Mieszkańcy oznaczają zagrożenia na mapie, policja sprawdza. Ponad 10 tysięcy zgłoszeń na Mazowszu

Policja podsumowała działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Źródło: Policja Mazowiecka
Ponad 10 tysięcy zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przekazali od początku roku mieszkańcy Mazowsza. Policja podaje, że 60 procent z nich znalazło potwierdzenie. Najczęściej dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości, nielegalnego parkowania i spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu poinformowała, że od początku roku do 10 czerwca na terenie Mazowsza oznaczono ponad 10 tysięcy zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, z czego ponad sześć tysięcy zostało potwierdzonych.

Większość zgłoszeń dotyczyła przekroczenia dozwolonej prędkości - 3867 zgłoszeń (38,2 proc.) oraz nieprawidłowego parkowania - 2286 zgłoszeń (22,6 proc.). Następne w kolejności były spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 1144 zgłoszenia (11,3 proc.), niewłaściwa infrastruktura drogowa - 895 zgłoszeń (8,8 proc.), dzikie wysypiska śmieci - 335 zgłoszeń (3,3 proc.) oraz grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją - 319 zgłoszeń (3,1 proc.).

Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m.in.: wałęsających się psów, aktów wandalizmu, nielegalnych rajdów samochodowych, złej organizacji ruchu, używania środków odurzających, niszczenia zieleni, miejsc niebezpiecznej działalności rozrywkowej, zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Źródło: mapy.geoportal.gov.pl

Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to platforma wymiany informacji, za pomocą której każdy obywatel może wskazać policji miejsca potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa bądź występowania przestępstw. Mapę można znaleźć w serwisie www.policja.pl oraz w aplikacji mobilnej GeoportalMobile. Policja podkreśla, że KMZB udowodniła swoją przydatność niezliczoną liczbę razy. Wielokrotnie informowano o usunięciu zagrożeń dzięki zgłoszeniom przesłanym przez obywateli.

Na przykład w marcu w Warce w powiecie grójeckim, dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu do KMZB, na niezamieszkałej posesji policjanci ujawnili kilkanaście kartonów z ponad 61 tysiącami sztuk ampułek sterydów anabolicznych. Do aresztu trafiło wówczas dwóch obywateli Białorusi.

Z kolei policjanci z Żuromina dzięki Krajowej Mapie dowiedzieli się o przypadku znęcania się nad psem przez 30-letniego właściciela. Na miejscu mundurowi znaleźli wychudzonego i bardzo osłabionego czworonoga, którym od razu zajęli się weterynarze.

Policja podkreśla, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a zaznaczenie zagrożenia jest bardzo proste. Mundurowi zachęcają do korzystania z KMZB przy pomocy smartphona, tabletu lub komputera, wpisując adres strony internetowej: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html.

W przypadku pilnych spraw zagrożenia życia i zdrowia należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Czytaj także: