"Jeśli po świętach nastąpi nagły wzrost zachorowań, sytuacja może zrobić się dramatyczna"

Źródło:
PAP
Prawie 33 tysiące nowych zakażeń koronawirusem. 653 osoby zmarły
Prawie 33 tysiące nowych zakażeń koronawirusem. 653 osoby zmarłyTVN24
wideo 2/4
Prawie 33 tysiące nowych zakażeń koronawirusem. 653 osoby zmarłyTVN24

Zdaniem dyrektorów mazowieckich szpitali marszałkowskich system może nie wytrzymać poświątecznej fali COVID-19. - Spędźmy te święta w gronie domowników. Zróbmy to z troski i miłości do rodziny. Jeśli po świętach nastąpi nagły wzrost zachorowań, sytuacja może zrobić się dramatyczna – apeluje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Środowa konferencja władz Mazowsza poświęcona była funkcjonowaniu szpitali marszałkowskich przez ostatni rok pandemii. Pośród 26 takich placówek 14 - na podstawie decyzji wojewody - przekształciło łóżka dla pacjentów chorych na COVID-19. Oprócz nich utworzono też trzy szpitale tymczasowe w Płocku, Ostrołęce i Siedlcach. Obecnie zapewniają one 1 066 miejsc dla osób zakażonych koronawirusem.

Marszałek Adam Struzik przypomniał, że w miniony piątek w województwie mazowieckim odnotowano rekordową liczbę zakażeń koronawirusem - ponad 5 tysięcy nowych przypadków w ciągu doby. - Wczoraj i przedwczoraj mieliśmy taką sytuację, że właściwie nie było wolnych miejsc w naszych szpitalach – dodał. Zaznaczył przy tym, że wraz z rozwojem sytuacji sukcesywnie uruchamiane są kolejne łóżka. Podkreślił jednak, że problemem nie są same łóżka, tylko dostęp do tlenoterapii oraz brak kadry medycznej.

Zaapelował też do mieszkańców Mazowsza, by w okresie świątecznym ograniczyli kontakty. - Rok z pandemią spowodował, że oswoiliśmy strach przed chorobą. Niestety, wirus jest tak samo groźny, jeśli nie bardziej – zauważył. - Musimy jeszcze trochę wytrzymać. Spędźmy te święta w gronie domowników. Zróbmy to z troski i miłości do rodziny. Jeśli po świętach nastąpi nagły wzrost zachorowań, sytuacja może zrobić się dramatyczna – podkreślił. - Po drugie apelujemy do struktur rządowych, by walkę z tym wirusem uczynić wspólnym zadaniem, a nie podejmować decyzje wyłącznie zza biurka metodą administracji – mówił.

Dyrektorzy marszałkowskich szpitali mówili na konferencji, że w ostatnich dniach sytuacja obłożenia zarządzanych przez nich placówek bardzo się pogorszyła. Przykładowo we wtorek w 17 marca w marszałkowskich placówkach hospitalizowane były łącznie 1063 osoby - 942 osoby z COVID-19 oraz 121 osób z podejrzeniem COVID-19. Zajętych było także 95 z 97 dostępnych respiratorów przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem. Oznacza to, że były wtedy wolne tylko trzy łóżka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Najważniejszym problemem: brak personelu i środków finansowych"

Zwracali również uwagę na braki kadrowe w szpitalach tymczasowych. Władze Mazowsza zaznaczały, że mimo starań dyrekcji szpitali, urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego, nie można pozyskać wystarczającej liczby personelu, aby uruchomić wszystkie moduły placówek w Płocku i Ostrołęce. Szpital tymczasowy w Płocku potrzebuje między innymi 48 etatów lekarskich i 198 pielęgniarskich. Szpital w Ostrołęce potrzebuje 51 lekarzy i 145 pielęgniarek.

Teresa Bogiel, prezes Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego mówiła, że w kierowanym przez nią szpitalu hospitalizowani są pacjenci w bardzo ciężkim stanie. - W tej chwili w szpitalu przebywa na 74 łóżkach 108 pacjentów covidowych – poinformowała. - 12 pacjentów przebywa obecnie na respiratorach i 20 na aparatach wysokoprzepływowych. Na sześciołóżkowym SOR-ze plus trzech łóżkach obserwacyjnych przebywa obecnie 35 pacjentów, w tym 21 covidowych – wyliczyła. - Tych 108 pacjentów spowodowało, że z bazy szpitala wyłączonych zostało około 35 procent łóżek dla pacjentów niecovidowych. Musieliśmy przekształcić na oddziały covidowe część oddziałów: internistycznego, laryngologicznego oraz gastrologicznego – dodała.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu otrzymał polecenie wyznaczenia kolejnych 70 łóżek covidowych. - W związku z tym zarząd szpitala nakazał przekształcenie jednej interny z reumatologią na miejsca covidowe i połowę oddziału chirurgicznego, bo mieliśmy również obowiązek zapewnić operowanie w zakresie chirurgii ogólnej pacjentów z potwierdzonym covidem – mówił prezes tego szpitala Tomasz Skura. - Dziś w szpitalu przebywa 650 osób na 690 łóżek. Jeśli chodzi o obłożenie łóżek covidowych już działających, to jest ono stuprocentowe – powiedział. - Najważniejszym problemem, z jakim się borykamy, to brak personelu i środków finansowych – przyznał również. Wyjaśnił, że dużym obciążeniem są dla szpitala zwiększone wydatki na pensje i dodatki covidowe.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku dla pacjentów covidowych ma dedykowanych 39 łóżek oraz 60 łóżek w szpitalu tymczasowym. - Obecnie w placówkach przebywa 103 pacjentów: 50 w szpitalu wojewódzkim przy ulicy Medycznej i 53 w szpitalu tymczasowym – mówił dyrektor szpitala Stanisław Kwiatkowski. Zaznaczył, że placówka poszukuje lekarzy, by otworzyć kolejny 28-łóżkowy moduł w szpitalu tymczasowym, gdzie jest szansa utworzyć 10-łóżkowy pododdział intensywnej terapii. - Mam nadzieję, że uda to z początkiem kwietnia – powiedział Kwiatkowski.

Dyrektorzy placówek psychiatrycznych zwracali z kolei uwagę na wzrost liczby dzieci zgłaszających się do szpitala z problemami psychicznymi oraz na trudności z zapewnieniem wszystkim potrzebującym miejsca na oddziałach. Wskazywali, że wynika to m.in. z konieczności dostosowania oddziałów do zaleceń epidemiologicznych.

Szkolenia dla trzech tysięcy lekarzy

Elżbieta Lanc, członek samorządu województwa mazowieckiego, mówiła, że gdyby nie zaangażowanie każdego z pracowników służby zdrowia, walka z koronawirusem byłaby niemożliwa. - Ta wspólna praca dawała i daje efekty – mówiła.

Odnosząc się do problemu braku kadry medycznej, Lanc poinformowała, że odpowiedzią na to jest współpraca samorządu z Okręgową Izbą Lekarską. - We wtorek zarząd województwa podjął decyzje o przeszkoleniu trzech tysięcy lekarzy. Jest to nasza wspólna inicjatywa z Okręgową Izbą Lekarską – poinformowała. - Celem jest przekazanie lekarzom najważniejszej wiedzy dotyczącej postepowania z pacjentem covidowym – wyjaśniła. Jak dodała, szkolenia mogą odbyć się już w kwietniu.

Poinformowała równocześnie, że samorząd pracuje także nad tym, co będzie po pandemii, planując między innymi stworzenie w szpitalach na Mazowszu oddziałów rehabilitacji covidowej.

Współpraca wojewody ze szpitalami tymczasowymi w Warszawie i Radomiu

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, na prośbę współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera, przedstawiał w środę z kolei powody swoich wniosków, wskutek których decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ustanowiono pełnomocnika w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, placówce patronackiej dla szpitala tymczasowego, i w stołecznej spółce Szpitala Solec, w skład której wchodzi Szpital Południowy, obecnie szpital tymczasowy.

Radziwiłł podkreślił, że współpraca bieżąca zarówno z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim, jak i wiceprezydent Warszawy Renatą Kaznowską, jest dobra. Zaznaczył, że w obu wspomnianych placówkach krytyczne opinie dotyczyły nie organów założycielskich, tylko osób zarządzających tymi szpitalami.

- W Radomiu po prostu trochę dreptaliśmy w miejscu, jeżeli chodzi o możliwość uruchomienia szpitala tymczasowego. Po dokonaniu zmiany udało się to zrobić naprawdę szybko i sprawnie – powiedział. W przypadku Szpitala Południowego, jak tłumaczył, problem polegał na tym, że "przez długi czas mieliśmy brak postępu, jeżeli chodzi o rzeczywiste udostępnienie łóżek", a także przyjmowanie kolejnych pacjentów.

- Mam nadzieję, że mimo tych trudnych wniosków z mojej strony i decyzji ze strony ministra zdrowia, który odpowiedział pozytywnie na moje wnioski, ta współpraca między nami będzie się układać nadal dobrze – powiedział wojewoda .Dodał, że "w momencie kiedy sytuacja się uspokoi, to będziemy myśleć o tym, żeby ten tak zwany zarząd komisaryczny odwołać, ale na razie epidemia szaleje, więc nie ma co o tym mówić w jakichś konkretnych terminach".

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl