W hali Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, gdzie obecnie znajduje się centrum pomocy uchodźcom z Ukrainy, brakuje medyków. Warszawski Uniwersytet Medyczny przekazał, że na miejscu potrzebna jest dodatkowa pomoc ze strony lekarzy, ratowników, pielęgniarek oraz tłumaczy języka ukraińskiego.
W halach targowych Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie powstało Centrum Pomocy dla uchodźców. Aktualnie przebywa tam około 10 tysięcy osób. Prawdopodobnie niebawem będzie ich nawet 18 tysięcy. Na miejscu działają cztery punkty medyczne.
W pomoc uchodźcom znajdującym się na terenie Ptak Warsaw Expo zaangażowali się pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy działają we współpracy z Fundacją Wsparcia Ratownictwa RK oraz Fundacją First Responders. W Nadarzynie pomaga również Mazowiecki Urząd Wojewódzki, którego partnerem jest Grupa Lux Med.
- Niestety, na miejscu ciągle brakuje lekarzy, ratowników, pielęgniarek, a potrzeby są ogromne - powiedział cytowany w komunikacie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierownik Centrum Symulacji Medycznych WUM dr n. med. Marcin Kaczor, który uczestniczył w tworzeniu pierwszego punktu medycznego w halach Expo w Nadarzynie.
WUM wskazał, że potrzebni są przede wszystkim medycy, studenci medycyny i tłumacze języka ukraińskiego. Osoby chętne do pomocy mogą zgłaszać się za pomocą formularza dostępnego na stronie ptak.medimenago.pl.
Wojewoda: w Nadarzynie powstaje 10 gabinetów lekarskich
Już po publikacji naszego artykułu zespół prasowy wojewody mazowieckiego przysłał nam oświadczenie, w którym zapewnił, że w jednej z hal w Ptak Warsaw Expo organizowanych jest 10 gabinetów lekarskich, w tym dwa do reanimacji. "W pozostałych trzech halach zorganizowane zostały punkty medyczne, w których pomocy udzielają ratownik medyczny czy pielęgniarka. Ponadto, całość zabezpieczają dwa ambulanse oraz dwa samochody osobowe do poruszania się po terenie obiektu" - podkreślono.
Dalej czytamy, że opieka medyczna jest koordynowana przez MUW, a zapewniona dzięki podmiotom takim jak Lux Med, First Responder, Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK, Rescue Team, CMP Piaseczno, Pogotowie Mazovia oraz medykom z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i wolontariuszom. "Na miejscu została wyodrębniona łączność radiowa cyfrowa. Zorganizowany został również punkt dyspozytorski, gdzie działa dyspozytor przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu celem skoordynowania opieki pomiędzy punktami a dyspozytornią medyczną przy pl. Bankowym" - opisało biuro wojewody.
Z pozostałych pomocy lekarskich wymieniono także opiekę stomatologiczną - dentobus - zorganizowaną w weekendy. "Z uwagi na liczbę osób przebywających w Ptak Warsaw Expo oraz zwiększanie obszaru medycznego trwa również pozyskiwanie kolejnych medyków, co nie oznacza braków w zabezpieczeniu medycznego. Należy jednak podkreślić, że opieka medyczna w ww. miejscu tymczasowego zakwaterowania jest stale zapewniana" - podsumowano.
Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie
Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak powstało przy alei Katowickiej w podwarszawskim Nadarzynie i jest obecnie największym w Europie punktem pomocy uchodźcom z Ukrainy (150 tysięcy metrów kwadratowych). Hale, służące dotychczas do organizacji targów, kongresów i innych dużych imprez, w ciągu kilku dni zmieniły się w przestrzeń mogącą jednorazowo przyjąć do 20 tysięcy osób.
Uchodźcy mogą otrzymać tam między innymi pomoc medyczną, tymczasowy nocleg, wyżywienie, podstawowe artykuły higieniczne, a także pomoc psychologiczną. W hali rozstawiono kilka tysięcy łóżek polowych, są też wydzielone strefy z jedzeniem, łazienkami i pomocą lekarską, przestrzeń dla matek z dziećmi i sala zabaw.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ptak Warsaw Expo / Facebook