Nowe pociągi, wymiana wind z lat 90., projektowanie. Plany metra na 2020 rok

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Będą nowe stacje podziemnej kolejki (zdjęcie ilustracyjne)Metro Warszawskie

Otworzą kolejne stacje, wymienią windy, podpiszą umowę na nowe pociągi. Metro Warszawskie zapowiada inwestycje, które zamierza zrealizować w tym roku.  

- Rok 2020 będzie rokiem szczególnym dla Metra Warszawskiego. Nie tylko ze względu na ważne wydarzenia dotyczące pociągów, rozbudowy metra oraz spraw eksploatacyjnych, ale także ze względu na przypadające na ten rok 25-lecie funkcjonowania metra w Warszawie - mówi nam Paweł Siedlecki z Metra Warszawskiego.

Co zmieni się w podziemnej kolejce na 25. urodziny?

Metro dojedzie na Wolę

Przede wszystkim w nowej dekadzie metra będzie więcej. Ratusz zapowiedział, że w kwietniu podziemną kolejką będziemy jeździć na daleką Wolę. Za rondem Daszyńskiego otwarte zostaną nowe stacje: Płocka, Młynów i Księcia Janusza.

Harmonogram przedstawia się następująco:

- grudzień 2019 rok - styczeń 2020 rok - odbiory służb zewnętrznych (między innymi sanepidu i straży pożarnej); - styczeń 2020 rok  - zakończenie odbiorów; - luty 2020 rok - złożenie wniosków o wydanie pozwolenia na użytkowanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego; - luty - marzec 2020 rok - niezbędne procedury prawne; - początek kwietnia 2020 roku - otwarcie odcinka.

Budowa metra na Woli zbliża się do końca

Prezydent o postępach prac na budowie metra na Woli
Prezydent o postępach prac na budowie metra na WoliTVN24
wideo 2/3

Prace na innych odcinkach

Rok 2020 będzie też kolejnym rokiem prac na odcinkach bemowskim oraz bródnowskim.

- Na budowie stacji Zacisze i Kondratowicza powstają płyty stropowe nowych stacji, a na najbardziej zaawansowanym Bródnie - wykonawca buduje płytę pośrednią stacji. Oznacza to, że najbardziej uciążliwy dla mieszkańców etap, czyli budowa ścian szczelinowych, na tym odcinku powoli dobiega końca - mówi Siedlecki.

- Niedługo pod ziemię zejdą również prace na bemowskim odcinku, gdzie budowana jest stacja Ulrychów i Powstańców Śląskich. Zakończenie budowy na obu tych odcinkach planowane jest pod koniec 2021 roku - dodaje.

Ostatni odcinek metra, trzy stacje oraz Stacja Techniczno-Postojowa Karolin budowana jest metodą "Projektuj i Buduj", a jego realizacja przewidziana jest na 48 miesięcy.

Roboty budowlane jeszcze nie ruszyły, trwa etap projektowania i przygotowania do budowy.

Rozbudowa drugiej linii metratvnwarszawa.pl

Planują powiększenie pierwszej linii 

Ponadto w 2020 roku powstaną projekty dwóch nowych stacji I linii metra - Plac Konstytucji oraz Muranów. 

Stacja Plac Konstytucji ma powstać między Politechniką a Centrum, a Muranów - pomiędzy Ratuszem-Arsenałem a Dworcem Gdańskim. Przystanki były planowane od początku budowy pierwszej linii metra, ale później zrezygnowano z nich z powodów finansowych. Przez to na centralnym odcinku metra odległości między stacjami są duże, często większe niż na peryferiach miasta.

W przetargu wystartowały dwie firmy: Biuro Projektów "Metroprojekt" z oferowaną kwotą: 7 364 010,00 zł brutto oraz ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o, która chciała przygotować projekty za 7 613 894,34 zł brutto. Ostatecznie, najwyższą końcową wartość punktową uzyskała oferta Biuro Projektów "Metroprojekt" Sp. z o.o.

Co zakłada przetarg? Projektanci będą musieli wykonać prace przedprojektowe oraz przygotować projekt budowlany dla dwóch stacji wraz z niezbędną rozbudową lub przebudową infrastruktury towarzyszącej (tunele, wentylatornie, systemy sterowania ruchem). W przetargu pojawił się wymóg, aby budowa przystanków była jak najmniej uciążliwa dla pasażerów.

Na przygotowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę Metro Warszawskie przewiduje 24 miesiące od daty podpisania umowy. Według urzędników stacje powinny być gotowe nie później niż w 2026 roku.

Trzecia linia 

Pod koniec 2019 roku Metro Warszawskie podpisało umowę na wykonanie studium technicznego dla trzeciej linii metra na Pradze Południe.

Wykonawca - Konsorcjum: Egis Poland Sp. z o.o. - Lider, "Transeko" Brzeziński, Dybicz, Szagala Sp.j., Egis Rail SA - będzie miało rok na dokładne przeanalizowanie przebiegu trasy pomiędzy Stadionem Narodowym a Gocławiem.

W ciągu najbliższego roku zadaniem wykonawcy będzie szczegółowa analiza trzech wariantów przebiegu pierwszego etapu budowy III linii:

wariant I - przebieg na odcinku: stacja C14 "Stadion Narodowy" - stacja E6 "Gocław", wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z wytycznymi zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy,

wariant II - przebieg na odcinku: stacja C14 "Stadion Narodowy" - stacja E5 "Gocław", wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z koncepcją prezentowaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego,

wariant III - przebieg na odcinku: stacja C14 "Stadion Narodowy" - stacja Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka – zgodnie z koncepcją zaproponowaną przez autorów opracowania.

Po trzech miesiącach - w marcu - wykonawca ma zaprezentować raport, w którym zawarte zostaną: wstępna analiza dotycząca trasy linii M3 i lokalizacji stacji, informacje o otoczeniu trasy, uwarunkowania transportowe oraz techniczne, możliwości realizacyjne, a także powiązania stacji z innymi środkami komunikacji.

"W ciągu 12 miesięcy powstanie pełne opracowanie, które zawierać będzie szczegółową analizę porównawczą z uwzględnieniem: kryteriów funkcjonalno-przewozowych w tym wielkości przewozów, integracji różnych podsystemów transportowych, przestrzennych (kolizje z zagospodarowaniem), środowiskowych (oddziaływanie na środowisko i warunki zamieszkania), a także ekonomicznych" - podawała w grudniu przedstawicielka Metra Warszawskiego Anna Bartoń.

Potem przyjdzie czas na kolejne prace: badania geologiczne, opracowane studium wykonalności, wykonanie projektów koncepcyjnych i budowlanych

Dwa warianty przebiegu M3Metro Warszawskie

Wymienią windy

Ponadto na 25-lecie metro wymieni pamiętające jeszcze lata 90. windy. To utrapienia pasażerów, szczególnie tych poruszajacych się na wózkach, z małymi dziećmi czy dużym bagażem. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, komunikat o ich awarii na stronie Zarządu Transportu Miejskiego ma charakter stały. Problem wydaje się być dla miejskiej spółki nierozwiązywalny.

- Kontynuujemy wymianę najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych wind na pierwszej linii metra. W 2020 roku nastąpi wymiana kolejnych ośmiu dźwigów, których konstrukcja pamięta początek lat 90. Wymienione zostaną na nowoczesne i komfortowe urządzenia - zapewnia Siedlecki.

- W najbliższych dniach zostaną wytypowane konkretne windy, o tym, które zostaną wymienione zadecydują: awaryjność, trudności z dostępnością oraz wyeksploatowanie - dodaje przedstawiciel metra.  

Jak działają windy w metrze
Jak działają windy w metrzeMarcin Chłopaś/tvnwarszawa.pl

Problemowe schody 

Metro Warszawskie w nowym roku przymierza się też do prac związanych z wymianą często zepsutych schodów ruchomych prowadzących ze stacji Centrum na "patelnię".

Brane pod uwagę są różne warianty prac: albo wymiana całego mechanizmu ze schodkami i ostoją, czyli stelażem, na którym się opierają. Albo wymiana bez niej.

- Gdy przebadamy ostoję, zdecydujemy o wariancie. Oba różnią się czasem wykonania. Bez ostoi zajmie to około trzech miesięcy, z ostoją - pięć miesięcy - mówiła tvnwarszawa.pl Anna Bartoń.

Wariant nie został jeszcze wybrany, a same prace zaplanowano na 2021 roku.

Nowe pociągi

- Na tory w 2020 roku wyjadą też nowe pociągi - zapowiada Siedlecki. 

Mowa o ważnym i długo oczekiwanym kontrakcie, w ramach którego Warszawa kupi 45 elektrycznych zespołów trakcyjnych, przeznaczonych do obsługi rozbudowywanej drugiej linii metra i doposażenia pierwszej. 

Metro NĚVA, który skoda dostarczyła do Sankt PetersburgaSkoda

Zamówienie podzielone jest na dwie części: podstawową i dodatkową. Pierwsza przewiduje dostawę 37 fabrycznie nowych pociągów, druga - ośmiu pociągów. I choć przetarg został ogłoszony w maju 2017 roku, jego ostateczne rozstrzygnięcie było przez długi czas niemożliwe. Najpierw producenci zarzucili zamawiającego pytaniami dotyczącymi zamówienia. Potem przegrani w przetargu złożyli odwołania. Najpierw zajmowała się nimi Krajowa Izba Odwoławcza, a po niej sąd.

Sprawa została ostatecznie rozstrzygnięta w październiku, kiedy Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenia konkurentów. Zwycięzcą została więc czeska Skoda, która złożyła najtańszą ofertę na ponad 1,3 miliarda złotych. Najdroższą zaproponowało konsorcjum Siemens i Newag - 2,2 miliarda złotych.

Dostawa pierwszego pociągu, według zapewnień Metra Warszawskiego, nastąpi w ciągu 20 miesięcy od podpisania umowy.

Umowa jeszcze nie została jednak podpisana.

Pożar, radio

- W 2020 zakończy się również budowa nowej, drugiej bramy Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty, która pozwoli nam na lepsza obsługę - informuje Siedlecki. 

Metro zmodernizuje też wewnętrzny systemu radiołączności.

- Działający obecnie na pierwszej linii system ma ograniczony zasięg, zaś nowy system, który będzie montowany posiada dużo większe możliwości. Każda służba ratunkowa czy też porządkowa będzie miała wydzieloną częstotliwość. System pozwoli mieć wspólne częstotliwości, tak, żeby na przykład policja czy karetka miała dostęp ze służbą ochrony metra - opisuje Paweł Siedlecki.

Metro zmodernizuje też system sygnalizacji pożaru na trzech najstarszych stacjach odcinka ursynowskiego (Kabaty, Natolin, Imielin) oraz wymieni centralę gaszenia gazem na stacji centrum.

- Na najstarszych stacjach dołożone zostaną czujki przeciwpożarowe w pomieszczeniach technicznych, co zwiększy bezpieczeństwo - mówi Siedlecki.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kz/pm

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl / Metro Warszawskie

Pozostałe wiadomości

59-latek był wielokrotnie karany w związku "z szeroką działalnością przestępczą" prowadzoną od lat 80. Teraz jest podejrzany o handel znaczną ilością środków odurzających i psychotropowych, a także posiadanie bez zezwolenia zapalników do materiałów wybuchowych.

Zatrzymany w sprawie narkotyków "szeroką działalnością przestępczą" prowadził od lat 80.

Zatrzymany w sprawie narkotyków "szeroką działalnością przestępczą" prowadził od lat 80.

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę prokuratura przeprowadziła czynności z 26-latkiem zatrzymanym w związku z atakiem w Lesie Bródnowskim. Obywatel Uzbekistanu usłyszał zarzut z artykułu 157 Kodeksu karnego, który dotyczy spowodowania średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierujący toyotą ciągnął na pasie holowniczym 92-latka na wózku inwalidzkim. Na łuku drogi starszy mężczyzna spadł i zginął. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Do grudnia tego roku mają zakończyć się prace przy budowie pawilonu dla starszych psów w schronisku Na Paluchu. Termin był przesuwany kilkukrotnie. Jak tłumaczył ratusz, to efekt problemów z poprzednim wykonawcą inwestycji.

Powstaje dom dla psich seniorów, jest termin zakończenia prac

Powstaje dom dla psich seniorów, jest termin zakończenia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim ogrodzie zoologicznym na świat przyszedł mały pancernik. To dziecko Melona i Melanii. Jego płeć nie jest jeszcze znana.

"Szkrab jest nieśmiały i najbardziej lubi być zwinięty w kulkę"

"Szkrab jest nieśmiały i najbardziej lubi być zwinięty w kulkę"

Źródło:
PAP

227 obiektów składających się na wyposażenie Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu trafiło do rejestru zabytków. Meble zostały zaprojektowane i wykonane w latach 50. i 60. XX wieku.

Meble z Domu Literatury w rejestrze zabytków

Meble z Domu Literatury w rejestrze zabytków

Źródło:
PAP

Stadionowy zakaz zapowiadają władze Polonii Warszawa wobec kibiców, którzy na piątkowym meczu ze Zniczem Pruszków wywiesili baner z homofobicznym hasłem. "Na naszym stadionie nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na takie zachowania" - czytamy w oświadczeniu klubu wydanym pięć dni po zdarzeniu

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burmistrz Łochowa (Mazowieckie) Robert G. i skarbniczka Maria K. usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych. Może im grozić nawet do 10 lat więzienia. Decyzją prokuratora oboje zawieszono w obowiązkach służbowych na stanowiskach burmistrza i skarbniczki gminy Łochów.

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Źródło:
PAP

Kąpieliska w Serocku i Nieporęcie na Jeziorze Zegrzyńskim zostały zamknięte ze względu na zakwit sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 lipca, wieczorem ulicami trzech warszawskich dzielnic pobiegną uczestnicy Biegu Powstania Warszawskiego. Będą utrudnienia w ruchu

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT lecący z Warszawy do Bukaresztu krążył długo nad Mińskiem Mazowieckim. Embraer wykonał kilka pętli i wylądował w stolicy. Powodem była usterka techniczna.

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W akcji brało udział ponad 80 policjantów. Przeszukali blisko 80 hektarów, a także koryto i brzegi rzeki Rozoga. Nie trafili na żaden ślad. 28-letni Sebastian Grądzik zaginął 13 lipca. Tego dnia wyszedł z domu i już nie wrócił. Nie nawiązał też kontaktu z bliskimi. 

Przeszukali 80 hektarów oraz  koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Przeszukali 80 hektarów oraz koryto i brzegi rzeki. Nie trafili na żaden ślad

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm mężczyznom podejrzanym o brutalne pobicie mężczyzny na Grójeckiej. Powodem agresji miało być wyłącznie to, że 32-latek zwrócił im uwagę w tramwaju, że zachowują się zbyt głośno. Poszkodowany stracił przytomność, trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami twarzy. Przebywa tam do dziś.

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Kopali po głowie za zwrócenie uwagi w tramwaju. Zarzuty dla 22-latków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Starszy mężczyzna leżał przy betonowym kwietniku na Szanajcy. Był zakrwawiony, twarz zaczęła mu sinieć, nie oddychał. 70-latek przeżył dzięki szybkiej reakcji strażników miejskich.

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

"Śmierć była blisko". Zakrwawiony leżał przy betonowym kwietniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy Zarządu Zieleni ogłosili konkurs na "usługę aktualizacji misji i wizji". O co chodzi? Z dokumentacji wynika, że efektem prac ma być "opracowanie, które w zwięzły i kompleksowy sposób opisze misję, wizję i najważniejsze założenia kultury organizacyjnej" miejskiej jednostki odpowiedzialnej za tereny zielone. Ma to kosztować maksymalnie 130 tysięcy złotych.

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawer. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia występowały utrudnienia dla na linii średnicowej - ostrzegali rano kolejarze. Po godzinie 9 uporali się z usterką i przywrócili rozkładową jazdę pociągów.

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP