Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Schody w metrze Centrum do wymiany. Możliwe zamknięcie stacji

Najnowsze

Autor:
ran/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plAwaria w metrze (zdjęcie z października 2018 roku)

Metro Warszawskie przymierza się do wymiany schodów ruchomych prowadzących ze stacji Centrum na "patelnię". Brane pod uwagę są różne warianty prac. W najgorszym wypadku pasażerowie będą musieli sobie radzić bez stacji w czasie remontu.

- To są schody, które są najbardziej eksploatowane w warszawskim metrze. Na głowicy południowej, czyli tej przy wyjściu na patelnię mamy ogromny przepływ pasażerów – zaznacza Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego. Schody często się psują, a spółka przekonuje, że niełatwo o części zamienne. Nie są dostępne "od ręki", co pasażerowie odczuli po poważnej awarii, do której doszło ponad rok temu. Schody prowadzące w dół na peron w stronę Kabat nagle przyspieszyły. W efekcie cztery osoby zostały poszkodowane. Naprawa ciągnęła się kilka tygodni.

Warianty i transport

Dlatego Metro Warszawskie postanowiło przeanalizować możliwość wymiany ruchomych schodów. Poznaliśmy wyniki analizy. - Wskazują na dwa możliwe warianty: albo wymiana całego mechanizmu ze schodkami i ostoją, czyli stelażem, na którym się opierają. Albo wymiana bez niej. Gdy przebadamy ostoję, zdecydujemy o wariancie. Oba różnią się czasem wykonania. Bez ostoi zajmie to około trzech miesięcy, z ostoją - pięć miesięcy - mówi Bartoń.

Niezależnie od wybranej opcji, transport schodów będzie wyzwaniem. - Są bardzo długie, w dodatku na peronie jest słup konstrukcyjny, w związku z czym będzie trudniej je zamontować - przyznaje rzeczniczka. Mogą zostać przewiezione torowiskiem albo na powierzchni, ale wtedy konieczne będzie zdemontowanie zadaszenia nad wejściami (byłyby instalowane za przy pomocy dźwigów).

Zamkną stację Centrum?

Metro Warszawskie nie wyklucza, że na czas prac, trzeba będzie zamknąć całą stację. - Chyba że strażacy pozwolą nam na to, żeby nie zamykać całej stacji, a zamknąć jedynie głowicę południową (czyli od strony "patelni" - red). Określenie zakresu będzie możliwe dopiero po wykonaniu analizy strażackiej. Określi, czy zamknięcie głowicy południowej zapewni bezpieczeństwo pasażerom w razie ewakuacji - wyjaśnia Anna Bartoń.

Wymiana ma odbywać się w wakacje, kiedy jest mniejszy ruch. Ale dopiero w 2021 roku. Przed spółką jeszcze decyzja co do zakresu prac i przetarg na ich przeprowadzenie.

ZOBACZ MATERIAŁY O PROBLEMACH ZE SCHODAMI NA STACJI CENTRUM:

Schody na stacji metra Centrum

Środkowe schody na stacji metra Centrum działają
Środkowe schody na stacji metra Centrum działająTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości