Komunikacją na plażę. Kąpieliska pod Warszawą z dala od upału

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jak dbać o bezpieczeństwo nad wodą?
Jak dbać o bezpieczeństwo nad wodą?TVN24
wideo 2/2
Jak dbać o bezpieczeństwo nad wodą?TVN24

Czysta woda, piaszczysta plaża, bliskość zieleni. Nie trzeba jechać nad morze czy na Mazury, żeby odetchnąć od upału w mieście. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów, od Warszawy są kąpieliska, które warto odwiedzić. Można do nich dotrzeć komunikację publiczną.

Jezioro Zegrzyńskie w powiecie legionowskim to jedno z najbardziej znanych i największych atrakcji Mazowsza. Znajduje się koło 30 kilometrów na północ od Warszawy.

Rynia

To miejsce zarówno dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, jak i plażowanie. Można tu uprawiać wiele sportów wodnych, takich jak: żeglarstwo, windsurfing, wakeboarding czy kajakarstwo. Czyste jezioro przyciąga także wędkarzy. Zbiornik ma ponad 30 kilometrów kwadratowych.

W miejscowości Rynia nad Zalewem Zegrzyńskim znajduje się ustronna plaża, w pobliżu gastronomia oraz mnóstwo zieleni. Dla osób, które chcą zostać na dłużej - działa agroturystyka.

Z Warszawy komunikacją miejską można dojechać autobusem 705 ze stacji PKP Żerań 06, kierunek Nowe Załubice. Trzeba wysiąść na WDW Rynia 02 i dalej to około 800 metrów do plaży. Wcześniej na stację PKP Żerań można dojechać np. z Dworca Zachodniego pociągiem Kolei Mazowieckich R9.

Warszawiacy odpoczywają nad Zalewem Zegrzyńskim. Fotografia archiwalnaHiuppo /Wikipedia

Nieporęt

Nad Jeziorem Zegrzyńskim jest także dzika plaża w Nieporęcie. Znajduje się na południowym wybrzeżu zalewu. Ze strony poświęconej jezioru można się dowiedzieć, że została zrewitalizowana w 2010 i "dzika" jest już tylko z nazwy. "Piękna szeroka plaża, malownicze alejki spacerowe o łącznej długości ok. 1 km, tereny zielone, plac zabaw dla dzieci i siłownia na świeżym powietrzu oraz drewniane molo przyciągają nie tylko plażowiczów, ale również miłośników sportów wodnych" - czytamy.

Można tu wypożyczyć rower wodny, skuter czy kajak. Jest też dostępne miejsce do uprawiania windsufringu, a nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy WOPR.

Z Warszawy można tam dojechać ze stacji PKP Żerań 06 - autobus 705 w kierunku Nowe Załubice. Wysiadamy na stacji PKP Nieporęt 02 i mamy pieszo 1,2 kilometra nad zalew.

Wieliszew

Plaża przy osiedlu 600-lecia w Wieliszewie również znajduje się nad Jeziorem Zegrzyńskim. To jedna z najładniejszych dostępnych w tym miejscu plaż. Odbywają się tu m.in. amatorskie mistrzostwa Zalewu Zegrzyńskiego w siatkówce plażowej oraz plażowe maratony filmowe. To spokojna część zalewu, w którym raj znajdą dla siebie także wędkarze.

Z Warszawy wystartować można ze stacji Warszawa Wschodnia pociągiem Kolei Mazowieckich RL relacji Lotnisko Chopina - Legionowo Przystanek. Trzeba wysiąść na stacji Legionowo i kierować się na przystanek autobusowy PKP Legionowo 01. Stamtąd odjeżdża autobus L10 kierunek Szkoła. Końcowy przystanek to stacja Wodociąg Północny 01. Dalej, do plaży w Wieliszewie mamy około 1,7 kilometra.

Fala upałów w Polsce
Fala upałów w Polsce19.06| Do Polski nadciągnęła fala upałów. Termometry w weekend wskażą nawet do 34-35 stopni Celsjusza, w całym kraju obowiązują ostrzeżenia. Piękna pogoda zachęca do odpoczynku nad wodą. O czym należy pamiętać, żeby spędzić ten czas bezpiecznie?TVN24

Trzciana

W powiecie legionowskim, niedaleko Rajszewa znajduje się Jezioro Perła zwane też Jeziorem Trzciańskim - od nazwy wsi Trzciany. Dawniej była tu żwirownia, a teraz to jezioro z czystą wodą i plażą. Na dnie akwenu znajduje się piasek. Brzegi jeziora są płytkie i stopniowo się obniżają, co sprawia, że w pobliżu plaży mogą pluskać się dzieci. Trzeba jednak zachować czujność. Kąpielisko jest niestrzeżone, ale za to otoczone lasem, co zapewnia spokój. W pobliżu piaszczystej plaży są też boiska do gry w siatkę oraz gastronomia.

Na przeciwległym brzegu jeziora znajduje się Wakepark do trenowania sportów wodnych na desce. Sprzęt można wypożyczyć i trenować pod okiem instruktora.

Wakeboarding dla początkujących
Wakeboarding dla początkujących 22.06| Wakeboarding to sport, który przyciąga nad Bałtyk coraz większą rzeszę fanów sportów wodnych. Ile potrzeba, aby opanować podstawy tej dyscypliny? Sprawdzał Daniel Stenzel, reporter TVN 24, który pod czujnym okiem instruktora stawiał swoje pierwsze kroki na desce.TVN 24 Pomorze

Dojechać można ze stacji Warszawa Wschodnia do Legionowa pociągiem Kolei Mazowieckich RL lub Szybkiej Kolei Miejskiej S9. Następnie z przystanku PKP Legionowo 01 autobusem L41. Wysiadamy na przystanku Nadwiślańska 02. Stąd do Wake Family Trzciany mamy 2,9 km.

Zalesie Górne

Kąpielisko w Zalesiu Górnym w powiecie piaseczyńskim to 18 stawów, z czego jeden przeznaczony jest do pływania. Z reszty zbiorników korzystają wędkarze. Na miejscu można wypożyczyć sprzęty wodne: kajaki, łódki czy rowery wodne. W pobliżu jest także basen ze zjeżdżalnią - należący do ośrodka wczasowego Wisła na terenie Planety Zalesie - kompleksu, gdzie znajduje się m.in. park linowy, muzeum, zjazd na poduszkach z 10-metrowej górki czy paintball.

Dojedziemy tam Kolejami Mazowieckimi ze stacji Warszawa Wschodnia w kierunku Radomia. Wysiadamy w Zalesiu Górnym i do kąpieliska mamy 1,7 km.

Otwock

Miejska plaża w Otwocku, czyli plaża nad Świdrem, to - jak czytamy na stronie tamtejszego urzędu miasta - wyśmienite miejsce do relaksu, zabawy i odpoczynku dla całych rodzin.

Do dyspozycji odwiedzających są bezpłatnie plac zabaw dla dzieci i boiska do siatkówki. Jest także gastronomia. To miejsce słynie też z dzikich plaż, na których każdy może znaleźć ustronne miejsce. To także miejsce często wybierane przez kajakarzy.

Komunikacją dotrzemy ze stacji Warszawa Zachodnia pociągiem SKM S1 i KM R7 w kierunku Otwocka. Wysiadamy na stacji Świder i pieszo mamy na plażę około 1,3 kilometra.

Bielawa

Kolejna propozycja to Jeziorka Bielawskie pod Konstancinem Jeziorną. To około 18 kilometrów na południe od Warszawy w miejscowości Bielawa. Większe to Jeziorko Bielawskie Górne, znajduje się nad rzeką Jeziorką. Brzeg jest wysoki na około dwa metry i porośnięty drzewami, ale jest też piaszczysta plaża. Ze zbiornika oprócz plażowiczów, korzystają też osoby, które uprawiają wakeboarding. Na plaży znajdują się też bary, place zabaw dla dzieci, boiska do sportów drużynowych.

Jeziorko Bielawskie Dolne jest nieco mniejsze i ma bagniste i porośnięte brzegi. Tutaj głównie rozrywkę znajdą wędkarze.

Do Bielawy nad jeziorka można dojechać z Warszawy m.in., autobusem linii 703 z przystanku Metro Kabaty 03. Końcowy przystanek autobusu to Klarysew 01. Następnie trzeba przejść na przystanek Klarysew 03 – stąd autobusem L16 jedziemy na przystanek Bielawa-OSP 04. Nad jeziorko pieszo jest stamtąd 850 metrów.

Zielonka

Kąpielisko Glinianki w Zielonce znajduje się 18 kilometrów na północ od Warszawy. Jak czytamy w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w pobliżu akwenu Glinianki znajdują się strefa na plaży do rekreacji i sportu, wydzielone miejsca na grill lub ognisko, miejsce do kąpieli dla dzieci. Nad bezpieczeństwem czuwa ratownik, miejsce jest dostępne również dla osób niepełnosprawnych. Są też toalety. Pływać można jedynie w wyznaczonej strefie.

Zbiorniki to stawy o głębokości około pięciu metrów. Ich dno wypełnia glina – wydobywana w XX wieku na potrzeby produkcji cegieł czy ceramiki. Dlatego latem woda przybiera szmaragdowy kolor. Na brzegu można wypoczywać w cieniu drzew, opalać się na piasku, ale także wędkować. Wokół stawów dla rowerzystów dostępna jest w ścieżka rowerowa.

Dojechać z Warszawy można autobusami z przystanku Dw. Wschodni (Kijowska) 06 w kierunku Metra Młociny. Następnie trzeba wysiąść na przystanku Bieżuńska 01 i podejść na przystanek autobusowy Warszawa Trocka. Stamtąd odjeżdżają autobusy Stalko w kierunku Wołomina. Należy wysiąść na przystanku Kobyłka Szeroka. Stamtąd do kąpieliska jest około 3 kilometry.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W bloku przy rondzie Wiatraczna wybuchł pożar. Ogień zajął mieszkanie na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali z balkonu jedną osobę. Trafiła do szpitala.

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Śródmiejscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku trzech mężczyzn w wieku od 42 do 59 lat. Dwaj z nich usłyszeli zarzuty za rozbój oraz zostali tymczasowo aresztowani. Ofiara bójki też usłyszała zarzuty za czyn, którego dopuściła się jesienią 2022 roku wobec kolegi jednego z tymczasowo aresztowanych. Powodem konfliktu miał być kot.

"Dał jednemu ze sprawców kota, po czym mu go zabrał". Pobili go młotkiem

"Dał jednemu ze sprawców kota, po czym mu go zabrał". Pobili go młotkiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci w gminie Nasielsk zlikwidowali nielegalną uprawę konopi indyjskich. Rosły one w doniczkach i wiadrach. Z kolei w słoikach i torbach ukryty był susz roślinny. Na miejscu zastali też plantatora.

Sadzonki konopi w doniczkach i wiadrach, susz w słoikach i torbach

Sadzonki konopi w doniczkach i wiadrach, susz w słoikach i torbach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Grójcu jeden z kierowców zauważył niebezpiecznie poruszający się samochód. Wezwał policję i zajechał drogę toyocie. Okazało się, że jej kierowca był pijany. Jak podała policja, miał blisko trzy promile alkoholu. Kierujący stracił prawo jazdy i pożegnał się z samochodem.

"Zajechał drogę podejrzanemu i nie pozwolił mu uciec". Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

"Zajechał drogę podejrzanemu i nie pozwolił mu uciec". Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na terenie zakładu piekarniczego w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dwie osoby trafiły do szpitala.

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

Źródło:
PAP

W Wypędach koło Pruszkowa zderzyły się trzy samochody. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl