"O prezydencie Wilsonie uczy się każde polskie dziecko"

Odsłonięcie tablicy prezydenta Wilsona
Odsłonięcie tablicy prezydenta Wilsona
TVN24
Odsłonięcie tablicy prezydenta WilsonaTVN24

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i ambasador Georgette Mosbacher odsłonili tablicę poświęconą prezydentowi USA Thomasowi Woodrowowi Wilsonowi.

Thomas Woodrow Wilson był prezydentem USA w latach 1913-1921. W orędziu do Kongresu z 8 stycznia 1918 r. przedstawił program pokojowy, znany jako 14 punktów Wilsona - 13. dotyczył kwestii powstania niepodległej Polski. Tablica została umieszczona na kamienicy obok kina przy placu Wilsona.

"Był idealistą"

Trzaskowski podczas uroczystości zaznaczył, że prezydent Wilson bardzo mocno wpisał się w historię Polski, a także w historię Warszawy. - O prezydencie Wilsonie uczy się każde polskie dziecko. My oczywiście wiemy znacznie więcej o samym prezydencie i jego roli w historii - polityku, który był idealistą, ale również praktycznym reformatorem, człowieku, który stawiał na współpracę z innymi państwami, na multilateralne podejście w stosunkach międzynarodowych - podkreślił prezydent Warszawy. Jak zaznaczył, prezydent Wilson był jednym z inicjatorów powołania Ligi Narodów, poprzedniczki ONZ, ale Polacy pamiętają go przede wszystkim ze względu na jego 14-punktowy plan, którego 13. punkt brzmiał: "stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną i gospodarczą; integralnością terytorialną tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencje międzynarodowe". - Po 123 latach snów o niepodległości między innymi dzięki wsparciu prezydenta Wilsona nasza niepodległość mogła się ziścić. Dlatego chciałem serdecznie podziękować naszym przyjaciołom ze Stanów Zjednoczonych, pani ambasador Mosbacher - powiedział Trzaskowski.

"Jesteśmy bardzo dumni"

Ambasador USA podkreśliła ogromne wzruszenie z powodu uroczystości, która służy upamiętnieniu wkładu prezydenta Wilsona w historię oraz cementowaniu relacji między Stanami Zjednoczonymi i Polską. - Kto by pomyślał, że dzięki przyjaźni prezydenta Wilsona z Ignacym Paderewskim uda się doprowadzić do przywrócenia Polsce niepodległości i wpisania tego postulatu do słynnego planu prezydenta Wilsona - powiedziała Mosbacher. Jak mówiła, "podziw USA dla Polski trwa i będzie kontynuowany również w ramach administracji prezydenta Donalda Trumpa". - Jesteśmy dumni, że po stu latach Stany Zjednoczone i Polska tak mocno wspierają swoją przyjaźń, tak mocno ją utrwalają i cementują. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie to, że po obu stronach Atlantyku mamy bardzo silnych liderów, którzy gwarantują, że ta przyjaźń będzie trwała - powiedziała Mosbacher. Po uroczystości Trzaskowski i Mosbacher rozmawiali dłuższą chwilę w jednej z kawiarni na pl. Wilsona. Po spotkaniu Trzaskowski pytany przez dziennikarzy o jego przebieg, mówił, że dotyczyło m.in. "ewentualnego podjęcia wspólnych działań dotyczącym między innymi walki z wandalizmem, pożyczenia pewnych pomysłów w tym względzie od Nowego Jorku". Jak dodał, rozmowa dotyczyła też współpracy Warszawy z amerykańskimi miastami, m.in. Chicago.

"Odegrał doniosłą rolę"

"Thomas Woodrow Wilson 28. prezydent Stanów Zjednoczonych (1913-1921) laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1919) odznaczony Orderem Orła Białego, odegrał doniosłą rolę w zakończeniu I wojny światowej i w polskich staraniach o odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. W orędziu do Kongresu wygłoszonym 8 stycznia 1918 roku prezydent Wilson przedstawił słynne 14 Punktów, ogłaszając kres "ery podbojów i ekspansji", które doprowadziły do rozbioru Polski oraz innych dziejowych niesprawiedliwości i wzywając do odtworzenia niepodległego państwa polskiego. W dowód przyjaźni dla narodu polskiego, w setną rocznicę ogłoszenia 14 Punktów prezydenta Wilsona, Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w imieniu narodu amerykańskiego ofiarowuję tę tablicę pamiątkową Miastu Stołecznemu Warszawie i Rzeczpospolitej Polskiej" - głosi napis na tablicy.

PAP/ran

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl