"Prezydent Biden dziękował wszystkim Polkom i Polakom, warszawiankom i warszawiakom za olbrzymie serca"

Źródło:
TVN24
Trzaskowski o wystąpieniu Bidena: to był historyczne przemówienie
Trzaskowski o wystąpieniu Bidena: to był historyczne przemówienieTVN24
wideo 2/5
Trzaskowski o wystąpieniu Bidena: to był historyczne przemówienieTVN24

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, mówił w "Faktach po Faktach" o swoim dzisiejszym spotkaniu z Joe Bidenem. Amerykańskiemu prezydentowi podziękował za odwagę, przywództwo i za docenienie roli polskiego społeczeństwa. - Prezydent Biden dziękował wszystkim Polkom i Polakom, warszawiankom i warszawiakom za olbrzymie serca. To ważne. Dzięki naszemu społeczeństwu Ukraińcy mogą być pewni, że ich rodziny są bezpieczne i mogą dalej liczyć na naszą pomoc - podkreślił.

Rafał Trzaskowski spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem tuż po przemówieniu, które amerykański przywódca wygłosił w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

"Prezydent Biden pokazał przywództwo"

"Prezydent Biden pokazał przywództwo"
"Prezydent Biden pokazał przywództwo"TVN24

W "Faktach po Faktach" prezydent stolicy i wiceprzewodniczący PO podkreślił, że było to "historyczne przemówienie". - Twardo mówi o tym, że Zachód się nie ugnie, że będziemy razem pomagali Ukrainie, że każdy centymetr terytorium NATO będzie broniony. Mówi, że wolność jest tą najważniejszą wartością i że wszyscy musimy jej bronić. Nikt nie może odwrócić wzroku od tego, co się dzieje na Ukrainie - mówił Trzaskowski.

- To, co dla nas bardzo ważne, (prezydent Biden - red) docenia rolę Polek i Polaków i tego olbrzymiego odruchu solidarności, pomocy naszym siostrom i braciom z Ukrainy. Dzięki temu odruchowi dzisiaj jest jasne, że Polska jest absolutnie kluczowym krajem jeśli chodzi o pomoc Ukrainie i kwestię bezpieczeństwa w Europie i na świecie - zaznaczył.

PRZECZYTAJ: Co powiedział Joe Biden w Warszawie.

Trzaskowski był dopytywany, czy ma pewność, że Ukraina będzie wspierana przez kraje NATO. - Prezydent Biden pokazał przez te ostatnie miesiące, ale zwłaszcza wczoraj i dzisiaj przywództwo. Tego przywództwa brakuje w świecie Zachodu, bo przecież wielu polityków zastanawia się, jak pomagać, przeciągają decyzje przez tygodnie. Natomiast prezydent Biden od samego początku jasno mówi o tym, że będzie bronić terytorium NATO, że będzie bronić Ukrainy - odpowiedział prezydent stolicy.

- Wczoraj pan prezydent pokazał prawdziwą odwagę. Pojechał do Ukrainy, gdzie nie ma żadnych instalacji amerykańskich, gdzie nie ma kontroli Amerykanów, jak choćby w bazach w Afganistanie czy Iraku, które do tej pory odwiedzali amerykańscy prezydenci - stwierdził Trzaskowski.

"Polacy stanęli na posterunku"

Zaznaczył, że cała Europa jest "gotowa stanąć na posterunku" w kontekście pomocy Ukrainie. - Polacy stanęli na posterunku, bo Ukraińcy za nas walczą za najważniejsze wartości: demokrację, praworządność. My otworzyliśmy swoje serca i też w pewnym sensie jesteśmy na froncie, pomagając w taki sposób, jaki możemy. Przesyłając sprzęt militarny i wspomagając humanitarnie, przesyłając pociągi metra, tak jak my w Warszawie, czy przyjmując Ukraińców do swoich domów - powiedział prezydent stolicy.

Czy w tej chwili Europa Wschodnia staje się ważniejszym sojusznikiem dla Ameryki niż Europa Zachodnia? Trzaskowski podkreślił, że "wszyscy są ważni". - Właśnie o to chodzi, żeby się nie dać dzielić. W niektórych państwach zachodniej Europy są politycy, którzy zastanawiają się, czy pomagać. Dzisiaj należy ich przekonywać, że należy to robić. Nie może być syndromu zmęczenia Ukrainą. Przecież i u nas w regionie mamy takie państwa, jak choćby Węgry, gdzie Viktor Orban zastanawia się nad dystansowaniem się do Unii Europejskiej. Każdy z nas ma jakąś rolę do spełnienia i prezydent Biden dziś jasno o tym mówił - ocenił Trzaskowski.

Podkreślił też, że jeśli chodzi o Polskę, to w sprawach bezpieczeństwa nie ma żadnych różnic pomiędzy rządem i opozycją. - Wszyscy mówimy jednym głosem - zaznaczył.

"Polska musi być najsilniejszą demokracją w regionie"
"Polska musi być najsilniejszą demokracją w regionie"TVN24

"Prezydent Biden i jego administracja stawiają na silną demokrację w regionie"

Trzaskowski mówił też o swoim dzisiejszym spotkaniu z Bidenem. Amerykańskiemu prezydentowi podziękował za odwagę, przywództwo i za docenienie roli polskiego społeczeństwa. - Prezydent Biden dziękował wszystkim Polkom i Polakom, warszawiankom i warszawiakom za olbrzymie serca. To ważne. Dzięki naszemu społeczeństwu Ukraińcy mogą być pewni, że ich rodziny są bezpieczne i mogą dalej liczyć na naszą pomoc - podkreślił Rafał Trzaskowski.

- Prezydent Biden i jego administracja stawiają na silną demokrację w regionie. To jest niesłychanie istotne, że Polska musi być dzisiaj najsilniejszą demokracją w całym regionie, bo nie stać wspólnoty transatlantyckiej na to, aby na wschodniej flance była demokracja, która ma problemy z praworządnością. Zwłaszcza jeśli Ukraińcy wygrają tę wojnę, a jestem o tym święcie przekonany, że szybko ją wygrają, to Polska będzie pewnym wzorem - dodał.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP