Teatr z obrotową widownią i sceną otwartą na plac Defilad


Rozstrzygnięte w czwartek postępowanie nie przyniosło gotowego projektu budynków, które staną na placu Defilad. Nie taki był jego cel. Wybrano architekta, który ma teraz stworzyć efektowne "opakowanie" dla dwóch instytucji. Wiemy już za to bardzo dobrze, jak będą one działać.

W ramach "negocjacji z ogłoszeniem" każda z zakwalifikowanych pracowni architektonicznych miała przygotować nie tyle projekt budynku, co szczegółowy program jego działania, zgodny z wytycznymi. Te z kolei powstały przy udziale zespołów Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości.

To podejście odwrotne do tego, które zawiodło poprzednim razem. Wtedy w ramach typowego konkursu architektonicznego wybrano koncepcję budynku. Wygrał Szwajcar Christian Kerez i to z nim miasto podpisało umowę na przygotowanie szczegółowego projektu razem z programem funkcjonalnym. Problemy zaczęły się, gdy ratusz zaczął dokładać do niego nowe elementy: Teatr Rozmaitości, którego wcześniej w ogóle nie planowano w tym miejscu, park czy plac. Skończyło się to konfliktem z architektem i zerwaniem umowy.

Nowa procedura, choć krytykowana przez środowisko architektów, miała zabezpieczyć przed takimi perypetiami. Muzeum i teatr opracowały program, a ten stał się podstawą do pracy architektów. Z pośród przygotowanych koncepcji wybrano tę, która była najbliższa potrzebom obu instytucji.

Z widokiem na miasto i sztukę

Dlatego właśnie, choć dziś nie wiemy jeszcze, jak będą wyglądały z zewnątrz ich siedziby, możemy już powiedzieć sporo o tym, jak będą działały. Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajdzie się w budynku położonym wzdłuż ulicy Marszałkowskiej. Elewacje mają być przeszklone i otwarte na miasto.

Audytorium | MSN

- To efekt naszych doświadczeń z siedziby przy Pańskiej i przede wszystkim z budynku Emilii - tłumaczy Marcel Andino Velez z muzeum. - Jeśli budynek jest otwarty, sztuka sama przyciąga uwagę ludzi. Wchodzą, zaglądają, pytają. To się świetnie sprawdziło i chcemy dalej tak działać - dodaje.

Wewnątrz - na 10 tysiącach metrów powierzchni użytkowej - znajdą się trzy odrębne strefy. Kolekcja stała będzie prezentowana w typowych wnętrzach muzealnych, spełniających warunki konieczne dla zachowania dzieł, takie jak temperatura czy wilgotność. Osobną część stanowić będzie przestrzeń dla wystaw czasowych. Na parterze znajdzie się też "galeria szybkiego reagowania", a więc miejsce na mniejsze wystawy i wydarzenia. Sercem muzeum ma się zaś stać zlokalizowane na piętrze audytorium. Znajdzie się w środku budynku, ale nie będzie na stałe wydzielone ścianami.

Obrotowa scena TR Warszawa | MSN

- Ma być otwarte na miasto i na zgromadzoną wokół sztukę. Chcemy, by spotkania, debaty i wykłady odbywały się w otoczeniu miasta i sztuki właśnie - tłumacz Velez.

Obrotowa widownia

Niemniej interesująco zapowiada się drugi budynek. Teatr Rozmaitości (TR Warszawa) znajdzie się w sąsiedztwie teatru Studio. Wewnątrz będą aż cztery sceny. Jedna stanowić będzie odrębną całość, a trzy pozostałe będą miały... wspólną widownię. W dodatku obrotową. Dzięki temu rozwiązaniu teatr będzie mógł wystawiać trzy spektakle, bez konieczności ciągłego zmieniania dekoracji. Po zakończeniu jednego, widownia obróci się o 90 stopni, a drugi zostanie odegrany na innej scenie.

Projekt funkcjonalny MSN | MSN

Z tych trzech scen najciekawsza może okazać się ta najmniejsza. Umieszczona będzie od strony placu Defilad. Jej tylną ścianę będzie można odsłonić - wtedy z plecami aktorów publiczność zobaczy prawdziwe miasto. Można też będzie odwrócić sytuację - otworzyć scenę na plac i urządzić na niej przedstawienie lub koncert dla publiczności zebranej pod gołymi niebem. Wygląda więc na to, że realizacja tej inwestycji rozwiąże ostatecznie kwestię lokalizacji imprez takich, jak miejski sylwester.

Pasaż między budynkami

Zwycięski zespół architektów ma także zaprojektować wygląd samego placu, parku Świętokrzyskiego i - co najważniejsze - pasażu między teatrem a muzeum. Jego umieszczenie w projekcie to także efekt doświadczeń z ulicy Pańskiej, gdzie udało się ożywić zapomniany pasaż.

- To będzie przestrzeń łącząca dwie instytucje, żywa, przyciągająca mieszkańców. Będzie pozwalała zajrzeć do obu instytucji i miejmy nadzieję, że będzie do nich przyciągała - zapowiada Andino-Velez.

Na razie nie wiadomo, kiedy gotowy będzie budynek teatru. Harmonogram ma tylko muzeum - w 2016 roku ma być gotowy projekt, a zaraz potem ruszą prace budowlane. Pierwsza wystawa - w 2019 roku.

Muzeum będzie budowane na kredyt, pod zastaw działki, której współwłaścicielami są już od blisko miesiąca MSN i TR oraz z komercyjnego kredytu, gwarantowanego przez miasto. Pochłonie 270 milionów złotych. Teatr ma być budowany ze środków miejskich. Władze Warszawy liczą na wsparcie UE.

Projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

roody/b

Źródło zdjęcia głównego: MSN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl