Wąskotorówka zacznie kursowanie w weekend

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ZTMPiaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa

W sobotę, 15 maja kursowanie rozpoczną pociągi Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej. Do stacji w Piasecznie można dojechać z Warszawy autobusem turystycznej linii 51. Atrakcja będzie dostępna w każdą sobotę do 25 września.

Jak zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego, pociąg kolei wąskotorowej będzie wyruszać w każdą sobotę wczesnym popołudniem ze stacji w Piasecznie. W drodze do Tarczyna minie zabytkową stację z lat 30. XX wieku w Zalesiu Dolnym, Głosków, Runów oraz Złotokłos. W drodze powrotnej pociąg zatrzyma się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tutaj pasażerowie kolejki będą mieli czas, żeby wybrać się na spacer do lasu, odpocząć lub zwiedzić pobliskie letnisko, gdzie przed laty mieszkali m.in. Marek Hłasko oraz Mieczysław Fogg. Czas przejazdu kolejką wraz z postojem wyniesie około czterech godzin.

Historia kolei wąskotorowej w Warszawie i okolicach sięga końca XIX wieku, kiedy uruchomiono Wilanowską Kolejkę Wąskotorową biegnącą od rogatki belwederskiej do Drogi Czerniakowskiej. Wtedy też narodził się pomysł, aby wybudować tory na odcinku od Warszawy do Piaseczna wzdłuż współczesnej ulicy Puławskiej. Do Piaseczna pociągi dojechały w 1898 roku. Linia była sukcesywnie rozbudowywana.

Najpierw pociągi dojeżdżały do Góry Kalwarii, później do Grójca i Jasieńca i wreszcie do Nowego Miasta nad Pilicą. W 1924 roku trasa kolejki miała łącznie aż 90 kilometrów długości. Od lat 30. linia była skracana. W 1966 roku, ze względu na rozwijającą się sieć tramwajową rozpoczął się stopniowy proces likwidacji kolejki. 1 lipca 1991 roku zawieszono ruch na ostatnim odcinku Piaseczno – Grójec. Siedem lat później linię reaktywowano na odcinku Piaseczno-Tarczyn. Od tego czasu organizowane są przejazdy turystyczne.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej WąskotorowaZTM

Do kolejki dowiezie nas autobus

ZTM zapowiada, że do stacji Piaseczno-Miasto, skąd rusza kolejka, z centrum Warszawy będzie można dojechać autobusem turystycznej linii 51. Numer jest nawiązaniem do trolejbusów, które niegdyś kursowały po Warszawie. Po raz pierwszy zasilane prądem pojazdy z takim oznaczeniem wyjechały na ulice miasta w 1946 roku. Wówczas trolejbusy łączyły Dworzec Gdański z placem Unii Lubelskiej. "Linia odrodziła się w latach 80-tych XX w. jako jedyna po likwidacji sieci trolejbusowej w stolicy w latach 70-tych. Tym razem trolejbusy 51 jeździły pomiędzy Piasecznem a Warszawą; dojeżdżały do Dworca Południowego, dziś Metro Wilanowska. Ostatni dzień wakacji 1995 roku był jednocześnie ostatnim dniem kursowania trolejbusów" - przypomina ZTM. Linia 51 będzie obsługiwana autobusem Jelcz 120MM.

Jak zastrzega ZTM, linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu można skorzystać na podstawie biletu, wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus. Sprzedaż biletów jest prowadzona za pośrednictwem strony internetowej www.kolejka-piaseczno.pl.

Pociągi Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej w ramach WLT i autobusy linii 51 kursują we wszystkie soboty od 15 maja do 25 września oraz 3 czerwca.

- odjazd autobusu linii 51 z przystanku Centrum 53 (przy ul. Marszałkowskiej) – godz. 13,

- odjazd pociągu ze stacji Piaseczno Miasto – godz. 14,

- powrót pociągu do stacji Piaseczno Miasto – ok. godz. 17.30.

- powrót autobusu linii 51 ze stacji Piaseczno Miasto po przyjeździe pociągu – ok. godz. 18.30.

Tak w 2019 roku relacjonowaliśmy rozpoczęcie sezonu Warszawskich Linii Turystycznych:

Warszawskie Linie Turystyczne

Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza na rejs
Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza na rejsArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Mężczyzna został potrącony przez dwa samochody w Alejach Jerozolimskich. Do wypadku doszło w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych. Ranny trafił do szpitala.

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zarzuty, ale też nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnych mieszkań i zakaz zbliżania się do bliskich grożą sprawcom przemocy domowej. Mogę je wydać interweniujący policjanci lub prokurator. Ostatnio mieszkania z tego powodu musieli opuścić 55-latek z powiatu zwoleńskiego i mieszkaniec podwarszawskich Starych Babic. 

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystartowała 11. edycja budżetu obywatelskiego. Od 1 grudnia do 25 stycznia można składać projekty, zarówno online, jak i w urzędzie dzielnicy. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wirażowej zderzyło się pięć samochodów. Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala. Trzy samochody są mocno rozbite. Droga jest zablokowana.

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Interwencją straży miejskiej zakończyło się parkowanie przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie Mazowieckim. Pozostawiony przed bramą remizy samochód blokował wyjazd strażakom. Kierowcę ukarano mandatem.

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Autor:
arw/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstał plan miejscowy dla rejonu Parku Ujazdowskiego. Co zawiera? Ochronę dla domków fińskich i Osiedla Jazdów, a także Parku Ujazdowskiego czy Parku Tadeusza Mazowieckiego. Mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie planu ratusza. Ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 8 stycznia 2024 roku.

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ataku w szkole w Kadzidle prokuratura przedstawiła 18-letniemu Albertowi G. zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Dwie spośród trzech ranionych przez niego osób są w stanie ciężkim. Świadkowie relacjonowali, że G. wyszedł w czasie lekcji do łazienki, wrócił zamaskowany i zaczął atakować "pierwsze napotkane osoby".

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Aktualizacja:
Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Trzy osoby uniewinnione, jedna uznana za sprawcę i skazana na 15 lat więzienia - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek w sprawie dotyczącej zabójstwa podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni w Ostrowi Mazowieckiej. Sąd odwoławczy zupełnie zmienił orzeczenie pierwszej instancji.

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Policjanci zwracają uwagę na groźne konsekwencje wychłodzenia organizmu. Mogą one doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Jak podkreślają policjanci, szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe. Apelują, by nie być obojętnym. "Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie" - przypominają.

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma 15 lat, mimo to wsiadł za kierownicę auta i wyjechał na ulicę. Gdy został zatrzymany, odrzucił kluczyki. Policjanci wezwali jego matkę.

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę bmw, który podczas kontroli trzeźwości "wydmuchał" ponad dwa promile alkoholu. Po sprawdzeniu w bazie danych okazało się, że ma już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 64-latkowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek doprowadził do kolizji i uszkodził znaki drogowe. Do tego zdarzenia doszło prawdopodobnie dlatego, że przed wyruszeniem w podróż zapomniał o odpowiednim przygotowaniu swojego auta. Został ukarany mandatem.

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 50-letnią mieszkankę Ciechanowa, która wdarła się do mieszkania swojej 75-letniej sąsiadki i kilka razy ją uderzyła. Następnie zaatakowała 25-latkę, wobec której miała orzeczony prokuratorski zakaz zbliżania. Kobiecie przedstawiono zarzuty uporczywego nękania, naruszenia nietykalności cielesnej, naruszenia miru domowego oraz uszkodzenia mienia - poinformowała tamtejsza policja.

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu dwóch tramwajów przy Dworcu Wieleńskim. Ruch był wstrzymany.

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu będą przechodzić nad południową Polską w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Na terenie dwóch województw, gdzie obowiązują czerwone alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokrywa śnieżna ma wzrosnąć nawet o około pół metra. IMGW ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia