Arkady Kubickiego sceną prezydenta Bidena. 300 lat temu płynęła tędy Wisła

Źródło:
tvn24.pl
Tomasz Drapała przedstawił historię Arkad Kubickiego
Tomasz Drapała przedstawił historię Arkad KubickiegoTVN24
wideo 2/8
Tomasz Drapała przedstawił historię Arkad KubickiegoTVN24

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden po przylocie do Polski wygłosi przemówienie w Arkadach Kubickiego. O fascynującą historię części Zamku Królewskiego w Warszawie pytał pracowników obiektu reporter TVN24 Jan Piotrowski.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyleci do Polski w przyszłym tygodniu. Wizyta potrwa do środy, 22 lutego. We wtorek o 17.30 wygłosi przemówienie w Arkadach Kubickiego, w ogrodach Zamku Królewskiego.

Czytaj więcej: Wiemy, gdzie i o której przemówi Joe Biden. Ambasador USA o wizycie prezydenta w Polsce

Kalendarium arkad

Arkady na skarpie przy wschodniej stronie Zamku Królewskiego zostały wzniesione w latach 1818-1827 na podstawie projektu architekta epoki klasycyzmu Jakuba Kubickiego. Budowla była integralną częścią królewskiej rezydencji. Arkady połączyły ogrody zamkowe: górny - znajdujący się na skarpie oraz dolny - który przylegał do koryta Wisły.

Choć Zamek Królewski został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej, same Arkady Kubickiego uniknęły zagłady. Po 1945 roku znajdowały się tam magazyny Zespołu Pieśni i Tańca Wojska Polskiego. Natomiast od roku 1971, czyli od rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego, zlokalizowano tam zaplecze techniczne.

W latach 1995-2009 Arkady Kubickiego przeszły kompleksową renowację według projektu Stanisława Fiszera.

Czytaj więcej: Joe Biden w Polsce. Te miejsca odwiedzi w Warszawie

Kiedyś Wisła

Zanim jednak powstały, w tamtym miejscu swój bieg miała Wisła, o czym opowiada Tomasz Drapała, kustosz działu edukacji Zamku Królewskiego, w rozmowie z reporterem TVN24 Janem Piotrowskim.

- Gdybyśmy przenieśli się w czasy Canaletta, w tym miejscu stalibyśmy po kolana w wodzie. Do końca XVIII wieku Wisła tutaj dopływała do skarpy zamkowej. Dopiero pod sam koniec XVIII wieku ostatni król Polski Stanisław August podejmuje działania w celu oddalenia Wisły, wydarcia jej terenów po to, aby tutaj stworzyć wymarzony przez króla ogród dolny - mówi Drapała.

- Jest to dodatkowo niezwykła konstrukcja z tego powodu, że była bardzo przemyślanym i pomysłowym rozwiązaniem, mającym na celu połączenie ogrodu górnego, który ma bardzo długą historię z nowo powstałym ogrodem dolnym - dodaje kustosz.

Joe Biden przemówi w Arkadach KubickiegoTVN24

Twórca Jakub Kubicki zaczynał jako młody architekt na dworze króla, ale arkady zaprojektował już po jego śmierci. Pierwotnie był to - jak zaznacza Drapała - naziemny tunel "przykrywający" istotną wówczas dla warszawiaków ulicę Boczną.

- To właśnie w tym miejscu przejeżdżały powozy, karety, ludzie mogli swobodnie spacerować. Arkady były zamknięte ogrodzeniem, a więc ta przestrzeń była oddzielona od ogrodu mającego charakter wypoczynkowy. Dodatkowo w centralnej części arkad zbudowano monumentalne schody, które płynnie łączyły te dwie przestrzenie, czyli ogrody górne z dolnymi - opowiada pracownik Zamku Królewskiego.

Historia piękna, ale krótka. Po upadku Powstania Listopadowego w 1831 roku wyloty zostały zamurowane, a w arkadach stworzono stajnie dla rosyjskich żołnierzy. Po odzyskaniu niepodległości w XX wieku służyły też jako garaże dla samochodów prezydenta, a po wojnie jako magazyny Zespołu Pieśni i Tańca Wojska Polskiego. Później stały się magazynem związanym z odbudową zamku.

Scena prezydenta Bidena

Skoro Arkady Kubickiego powstały, aby połączyć ogrody, to nie sposób też nie poświęcić im kilku akapitów. Tym bardziej, że w XXI wieku zostały skrupulatnie odbudowane. Górny otwarto w 2015 roku, dolny w 2019 roku.

- To, co mamy w tej chwili, jest swojego rodzaju eklektyczną formą. Ogród górny w dużej mierze został odtworzony na podstawie dostępnej ikonografii i można powiedzieć, że jest on odtworzeniem konkretnych elementów historycznych. Dolny ogród opiera się na koncepcji modernistycznej, przedwojennej i jej śladem jest zarówno ten wgłębnik centralny, czyli ten lekko opuszczony trawnik, który będzie sceną prezydenta Bidena, ale też boskiety grabowe, które mamy po drugiej stronie wgłębnika i po lustrzanej stronie - mówi Agnieszka Żukowska, ogrodnik Zamku Królewskiego.

- Myślę, że to miejsce zostało wybrane zupełnie nieprzypadkowo. Chyba przede wszystkim ze względu na symbol, na to, że zamek razem z ogrodami jest dowodem na determinację, siłę, na to, że nawet z kompletnej ruiny można odbudować coś, co jest ważne - skonkludowała Żukowska.

Joe Biden przemówi w Arkadach KubickiegoTVN24

Autorka/Autor:ib

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl