Nowe pociągi, wymiana wind z lat 90., projektowanie. Plany metra na 2020 rok

Autor:
kz/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Metro WarszawskieBędą nowe stacje podziemnej kolejki (zdjęcie ilustracyjne)

Otworzą kolejne stacje, wymienią windy, podpiszą umowę na nowe pociągi. Metro Warszawskie zapowiada inwestycje, które zamierza zrealizować w tym roku.  

- Rok 2020 będzie rokiem szczególnym dla Metra Warszawskiego. Nie tylko ze względu na ważne wydarzenia dotyczące pociągów, rozbudowy metra oraz spraw eksploatacyjnych, ale także ze względu na przypadające na ten rok 25-lecie funkcjonowania metra w Warszawie - mówi nam Paweł Siedlecki z Metra Warszawskiego.

Co zmieni się w podziemnej kolejce na 25. urodziny?

Metro dojedzie na Wolę

Przede wszystkim w nowej dekadzie metra będzie więcej. Ratusz zapowiedział, że w kwietniu podziemną kolejką będziemy jeździć na daleką Wolę. Za rondem Daszyńskiego otwarte zostaną nowe stacje: Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

Harmonogram przedstawia się następująco:

- grudzień 2019 rok - styczeń 2020 rok - odbiory służb zewnętrznych (między innymi sanepidu i straży pożarnej); - styczeń 2020 rok  - zakończenie odbiorów; - luty 2020 rok - złożenie wniosków o wydanie pozwolenia na użytkowanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego; - luty - marzec 2020 rok - niezbędne procedury prawne; - początek kwietnia 2020 roku - otwarcie odcinka.

Budowa metra na Woli zbliża się do końca

Prezydent o postępach prac na budowie metra na Woli
Prezydent o postępach prac na budowie metra na WoliTVN24
wideo 2/3

Prace na innych odcinkach

Rok 2020 będzie też kolejnym rokiem prac na odcinkach bemowskim oraz bródnowskim.

- Na budowie stacji Zacisze i Kondratowicza powstają płyty stropowe nowych stacji, a na najbardziej zaawansowanym Bródnie - wykonawca buduje płytę pośrednią stacji. Oznacza to, że najbardziej uciążliwy dla mieszkańców etap, czyli budowa ścian szczelinowych, na tym odcinku powoli dobiega końca - mówi Siedlecki.

- Niedługo pod ziemię zejdą również prace na bemowskim odcinku, gdzie budowana jest stacja Ulrychów i Powstańców Śląskich. Zakończenie budowy na obu tych odcinkach planowane jest pod koniec 2021 roku - dodaje.

Ostatni odcinek metra, trzy stacje oraz Stacja Techniczno-Postojowa Karolin budowana jest metodą "Projektuj i Buduj", a jego realizacja przewidziana jest na 48 miesięcy.

Roboty budowlane jeszcze nie ruszyły, trwa etap projektowania i przygotowania do budowy.

Rozbudowa drugiej linii metratvnwarszawa.pl

Planują powiększenie pierwszej linii 

Ponadto w 2020 roku powstaną projekty dwóch nowych stacji I linii metra - Plac Konstytucji oraz Muranów. 

Stacja Plac Konstytucji ma powstać między Politechniką a Centrum, a Muranów - pomiędzy Ratuszem-Arsenałem a Dworcem Gdańskim. Przystanki były planowane od początku budowy pierwszej linii metra, ale później zrezygnowano z nich z powodów finansowych. Przez to na centralnym odcinku metra odległości między stacjami są duże, często większe niż na peryferiach miasta.

W przetargu wystartowały dwie firmy: Biuro Projektów "Metroprojekt" z oferowaną kwotą: 7 364 010,00 zł brutto oraz ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o, która chciała przygotować projekty za 7 613 894,34 zł brutto. Ostatecznie, najwyższą końcową wartość punktową uzyskała oferta Biuro Projektów "Metroprojekt" Sp. z o.o.

Co zakłada przetarg? Projektanci będą musieli wykonać prace przedprojektowe oraz przygotować projekt budowlany dla dwóch stacji wraz z niezbędną rozbudową lub przebudową infrastruktury towarzyszącej (tunele, wentylatornie, systemy sterowania ruchem). W przetargu pojawił się wymóg, aby budowa przystanków była jak najmniej uciążliwa dla pasażerów.

Na przygotowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę Metro Warszawskie przewiduje 24 miesiące od daty podpisania umowy. Według urzędników stacje powinny być gotowe nie później niż w 2026 roku.

Trzecia linia 

Pod koniec 2019 roku Metro Warszawskie podpisało umowę na wykonanie studium technicznego dla trzeciej linii metra na Pradze Południe.

Wykonawca - Konsorcjum: Egis Poland Sp. z o.o. - Lider, "Transeko" Brzeziński, Dybicz, Szagala Sp.j., Egis Rail SA - będzie miało rok na dokładne przeanalizowanie przebiegu trasy pomiędzy Stadionem Narodowym a Gocławiem.

W ciągu najbliższego roku zadaniem wykonawcy będzie szczegółowa analiza trzech wariantów przebiegu pierwszego etapu budowy III linii:

wariant I - przebieg na odcinku: stacja C14 "Stadion Narodowy" - stacja E6 "Gocław", wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z wytycznymi zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy,

wariant II - przebieg na odcinku: stacja C14 "Stadion Narodowy" - stacja E5 "Gocław", wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z koncepcją prezentowaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego,

wariant III - przebieg na odcinku: stacja C14 "Stadion Narodowy" - stacja Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z koncepcją zaproponowaną przez autorów opracowania.

Po trzech miesiącach - w marcu - wykonawca ma zaprezentować raport, w którym zawarte zostaną: wstępna analiza dotycząca trasy linii M3 i lokalizacji stacji, informacje o otoczeniu trasy, uwarunkowania transportowe oraz techniczne, możliwości realizacyjne, a także powiązania stacji z innymi środkami komunikacji.

"W ciągu 12 miesięcy powstanie pełne opracowanie, które zawierać będzie szczegółową analizę porównawczą z uwzględnieniem: kryteriów funkcjonalno-przewozowych w tym wielkości przewozów, integracji różnych podsystemów transportowych, przestrzennych (kolizje z zagospodarowaniem), środowiskowych (oddziaływanie na środowisko i warunki zamieszkania), a także ekonomicznych" - podawała w grudniu przedstawicielka Metra Warszawskiego Anna Bartoń.

Potem przyjdzie czas na kolejne prace: badania geologiczne, opracowane studium wykonalności, wykonanie projektów koncepcyjnych i budowlanych

Dwa warianty przebiegu M3Metro Warszawskie

Wymienią windy

Ponadto na 25-lecie metro wymieni pamiętające jeszcze lata 90. windy. To utrapienia pasażerów, szczególnie tych poruszajacych się na wózkach, z małymi dziećmi czy dużym bagażem. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, komunikat o ich awarii na stronie Zarządu Transportu Miejskiego ma charakter stały. Problem wydaje się być dla miejskiej spółki nierozwiązywalny.

- Kontynuujemy wymianę najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych wind na pierwszej linii metra. W 2020 roku nastąpi wymiana kolejnych ośmiu dźwigów, których konstrukcja pamięta początek lat 90. Wymienione zostaną na nowoczesne i komfortowe urządzenia - zapewnia Siedlecki.

- W najbliższych dniach zostaną wytypowane konkretne windy, o tym, które zostaną wymienione zadecydują: awaryjność, trudności z dostępnością oraz wyeksploatowanie - dodaje przedstawiciel metra.  

Jak działają windy w metrze
Jak działają windy w metrzeMarcin Chłopaś/tvnwarszawa.pl

Problemowe schody 

Metro Warszawskie w nowym roku przymierza się też do prac związanych z wymianą często zepsutych schodów ruchomych prowadzących ze stacji Centrum na "patelnię".

Brane pod uwagę są różne warianty prac: albo wymiana całego mechanizmu ze schodkami i ostoją, czyli stelażem, na którym się opierają. Albo wymiana bez niej.

- Gdy przebadamy ostoję, zdecydujemy o wariancie. Oba różnią się czasem wykonania. Bez ostoi zajmie to około trzech miesięcy, z ostoją - pięć miesięcy - mówiła tvnwarszawa.pl Anna Bartoń.

Wariant nie został jeszcze wybrany, a same prace zaplanowano na 2021 roku.

Nowe pociągi

- Na tory w 2020 roku wyjadą też nowe pociągi - zapowiada Siedlecki. 

Mowa o ważnym i długo oczekiwanym kontrakcie, w ramach którego Warszawa kupi 45 elektrycznych zespołów trakcyjnych, przeznaczonych do obsługi rozbudowywanej drugiej linii metra i doposażenia pierwszej. 

Metro NĚVA, który skoda dostarczyła do Sankt PetersburgaSkoda

Zamówienie podzielone jest na dwie części: podstawową i dodatkową. Pierwsza przewiduje dostawę 37 fabrycznie nowych pociągów, druga - ośmiu pociągów. I choć przetarg został ogłoszony w maju 2017 roku, jego ostateczne rozstrzygnięcie było przez długi czas niemożliwe. Najpierw producenci zarzucili zamawiającego pytaniami dotyczącymi zamówienia. Potem przegrani w przetargu złożyli odwołania. Najpierw zajmowała się nimi Krajowa Izba Odwoławcza, a po niej sąd.

Sprawa została ostatecznie rozstrzygnięta w październiku, kiedy Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenia konkurentów. Zwycięzcą została więc czeska Skoda, która złożyła najtańszą ofertę na ponad 1,3 miliarda złotych. Najdroższą zaproponowało konsorcjum Siemens i Newag - 2,2 miliarda złotych.

Dostawa pierwszego pociągu, według zapewnień Metra Warszawskiego, nastąpi w ciągu 20 miesięcy od podpisania umowy.

Umowa jeszcze nie została jednak podpisana.

Pożar, radio

- W 2020 zakończy się również budowa nowej, drugiej bramy Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty, która pozwoli nam na lepsza obsługę - informuje Siedlecki. 

Metro zmodernizuje też wewnętrzny systemu radiołączności.

- Działający obecnie na pierwszej linii system ma ograniczony zasięg, zaś nowy system, który będzie montowany posiada dużo większe możliwości. Każda służba ratunkowa czy też porządkowa będzie miała wydzieloną częstotliwość. System pozwoli mieć wspólne częstotliwości, tak, żeby na przykład policja czy karetka miała dostęp ze służbą ochrony metra - opisuje Paweł Siedlecki.

Metro zmodernizuje też system sygnalizacji pożaru na trzech najstarszych stacjach odcinka ursynowskiego (Kabaty, Natolin, Imielin) oraz wymieni centralę gaszenia gazem na stacji centrum.

- Na najstarszych stacjach dołożone zostaną czujki przeciwpożarowe w pomieszczeniach technicznych, co zwiększy bezpieczeństwo - mówi Siedlecki.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:kz/pm

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl / Metro Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Wieczorem doszło do dwóch kolizji na trasie S2, pomiędzy węzłem Lotnisko Chopina a aleją Krakowską. W sumie w zderzeniach brały udział trzy samochody osobowe i dwie ciężarówki. Wcześniej na tej samej trasie, na wysokości schroniska Na Paluchu, zderzyły się dwa auta.

Trzy kolizje w ciągu kilku godzin na trasie S2

Trzy kolizje w ciągu kilku godzin na trasie S2

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na Lotnisku Chopina 51-letnią kobietę. Była poszukiwana czerwoną notą Interpolu przez władze Ukrainy. Przyleciała z Bombaju.

51-latka poszukiwana przez Ukrainę czerwoną notą Interpolu zatrzymana na lotnisku

51-latka poszukiwana przez Ukrainę czerwoną notą Interpolu zatrzymana na lotnisku

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na trasie S2, w kierunku węzła Opacz, na wysokości schroniska Na Paluchu. Utworzył się ośmiokilometrowy korek, który zaczynał się już przed tunelem na Ursynowie.

Kierowcy utknęli w gigantycznym korku na S2

Kierowcy utknęli w gigantycznym korku na S2

Aktualizacja:
Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pałac Kultury i Nauki świeci dziś na biało i czerwono. Na podświetlenie zwrócił uwagę Donald Tusk, którego Sejm wybrał dziś na premiera i podziękował stolicy.

Biało-czerwony Pałac Kultury, Tusk dziękuje

Biało-czerwony Pałac Kultury, Tusk dziękuje

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nagranie kierowcy peugeota jadącego pod prąd trasą S7 z okolicy Mławy otrzymaliśmy w poniedziałek na Kontakt 24.

Jechał pod prąd trasą ekspresową. "Mógł kogoś zabić i sam zginąć". Mamy nagranie

Jechał pod prąd trasą ekspresową. "Mógł kogoś zabić i sam zginąć". Mamy nagranie

Autor:
as/b
Źródło:
Kontakt 24

Fragment jezdni ulic Goworka i Spacerowej został otwarty dla autobusów miejskich. Ratusz zapowiada, że za kilka tygodni pojadą tędy również samochody. W całości obie ulice zostaną udostępnione autom dopiero w drugim kwartale przyszłego roku.

Autobusy wróciły na Spacerową. Za kilka tygodni ulicą pojadą samochody

Autobusy wróciły na Spacerową. Za kilka tygodni ulicą pojadą samochody

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na rogu Belwederskiej i Spacerowej wyrosła betonowa konstrukcja. W sieci pojawiły się krytyczne komentarze dotyczące jej gabarytów. Jak się dowiedzieliśmy, to budynek techniczny Tramwajów Warszawskich, niezbędny dla funkcjonowania budowanej obecnie trasy do Wilanowa i na Sielce. Ale czy musiał powstać akurat w tym miejscu?

Betonowa konstrukcja jak wieża warowna. "Ohydna buda zamiast zieleni"

Betonowa konstrukcja jak wieża warowna. "Ohydna buda zamiast zieleni"

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z nowego przystanku kolejowego Warszawa Grochów do Śródmieścia dojedziemy w zaledwie 12 minut. Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich zatrzymują się na nim od niedzieli. Przez pomyłkę wykonawcy zamiast właściwych tablic z nazwą przystanku na peronach zamontowano tymczasowe oznaczenia. Wiele do życzenia pozostawia też otoczenie peronu.

Nowy przystanek już dostępny. Tablice tymczasowe, dojście na peron przez błoto

Nowy przystanek już dostępny. Tablice tymczasowe, dojście na peron przez błoto

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kisielewo koło Sierpca na północy Mazowsza doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Jedna osoba zginęła, sześć - w tym dwoje dzieci - zostało rannych. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał. Proszą świadków zdarzenia o pomoc.

W wypadku zginęła matka, małe dzieci ranne. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał

W wypadku zginęła matka, małe dzieci ranne. Policjanci szukają kierowcy, który wyprzedzał

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy otrzymali zgłoszenie dotyczące zatrucia tlenkiem węgla w jednym z domów w Piastowie (powiat pruszkowski). Jednak pomiary nie wykazały tej substancji. W środku odnaleziono ciała dwóch mężczyzn. Okoliczności ich śmierci wyjaśnia policja.

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Dwa ciała znalezione w domu pod Warszawą

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci w mieszkaniu na Targówku znaleźli ciasteczka z marihuaną, narkotyki były ukryte też w różnych częściach lokalu. Brakowało jednak najemcy. Znaleźli go na Białołęce i zatrzymali. Na komisariat trafił też jego kolega, który posiadał ostrą amunicję.

Piekł ciasteczka z marihuaną, narkotyki ukrył w kuchni i łazience

Piekł ciasteczka z marihuaną, narkotyki ukrył w kuchni i łazience

Autor:
mg
Źródło:
PAP

W parku Praskim mężczyzna klęczał z głową w śniegu. Zaniepokoiło to przechodzącą kobietę, która wezwała służby. Okazało się, że mężczyzna prawdopodobnie zasłabł. Był wychłodzony. Został przetransportowany do szpitala.

"Na tyłach nieczynnego wybiegu niedźwiedzi klęczał na ziemi z głową w śniegu"

"Na tyłach nieczynnego wybiegu niedźwiedzi klęczał na ziemi z głową w śniegu"

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ubiegłym tygodniu w szpitalu położniczym przy Inflanckiej doszło do dwóch pożarów. Ogień pojawił się w tym samym piętrze. Pacjentki z dziećmi zostały ewakuowane. Czy mogą czuć się bezpiecznie?

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w poniedziałek rano na Trasie Siekierkowskiej. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, jedno z nich poruszało się pod prąd. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Tarczynem policjanci zatrzymali 24-letniego kierowcę forda. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 65 kilometrów na godzinę. Stracił prawo jazdy na trzy miesiące.

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił  prawo jazdy

Jechał 115 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Złodziej wtargnął do jednego z domów w Wołominie, groził właścicielom, ukradł pieniądze i złoto. Do rozboju doszło niemal ćwierć wieku temu, sprawcę zatrzymano po 23 latach, teraz zapadł prawomocny wyrok.

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Ukradł gotówkę i złoto, zatrzymano go po 23 latach. Usłyszał prawomocny wyrok

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego potrącił pieszego na drodze krajowej numer 50 w okolicach Żyrardowa, kiedy ten przechodził przez jezdnię. Życia poszkodowanego nie udało się uratować. Droga ta nie posiada chodnika ani pobocza, a zaraz przy jezdni ciągną się barierki.

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Śmiertelne potrącenie pieszego pod Żyrardowem

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach zwrócił dziwnie zaparkowany samochód. Okazało się, że kierowca auta potrzebował pomocy. Miał udar. Policjanci wezwali karetkę.

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Policjanci zauważyli auto zaparkowane w "nietypowy sposób". Kierowca potrzebował pomocy

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bóbr zamieszkał w norze przy ulicy Radzymińskiej. Jeden z korytarzy, które zbudował, mógł się zapaść. Wejście do nory znajdowało się tuż przy ulicy, stwarzając zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Jak podał Zarząd Dróg Miejskich, zapadlisko miało pół metra głębokości. Istniało ryzyko, że osunie się jezdnia.

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Głęboka na pół metra nora bobra tuż przy Radzymińskiej. Istniało ryzyko zapadnięcia się jezdni

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne". 

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników

Autor:
Artur
Węgrzynowicz

Nieoczekiwanym obrotem sprawy zakończyła się interwencja policjantów na obrzeżach Mławy. Wolontariusze poinformowali o mężczyźnie koczującym na polu w szałasie wykonanym z palet i banerów reklamowych. Kiedy funkcjonariusze zjawili się na miejscu, odkryli, że 56-latek jest poszukiwany.

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Mieszkał w szałasie z palet i banerów. Okazało się, że był poszukiwany

Autor:
mg/tok
Źródło:
PAP

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl