Betonowa konstrukcja nowego hotelu wyrosła ponad historyczną zabudowę w okolicy placu Teatralnego. Zgodę na inwestycję wydali urzędnicy ze Śródmieścia.
Budynek powstaje przy Canaletta, uliczce na tyłach placu Teatralnego. Wcześniej znajdował się tu biurowiec z okresu PRL. W nowym obiekcie znajdzie się luksusowy hotel sieci Puro z prawie 200 pokojami dla gości. Budynek będzie miał siedem pięter oraz dwie podziemne kondygnacje, na których przewidziano miejsca parkingowe. Już widać, że hotel będzie znacznie wyższy od zabytkowej kamienicy Petyskusa. Jest widoczny z każdego punktu na placu Teatralnym.
- Możemy zapewnić, że projekt uzyskał pozwolenia na budowę hotelu, był procedowany przez poprzedniego właściciela - renomowaną firmę Strabag. Poprzednio również znajdował się tam budynek, który znacząco wystawał poza zabudowę historyczną. My zaś, jako spółka, kupiliśmy projekt z ważnym i prawomocnym pozwoleniem na budowę i je realizujemy - poinformowała nas Paulina Masłowska, odpowiadająca za marketing i PR w spółce Puro Hotels.
Osiem kondygnacji w historycznym otoczeniu
- W miejscu realizowanego hotelu znajdował się budynek biurowy o siedmiu kondygnacjach nadziemnych. Realizowany obecnie budynek hotelowy ma osiem kondygnacji. Wysokość projektowanego budynku wynosi 24,88 metra - potwierdził Paweł Siedlecki, rzecznik urzędu dzielnicy Śródmieście.
W tym przypadku jedna kondygnacja robi różnicę. Rzut oka na Google Street View z 2018 roku nie pozostawia wątpliwości. Choć znad kamienicy Petyskusa wyłaniał się inny budynek, to nie był widoczny w takim stopniu, nie był wielką betonowa "czapą", nie raził.
Nie ma planu miejscowego, wystarczyła "wuzetka"
To historyczna okolica: odbudowany po wojnie gmach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, franciszkański kościół św. Antoniego Padewskiego, plac Piłsudskiego i Ogród Saski. Ale teren inwestycji nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
- Hotel przy ulicy Canaletta jest realizowany na podstawie decyzji o warunkach zabudowy z 2016 roku (brak planu miejscowego). Projekt decyzji o warunkach zabudowy został uzgodniony ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków. Decyzja o pozwoleniu na budowę wydana została w 2018 roku u nas, przez jednostkę dzielnicową - przekazał Paweł Siedlecki.
Inwestorem jest spółka Genfer Hotel Canaletta, wykonawcą firma Totalbud. Za projekt odpowiada biuro Kikowski Architekci.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl