Hale targowe stały się ogromnym centrum pomocy. Z noclegu skorzystało już 30 tysięcy osób

Źródło:
PAP / tvnwarszawa.pl
Hala Ptak Warsaw Expo stała się centrum pomocy uchodźcom
Hala Ptak Warsaw Expo stała się centrum pomocy uchodźcomTVN24
wideo 2/10
Hala Ptak Warsaw Expo stała się centrum pomocy uchodźcomTVN24

Ogromne centrum targowe w podwarszawskim Nadarzynie z dnia na dzień zmieniło się w miejsce pomocy humanitarnej dla uchodźców. Od minionego piątku schronienie znalazło tam już ponad 25 tysięcy osób z Ukrainy. Mogą one korzystać z tymczasowych noclegów, wyżywienia i pomocy medycznej. A potem, jednym z dziesiątków autobusów, ruszyć dalej.

Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak powstało przy alei Katowickiej w podwarszawskim Nadarzynie i jest obecnie największym w Europie punktem pomocy uchodźcom z Ukrainy (150 tysięcy metrów kwadratowych). Hale, służące dotychczas do organizacji targów, kongresów i innych dużych imprez, w ciągu kilku dni zmieniły się w przestrzeń mogącą jednorazowo przyjąć do 20 tysięcy osób. Obecnie znajduje się tam siedem-osiem tysięcy osób. Ale łącznie przez centrum przewinęło się już około 30 tysięcy osób, w większości kobiet z małymi dziećmi.

Uchodźcy mogą otrzymać tam między innymi pomoc medyczną, tymczasowy nocleg, wyżywienie, podstawowe artykuły higieniczne, a także pomoc psychologiczną. W hali rozstawiono kilka tysięcy łóżek polowych, są też wydzielone strefy z jedzeniem, łazienkami i pomocą lekarską, przestrzeń dla matek z dziećmi i sala zabaw.

Atutem 70 pracowników z Ukrainy

Jak powiedział reporterce TVN24 prezes Ptak Warsaw Expo Tomasz Szypuła, piątek był pierwszym dniem działania centrum w nowej roli i dotarło wówczas 200 uchodźców. Ocenił, że była to "mikroskala". - Ale i tak trzeba było się zorganizować w dwie-trzy godziny, żeby ich przyjąć. Zaczęliśmy nabierać doświadczeń wraz z coraz większą liczbą uchodźców - powiedział prezes. Podkreślił, że hala Expo nie jest obozem dla uchodźców, a centrum relokacyjnym.

Na miejscu są organizowane również punkty w których uchodźcy mogą uzyskać informacje o miejscach, gdzie mogą się zatrzymać na dłużej. - W tej chwili mamy dwa takie punkty, ale będą organizowane jeszcze cztery dodatkowe. Wszystko zależy od tego, jak będzie się rozrastać to miejsce - zapowiedział Szypuła.

Przekształcenie hali targowej w centrum pomocowe było możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników, część z nich to Ukraińcy. - Wśród 300 moich pracowników 70 to Ukraińcy. Miałem to szczęście, że wszystkie newralgiczne punkty mogłem obsadzić osobami, które znają ukraiński. To bardzo ułatwiło rejestrację i wskazanie miejsca odpoczynku - tłumaczył Szypuła. Jednocześnie podkreślił, że wolontariuszy "jest wciąż za mało".

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

Z Nadarzyna jadą do innych miast

Osoby, które chcą skorzystać z pomocy CPH Ptak nie muszą rejestrować się w wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego. - Ci, którzy pojawiają się po raz pierwszy, rejestrują się na miejscu i dostają specjalny pasek, który uprawnia ich do korzystania ze wszystkiego, co jest dla nich dostępne. Potem pobierają obok pieluszki dla dzieci, chusteczki czy pościel - opisywała reporterka TVN24 Maja Wójcikowska.

Centrum jest miejscem pobytu tymczasowego. Oznacza to, że przybywające do niego osoby, zwykle po kilku dniach, wyruszają w dalszą podróż. Na terenie ośrodka znajduje się także dworzec autobusowy, który umożliwia komunikację z innymi polskimi miejscowościami, ale też miastami w Szwecji, Niemczech, Holandii czy Hiszpanii.

O CPH Ptak mówił także podczas środowej konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. - W tych halach jedyną dolegliwością jest skala, że to są rzeczywiście wielkie powierzchnie, ale oferujemy to, co jest najbardziej podstawowe. Oferujemy dach nad głową, ciepło, łóżka z kołdrą i kocem, całodzienne wyżywienie: śniadanie, ciepły obiad z dwóch dań i kolację - mówił. Dodał, że zorganizowano tam pomoc medyczną oraz magazyny środków czystości i ubrań. - Wszystkiego, co ci ludzie potrzebują - podkreślił wojewoda.

Radziwiłł mówił też, że w pobliżu centrum powstaje "wielki hub autobusowy". - Stamtąd odjeżdżają bez przerwy autobusy do całej Europy, a także do wielu miast i miasteczek w Polsce - powiedział.

Wojewoda podziękował swoim pracownikom, wolontariuszom, ale także prywatnym właścicielom hal Global Expo na Żeraniu i Ptak w Nadarzynie. - Trzeba powiedzieć, że to są podmioty gospodarcze i nie wahały się ani chwili, żeby wyjść naprzeciw i podpisały umowy (...) powiedzmy sobie szczerze: to nie są jakieś kokosy. Rzeczywiście jest ogromna chęć do tego, aby pomagać - podkreślił Radziwiłł.

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Brak jedzenia? "To fake news"

We wtorek wieczorem w mediach społecznościowych pojawił się apel o przywożenie jedzenia do Nadarzyna. Wskazywano w nim, że sytuacja "robi się dramatyczna" i "brakuje wszystkiego na śniadania i kolacje".

Katarzyna Matera, menedżerka Ptak Warsaw Expo doniesienia o braku żywności nazwała "fake newsem". - Nie mamy problemu z zapewnieniem pożywienia. Mamy podpisane stałe zaopatrzenie z firmą cateringową na posiłki ciepłe i tego nie brakuje. Oczywiście nawiązujemy współpracę z wieloma firmami, które zaopatrują nas w wodę i tak zwany suchy prowiant, ale jest to rzecz dodatkowa - przekazała. - Wspiera nas w tym finansowo Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Otrzymujemy finansowanie od polskiego rządu - wojewody mazowieckiego - dodała.

Matera podkreślała dobrą współpracę z wojewodą: - Układa się bardzo dobrze. Działamy na zasadach partnerskich. W każdym z realizowanych działań dostajemy wsparcie od polskiego rządu - wojewody mazowieckiego pełne wsparcie.

Prezes Szypuła mówił w poniedziałek podczas posiedzenia połączonych parlamentarnych zespołów do spraw m.st. Warszawy oraz pomocy humanitarnej, że jego pracownicy porzucili przygotowania do planowanych imprez masowych na rzecz pomocy uchodźcom. Zapewniał, że obiekt jest przystosowany do masowego pobytu ludzi. Jest w nim ogrzewanie, oświetlenie i sanitariaty, może on pełnić rolę "wielkiego humanitarnego hubu do relokacji uciekinierów".

Ale apelował też do rządu o pomoc w koordynacji prac centrum. Jego wypowiedź przytaczała we wtorkowym artykule "Gazeta Stołeczna": - Sytuacja zaczyna mnie przerastać. Znam się na robieniu targów, ale nie na niesieniu pomocy humanitarnej dla tak dużej liczby osób - podkreślał.

Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK poszukuje do współpracy partnerów korporacyjnych, wolontariuszy oraz organizacji pozarządowych i fundacji. Zainteresowani proszeni są o kontakt pod adresem e-mail: wspolpraca@humanitarianexpo.com.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj wydanie specjalne w TVN24 GO:

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ptak Warsaw Expo / Facebook

Pozostałe wiadomości

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Przez niemal całą niedzielę zawodnicy i zawodniczki rywalizują w ramach mityngu lekkoatletycznego Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. W zmaganiach na dystansie 20 kilometrów zarówno wśród mężczyzn i kobiet górą byli reprezentant i reprezentantka Chin.

Chodziarze opanowali Śródmieście

Chodziarze opanowali Śródmieście

Źródło:
PAP

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl