetu miasto przekazano blisko 25 milionów złotych na modernizacje, zakup wyposażenia i remonty w miejskich szpitalach ginekologiczno-położniczych. A już w tym roku, w ramach zwycięskiego projektu zgłoszonego przez mieszkańców w budżecie obywatelskim przeznaczymy trzy miliony złotych na kolejne nowoczesne wyposażenie miejskich oddziałów ginekologiczno-położniczych - wylicza z kolei wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej.

Ratusz przypomina, że w 26 maja 2023 r. zainaugurowano działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, który zapewnia kompleksową opiekę ginekologiczną pacjentkom w każdym wieku, w tym także opiekę okołoporodową. Z kolei w 2022 roku, w wybudowanym ze środków miasta z blisko 400 milionów złotych, Warszawskim Szpitalu Południowym otwarto oddział ginekologiczno-położniczy oraz oddział neonatologiczny, który nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oddział wyposażony został przez WOŚP w znakomity sprzęt o wartości 6,5 miliona złotych.

Miejskie szpitale ginekologiczno-położnicze to:

- Centrum Medyczne Żelazna Szpital Specjalistyczny św. Zofii,

- Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny,

a oddziały ginekologiczno-położnicze znajdują się w następujących miejskich placówkach:

- Warszawski Szpital Południowy,

- Szpital Praski,

- Szpital Bielański,

- Warszawski Instytut Zdrowia Kobiety.

- Przyszłe mamy zapraszamy do wszystkich naszych miejskich szpitali ginekologiczno-położniczych - dodaje wiceprezydentka.

Czytaj także: